Komodity: Sklízíme!

Je libo 100.000 korun?

To nám to léto hezky začíná. V průběhu jednoho měsíce jsem ze svého portfolia sklidil přes 100.000 korun zisku. Mám ještě několik pozic otevřených, z nichž je jenom jedna prozatím mírně ztrátová. Skoro 11%  zhodnocení za tak krátkou dobu je milým vstupem do mého oblíbeného ročního období.

Jak jsem toho dosáhl?

Má to několik důvodů. Předně jsem se v polovině května na pět měsíců přesunul to mého letního „trading roomu“, který má, jak možná uznáte oproti tomu běžnému mnoho výhod 🙂

room

Šumavská příroda kolem, klid a sluníčko jsou pro mě optimální konstelací, v níž ani případné ztráty příliš nebolí a ze zisků máte dvojnásobnou radost. Trading mám rád v klidu, v pohodě …. takové má zkrátka burzovní obchodování být.

Druhým důvodem je moje portfolio strategií, které jsem se v průběhu posledních deseti burzovních roků naučil stavět. Ta „stotisícovka“ nebyla vytvořená na jednom typu obchodů. To by bylo na aktuálním komoditním trhu postrádajícím trendy pravděpodobně složité.

Komoditní futures kontrakty

Část zmíněného profitu přinesl můj „core“ byznys – komoditní futures na základě údajů COT reportu. O posledním obchodu na zlatě jsem psal a mluvil již tolikrát, že podrobnosti už jistě znáte.

Psal jsem také o nákupu dvou prosincových kontraktů kukuřice. Důvody k tomuto obchodu byly čistě fundamentální a podpořené také COTem, který dlouhodobě ukazuje silný nákupní apetit na straně commercials.  Tento styl obchodování mně ukázal při našem náhodném lednovém setkání s newyorské Madison Square Garden tamní komoditní obchodník Ben, se kterým jsem dodnes v kontaktu. Pamatujte: spolupráce s kolegy nese výsledky.

Intradenní obchody komoditních futures

V posledních dvou týdnech jsem také provedl dva intradenní obchody na bavlně a kávě. Jejich koncept pochází od mého učitele Larryho Williamse a je velmi jednoduchý.

kc-bo

Na grafu je vidět, že trh s kávou přešel ze silného poklesu provázeného dlouhými svíčkami do fáze krátkých. Prodejci narazili na silné kupce, kteří jejich aktivitu prudce zabrzdili. Na grafu vidíte i několik inside days a také to, že se nacházíme poblíž silného technického supportu. Larryho indikátor právě propadl pod svoji spodní mez a říká nám, že range posledního dne je již taková, že bychom mohli obchodu uvažovat.

Směr obchodu pak ukazuje přeprodaný Williams%R. Vstupní pokyn nad high posledního dne a i riziko je díky přítomnosti supportu omezené. Ideální příležitost s nízkým rizikem. Stoploss se pohybuje na hodnotě jen asi osmi set dolarů. To je u komodity jako je káva luxus. K zisku 600 dolarů stačilo několik hodin strávených na procházce se psem a následný odpočinek.

Komoditní spready

O komoditních spreadech všude říkám, že je neumím obchodovat. Nebo jsem dlouhou dobu neuměl. Proto jsem našel ty, kteří to umí a učím se od nich. Elena a Roman jsou skvělými rádci a po konzultacích s nimi se moje spreadová úspěšnost rychle zlepšuje.

Spojení mého oblíbeného COTu, sezónnosti a několika dalších jednoduchých ukazatelů se na mém zhodnocení podílelo také solidní měrou. O faktech, stojících za sezónností u plynu, jsem na Finakademii nedávno psal a když byl pro i COT report, tak proč takovou příležitost nevyužít…

Komoditní opce

Ani tady nejde o nic nového. O mé sázce na to, že cena sójových bobů při dramaticky vysokých zásobách, mimořádně silné sklizni v Brazílii a vyšších osetých plochách v USA, nevzroste za několik málo měsíců o více jak dvacet procent jsem už také psal i mluvil. 500 $, které jsem za tuto sázku dostal jsem ještě vylepšil díky zajištění proti nečekanému výsledku klíčového fundamentálního reportu. Komoditní opce jsou prima!

Stálé akciové portfolio

Jak mnozí z vás ví, podstatnou část mého účtu tvoří stálé portfolio složené z akcií a ETF.
I tomuto segmentu se v posledním měsíci dařilo poměrně dobře a přispěl svoji trojmístnou cifrou ke konečnému součtu.

Měny

Všichni jsme již v průběhu dubna tušili, že intervencím proti koruně je pravděpodobně konec.

Někteří o tom plkali v hospodě, někteří psali po všech možných fórech, jak je intervence ožebračují a za všechno může zlá ČNB a Kalousek. Bla bla bla…. a skutek utek.

My, obchodníci, jsme na účtech převedli všechny přebytečné USD do korun a jenom čekali. Po ukončení intervencí koruna vůči dolaru citelně zpevnila a i to přispělo k mému hezkému měsíčnímu zhodnocení. Přinejmenším letenku na tradiční lednovou oslavu narozenin v New Yorku to zaplatilo.

Sklizených sto tisíc není výsledkem náhody

… a samotné obchody a úvaha nad nimi mně skutečně nezabrala moc času. To, co čas vyžaduje, je studium různých přístupů k obchodování a osvojování si podstaty jejich strategií. Když objevuji něco nového, tam investuji hodně času a trpělivosti. A že je co objevovat!

V uplynulých dvou týdnech jsem koupil dva kurzy v hodnotě kolem třiceti tisíc korun a už se těším, jak je budu v šumavském klidu postupně louskat a učit se je obchodovat. Nekupuji v první řadě zisky. Kupuji know-how. Když nebude ziskové hned, přijde to později. Až k tomu know-how získám dostatek zkušeností… Není kam spěchat. Trading není sprint. Trading je maratón!

Probereme to živě!

Poklidné zimní dny si zpestříme akcí, kde se můžete přiučit v online přenosu. V neděli 10.prosince jsem pro vás připravil na 20:00 vysílání, kde si tyto obchody rozebereme. Podíváme se na okolnosti vstupů a výstupů, podíváme se na celé moje portfolio. Tak se těším, že se na online vysílání v neděli ve 20:00 potkáme. Přihlášku a program máte zde.

 

Vašek Pech

komoditní obchodník

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *