Komodity: Jak si udělat hezké Vánoce

Cože? Je květen a ten člověk píše na prahu léta o Vánocích? Ano, je to tak. My šachisté máme takovou vlastnost, že se pokoušíme dohlédnout dál, než náš soupeř.  Snažím se tento návyk uplatnit i v tradingu. Vlastně mě překvapuje, že se burze nevěnuje více šachových amatérů a profesionálů a raději svůj intelekt věnují třeba mediálně profláknutému pokeru. Věřím, že by byli na burzovních parketech úspěšní. Ale pojďme k tématu.

Pojďme se podívat na jeden z důvodů, proč letos očekávám hezké Vánoce. Tím důvodem je komodita obchodovaná pod názvem „natural gas“. Začněme tradičním obrázkem:

ng-weekly-week-1_2016-week-19_2017-cot

Cenový graf v horní části a COT index v té spodní. To, co je skutečně milé je fakt, že na této komoditě signály vysílané COTem v poslední době fungují velice dobře. Commercials jsou aktuálně silnými prodejci. Na současných cenách tedy producenti plynu silně prodávají a zajišťují si tak zisky ze své produkce a jejich protistrana (zpracovatelé komodity) se za tuto cenu naopak do nákupů nehrnou. Z jejich analýzy trhu vyplývá, že aktuální ceny jsou vysoké a existuje velká šance na to, že se posunou níže. Okay, máme první důvod se domnívat, že bychom mohli uvažovat o otevření nějakého obchodu na krátkou stranu a spekulovat na pokles cen plynu.

ng-weekly-week-50_2015-week-19_2017-net-positions

I pohled na čisté pozice skupiny large traders je mimořádně zajímavý.  Říká nám, že tato skupina obchodníků, která zpravidla živí růstové trendy navyšováním svých dlouhých pozic, má aktuálně rekordně nakoupeno. Hodnota jejich čistých pozic je nejvyšší za poslední rok. To by mělo znamenat, že by se měl i cenový graf nacházet poblíž svých maxim. Jenže tomu tak není. Ani rekordní nákupy ze strany large traders nedokázaly dostat ceny dostatečně vysoko. Co to znamená? Na trhu jsou skutečně silní prodejci. Kdo to asi bude? My, malí spekulanti? To ani náhodou!  Zbývají pouze commercials, kteří musí na těchto cenách prodávat opravdu mimořádně silně. S tak silným prodejcem za zády nám přibude důvod k přízemním úvahám o tom, že bychom na plynu mohli něco vydělat.

ng-weekly-week-11_2016-week-19_2017-seasonal

Třetí částí skládačky je pak tradiční sezónnost, která je znázorněna ve spodní části třetího grafu. Ceny plynu mají tendenci růst zpravidla do května až června a poté přichází slabší období. Proč tomu tak je? Tady se na chvíli zastavím. Je dobré vnímat sezónnost trochu hlouběji, než je jako nějakou čáru na grafu. Proč tedy ceny plynu stoupají zpravidla od září do prosince až ledna a potom zase od března do června? Plyn má dvoje použití. V zimě slouží k vytápění a před začátkem zimy si poskytovatelé tepla (commercials…) dělají zásoby plynu právě na zimní měsíce. A to vytváří na trhu po plynu silnou poptávku. Na začátku zimy jsou zásobníky zpravidla plné a dřívější poptávka z trhu mizí. Druhé použití plynu je „letní“. V létě je velká poptávka po energiích třeba do ventilátorů, či klimatizací. Ty jsou poskytovány také plynovými elektrárnami a ty se také před létem předzásobují a na trhu se objevuje vyšší poptávka po plynu než dříve. Ve chvíli, kdy usoudí, že mají plynu pro letní horka dostatek, mizí jejich nákupy z trhu. A my se právě nacházíme v období, kdy se k tomuto bodu blížíme. Proto sezónnost míří níž.  Aktuální stav zásob plynu v USA je téměř 15% nad pětiletým průměrem… Plynu je skutečně dost. Spekulace na pokles jeho ceny v tradičně slabých měsících dává i z tohoto pohledu smysl.

Otázkou tedy zůstává, jak tuto nabízející se příležitost využít. Tentokrát nebudu obchodovat přes ryzí futures kontrakt. Ti, kteří prošli mým mentoringem asi ví proč. V portfoliu už mám otevřené nějaké bear spredy na plyn a pozici nechci zbytečně navyšovat.

ng-spread

Řešením je tedy opce.  Rozumným řešením je tedy výpis CALL opce s exspirací v termínu, kdy se začne opět zvedat poptávka po plynu z důvodů přiblížení se zimy. Mojí volbou je prosincová CALL (pozor, exspiruje již v listopadu) se strike 5,5. Při aktuální hodnotě plynu kolem 3,5 je to dostatečná vzdálenost. Inkasované premium kolem 400USD na každý kontrakt bude milým příspěvkem k letošním vánočním svátkům.  Když k tomu přidám ještě listopadovou CALL 11,60 na sójových bobech s premiem 500USD za kontrakt, kterou již vlastním.

zs-call

A proč zrovna strike 11,6?

zs

Na grafu je vyznačen prostor historické férové hodnoty sójových bobů, při podobném stavu zásob této komodity, jaký panuje nyní. Ty se pohybovaly mezi 8,90-11 USD za bušl. Moje vypsaná call je nad touto hodnotou a je docela možné, že pokud by se cena bobů při opravdu vysokých zásobách a silných sklizních v hlavních oblastech, skutečně za pět měsíců vyšplhala o více jak 20 % výše, pak bych možná i chtěl být short.

Exspirace na počátku zimy by mě tak mohla přinést dostatek financí k tomu, abychom měli opravdu hezké Vánoce. Burzovní obchodníci prostě myslí jinak. U mnoha ostatních jsou hezké Vánoce nejednou spojeny s tou bezpracnou neodolatelnou půjčkou, kterou nabízejí v televizi. My to řešíme jinak. Tvrdou prací a analýzou příležitostí, které nám trh nabízí. A kdyby to nevyšlo? Máme po ruce risk management.

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.