KOMODITY: Kdy přijmout dárek

Stalo se vám někdy, že jste byli v ziskovém obchodu a nemohli jste odolat pokušení prodat vaši pozici a zinkasovat solidní peníze, které vám burza právě nabídla? Pokud obchodujete „live“ pak si myslím, že celkem určitě. Je těžké odolat tomu, že na vás z monitoru, po dvou týdnech relativní nečinnosti, křičí třeba vysněná dovolená v Karibiku…

Co s tím? To je těžká věc. Často jsem zastánce toho, že když jsem dostal tam shora dárek, tak je dobré si ho vzít. Matně vzpomínám na roky, kdy se na pražské burze obchodovaly akcie NWR a během několika málo dnů posílily tuším o třicet procent. Jednalo se tenkrát vyloženě o věc sentimentu a nerealistická očekávání, a tak jsem, ještě jako investiční bankéř, svým klientům radil sebrat zisk a zmizet. Většina to neudělala. Podlehla mediální masáži a viděla ceny NWR ne na 320 korunách, ale nejméně na té pětistovce a ještě svoji pozici, pochopitelně na úvěr, navýšila. Dnes se NWR obchoduje na pár haléřích za akcii. Někdy není špatné si ten dárek sebrat a do toho Karibiku se podívat.

Aktuálně mám na stole „problém“ s plynem. Již skoro měsíc držím říjnový kontrakt této komodity. Plyn je hodně skotačivá a čiperná komodita. Umí velké pohyby, vyžaduje větší stoplossy, ale umí také za podstoupení riziko odměnit.  Pozici jsem otevíral na základě údajů COT reportu, který jasně ukazoval, že mezi producenty a zpracovateli plynu vládne nákupní apetit.

ng-cot

O tom svědčí křivka pod cenovým grafem. Když jsem pozici otevíral, nacházela se nad hranicí 75, která mi dává vědět právě to, že subjekty přímo spojené s byznysem okolo plynu z nějakého důvodů kupují plyn doslova „obouruč“. A pokud tak činí těžaři plynu a jeho zpracovatelé, pak mají zřejmě informace, které běžný analytik z Wall Streetu mít nemusí. Stačí se podívat na to, jak byl takový signál v nedávné minulosti úspěšný. Jakmile se nákupní apetit této skupiny dostal nad úroveň 75, znamenalo to, že se ceny plynu nacházejí na dně a následně pak vystřelily vzhůru. A naopak, když byli tito skuteční insideři pesimisté a plyn houfně prodávali (křivka pod úrovní 25) blížil se pohyb cen plynu ke svému vrcholu a následoval pokles.

Dobrá, byl jsem tedy ve velice nadějném obchodu. A tady se vracím do naší základní situace. Trh se skutečně vydal mým směrem a do týdne mi nabídnul k „výběru“ cca 950 dolarů. No, je to dvacet tisíc. Pro mnohé měsíční plat. Mám ten dárek sebrat? Kdybych měl nakoupených kontraktů vícero, pak bych zřejmě část prodal a sebral to, co mi trh nabídnul. Jenže platí dohoda s Martinem a mám jenom jeden kontrakt. Ne, ne, ne… Nedám, řekl jsem si. A druhý den jsem byl 200 dolarů v mínusu. Říkal jsem, že plyn je skotačivá komodita.  🙂

Situace se znova opakovala. Jen ve větším. Trh mně nabídl k vybrání 1.500 dolarů. To je už na naše poměry hezké… Ale ani tady jsem se nenechal zlákat a byl odměněn dalším poklesem, po němž se ten můj zisk smrsknul jen na 200 dolarů. Mám být kvůli tomu naštvaný?

Aktuálně jsem zase v plusu nějakých 800 USD.

ib-now

Tak co, vybereš to? Ne, nevyberu. Ano, vím, že nadále riskuji ztrátu kolem tisícovky dolarů. Ale tady je situace jiná, než byla před lety u akcií NWR. Ten růst plynu, kterého jsme svědky má svoje souvislosti a není jen vlnou nemístného optimismu, jako tomu bylo tenkrát.

Září a počátek října je na trhu s plynem zajímavé období, kdy bývá poptávka po plynu větší než obvykle. Je to období plnění zásobníků na zimní období. A je dobré sledovat, jak toto plnění probíhá? Je v zásobnících dostatek plynu ve srovnání se stejným obdobím v letech minulých?

gas-in-storage

Inu není. Je ho tam méně. Citelně méně Vidíme, že předešlé roky kulminovaly zásoby nad hodnotou 4 bilionů kubických stop a teď, pět týdnů před koncem „injection season“ jsme se přehoupli teprve nad trojku. K tomu abychom se dostali na úroveň předešlých let, bude muset rychlost plnění zásobníků prudce stoupnout. To se ovšem neděje.

ng-injection

Aktuální stav je silně pod údaji z loňska a je prakticky na úrovní pětiletého průměru. A „weekly change“ je na hodnotách, které jsou téměř poloviční oproti stavu, který by nás dostal na úroveň 4 bilionů kubických stop. Dosažení této úrovně je dnes málo pravděpodobné.

Komodity jsou jednoduchá hra. Vše je o stavu nabídky a poptávky. Nabídka se jeví před zimním obdobím ve vztahu k minulým letům jako nízká. A poptávka? Kdo ví, jaká bude letos zima. Z této rovnice vyplývá, že růst ceny plynu není jen věc sentimentu a mediálního působení. Růst má podporu ve fundamentech.

plyn

Loni bylo, jak bylo řečeno, na konci plnícího období ve zásobnících více jak 4 biliony kubických stop plynu. Cena plynu se tehdy pohybovala kolem hodnoty 3,4. Letos se na tuto hodnotu zřejmě nedostaneme. Cena se ale při nižších zásobách pohybuje jen kolem trojky. Tedy citelně níže. To je důvod, proč na sebe vezmu riziku ztráty a ve své pozici ještě vytrvám.

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

 

 

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *