Prázdniny v New Yorku

Nějakou dobu mně trvalo, než jsem si uvědomil, že trading není jen o velikosti obchodního účtu. Mám kamaráda, který několik let velice intenzivně obchodoval FOREX. Byl poměrně úspěšný a hrdý na to, jak jeho účet roste. A pak to přišlo. Ne, neprodělal všechno v jednom obchodu. Nejedná se o krvavou historku a on není hlupák. Jen byl nucen použít velkou část svých peněz jinak, než ke svému požitku. Manželka, dům, auto a spousty „nutných“ výdajů za věci, které pro něj pětatřicet let nebyly vůbec důležité… Po letech začíná od nuly s poměrně malým účtem. Poučení? Když vyděláváte na burze peníze, pak jich část také použijte k tomu, abyste se na světě cítili dobře. To vám totiž zpětně žádný právník nevezme. Ale dost pesimismu :).

Aktuálně jsem v New Yorku. Hilton přímo ve finančním distriktu, na New York Stock Exchange tři minuty chůze, a i na ten výhled z okna se dá zvyknout. Jen se nedívat dolů. Ulice je tak o stovku metrů níže.

hilton

New York je skvělé místo, kde se člověk nikdy nenudí. Jediným „problémem“může být pro tradera to, že ačkoli se obchoduje jen pár stovek metrů od hotelu, je tu paradoxně mnohem složitější „trejdit“. V hlavním čase většinou sedíte někde na obědě, nebo se potloukáte venku. Třeba na Brooklyn Bridge.

bb

Naštěstí není moc co sledovat. Obchod s kávou mám úspěšně uzavřený. Část profitu sebrána i na cukru, a na zbytek pozice se stačí podívat večer a případně posunout SL nahoru. Prozatím není důvod do „toho“ sahat. Ceny se za tu dobu, co tady jsem, posunuly nepatrně výše. Stoploss je daleko a výběr zbytku profitu také. A tak vítězí procházka po zdejších parcích plných přátelských a mlsných, veverek.

chip

To, co mám na New Yorku rád a co má sílu sem spousty lidí znovu navracet je různorodost. Mrakodrapy skrývají úchvatné staré budovy, potkáváte různé lidi ze všech koutů světa a všech možných barev… A zjišťujete, že nekoušou. To není žádná Hate free propagace. To je realita. Ani po týdnu jsem nepotkal žádný „kyselý a naštvaný ksicht“. Pouličním prodavačům čehokoli stačí jednou s úsměvem říct: „Sorry, no“ a tím je věc vybavena.

trinity

Pokud máte na něco chuť, pak si stačí jenom uvědomit, co to konkrétně je. Řešení takového problému určitě nebude daleko. Stovky různorodých restaurací je hned po ruce. Mám rád „čínu“ a restaurace „Wo Hop“ v China Town je dobrá. Malinký a opravdu mimořádně nenápadný sklípek pod úrovní ulice není nikdy prázdný, jídlo výborné a ceny na New York a dolní Manhattan více než přijatelné. Necelých 10USD včetně polévky a pití je neodolatelná nabídka :).

hop

Aby nedošlo k mýlce, New York není jen levný. Lístek na Rangers mně přišel na 300USD (na druhé straně je to vlastně jen třicet ticků na kakau…) a tak se návštěva NHL zřejmě zapíše do mé historie jako nejdražší hokej, jaký jsem kdy viděl. Ale stálo to za to. Vidět na ledě znovu, byť bez bruslí a výstroje legendy Marka Messiera a Adama Gravese a pocit, když plná Madison Square Garden burácela při hymně zpívané Lauren Leggio, je neskutečný.

msg

Trochu mě překvapilo, jak jsou zdejší fanoušci korektní. Za mnou sedící místní rodinka oceňuje hru obou stran. Táta trpělivě vysvětluje malému klukovi pravidla a slovo“ nice“ zdobí jak povedené akce domácích, tak také jejich soupeřů z Toronta. Za celou dobu jsem neslyšel jedinou nadávku, nebo jakýkoli negativní výstup. Fanoušci v domácích dresech jsou často promícháni s těmi „přespolními“, ale i mezi nimi vládne klid a mír. Vztyčené prostředníčky neuvidíte. Plně je mezi fanoušky obou táborů nahrazují vztyčené palce.

O přestávce jsem to nevydržel a podíval se, co že dělala ta burza. „Excuse me, are you trader?“ ozvalo se a mnou. Když přisvědčím, přijde hned otázka: „What do you trade? Stock, commodities, optinos?“ Potvrzuji svoji komoditní orientaci. „What do you think about gold?“ Konverzace se po skončení hokeje protáhla v blízkém baru asi o tři piva.  Skvělý večer, na který se těžko zapomíná. A to je ten důvod, proč „trejdím“. Ne kvůli tomu, aby mně na účtu přibývaly peníze. Obchoduji proto, abych posbíral co nejvíce zážitků, které jsou placeny třeba právě nedávným propadem ceny kávy. Když dostanu nápad, že jsem ještě nikdy neslavil narozeniny v tom „bláznivém“ New Yorku, mohu tuto „mezeru“ rychle vyplnit.

ts

salvator

wtc

bryant-park

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Roman Kratochvíl napsal:

  Hodně pohodový

  • Václav Pech napsal:

   Díky za komentář. Romane, on vlastně sám New York takový je… pohodový :).
   Mějte se super
   Vašek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.