Komodity: Hledejte dobré učitele

vaclavpech„Za hodinu a půl jsme přišli o desítky let zkušeností, které lidé měli a které nám mohli předat,“ říkal mi při mé poslední návštěvě New Yorku Danny, jeden z newyorských hasičů, kteří zasahovali na místě bezprostředně po zhroucení obou věží World Trade Center.

Požární sbor tehdy přišel o řadu zkušených velitelů, kteří v něm pracovali několik desítek let. „Spoustu věci jsme se museli učit znovu. A znovu je od základů se všemi z toho vyplývajícími chybami stavět. A nebylo to vůbec lehké, protože ti nejlepší a nejpovolanější tady už jednoduše nebyli.“

Když jsem se nad tím později zamyslel, musel jsem si položit otázku: „Kde bych byl já, kdyby lidé, kteří mě v životě hodně naučili, jednoduše nebyli? Kde bych byl, kdybych se nemohl učit z jejich zkušeností a vědomostí?“ Zkuste se nad tím zamyslet jako burzovní obchodníci!

Již dávno jsem přestal věřit všem levným a vždy dostupným učitelům, kterými se svět jenom hemží. Nejde totiž jen o to nabízená „skripta“ přečíst. To je pouze první krok. A dodejme, že je to krok nejjednodušší. K úspěchu je potřebné vše správně pochopit a hlavně zažít. A to je věc úplně nejdůležitější, která trvá často roky. Díky zkušenostem mých učitelů jsem měl štěstí a cestu jsem si přece jenom zkrátil. Desítky let zkušeností učitelů jsem získal jak na stříbrném podnose.

Šachovnice: stejně jako v životě

Na šachovnici mně byl takovým učitelem mezinárodní mistr Štefan Gross. Královskou hru miloval a na mezinárodní scéně se úspěšně pohyboval desítky let. Jeho rady byly vždy jednoduché a přesné. Až jsem se divil, jak trefoval do černého. Hned od druhé schůzky dokázal moji hru přesně pojmenovat a ocenit.

A nebyly to vždy věty, které se příjemně poslouchaly. „My tady nejsme od toho, abychom byli nejlepší kamarádi, ale od toho, abych ti pomohl hrát lépe šachy. Takže ti budu občas říkat něco nepříjemného,“ odůvodňoval tehdy Štefan svoje komentáře a rady. A ono to skvěle fungovalo. Za rok a půl jsem se výrazně zlepšil, a to díky jeho zkušenostem. Štefane, „tam nahoru“ ti posílám pozdrav a velké díky.

Stejné to bylo i s komoditami a s Larry Willamsem. Stejně jako u Štefana se nejednalo o levnou záležitost! Přesto jsem o správnosti toho kroku nikdy nepochyboval.

Půl století zkušeností

Jméno Larry Willams jsem pochopitelně znal prakticky od počátku mojí burzovní kariéry. Ovšem tehdy by mne nenapadlo, že by se někdy mohl stát mým učitelem a mentorem. Ale vlastně: proč si nevybrat k tradingu zkušeného borce? Proč se neučit právě od člověka, kterého zná celý burzovní svět a který se na burze pohybuje více než padesát let? Půl století zkušeností! Po padesáti letech na burze už dlouho víte, co vede k cíli a co je naopak ztráta času. To je velká zkratka na cestě k pochopení a k úspěchu!

A není to jenom burza…

Larry Williams toho ve svém životě hodně zažil. Díky tomu se umí podívat na svět daleko moudřejšíma očima než většina lidí. Sám o sobě tvrdí, že se se nepovažuje za „bůh ví jak“ chytrého, ale i přesto dokáže brzy poznat podstatu věci a poradit. Jak asi víte, Larry Williams také dvakrát kandidoval za Republikány do amerického Senátu. V primárkách porazil protikandidáty a podlehl až ve finále demokratickému kandidátovi. Byl přítelem Ronalda Reagana a říká se, že si ho slavný americký prezident vybral za svého učitele stejně tak, jako později Hillary Clinton a po ní také já .

Larry miluje to, co dělá

Učte se šachy od někoho, koho ta hra vlastně nebaví a je v ní dobrý jen tak nějak náhodou, protože mu bylo zhůry dáno! Je nám jasné, že to nebude dobrá kombinace. Larry Williams ale trading a burzu miluje. Je to jeho život. Neustále něco vymýšlí a nad něčím bádá a cosi ověřuje. Jeho rady a předané know-how jsou neocenitelné – a cení si jich lidé po celém světě. O třech důležitých větách, které změnily můj trading jsem již několikrát psal. Vezměte si je k srdci.

Učte se od zkušených obchodníků

Pokud mě paměť neklame, tak Larry Williams dokázal jako jediný obchodník zopakovat vítězství na dodnes pořádaném World Cup Trading Championships®, tedy na on-line sledovaném neoficiálním mistrovství světa v tradingu. Každý trader začíná s kapitálem 10.000USD. Jde prosím o skutečné peníze, žádné virtuální demo! Larry je dodnes držitelem rekordního zhodnocení, když ze základního vkladu během roku udělal více než jeden milión dolarů. Ani se mi nechce počítat, jaké je to zhodnocení v procentech. Když tohle člověk dokáže opakovaně, nebude to náhoda.

Mimořádný, ale opravdu mimořádný učitel

Larry má dar vysvětlit věci jednoduše a je zdaleka nejlepším pedagogem, jakého jsem v této branži potkal. Prošel jsem kurzy několika mimořádných obchodníků, ale Larry Williams neměl konkurenci. O úrovni jeho koučinku vypovídá i to, že se jeho úspěch ve výše zmíněné soutěži podařilo zopakovat hned několika jeho žákům. Stejný titul „mistryně světa“ získala v sedmnácti letech také jeho dcera Michelle, známá lidem díky svým rolím a nominaci na Oskara spíše z filmového plátna. Přeměnit za rok 10.000 USD na více než desetinásobek nebylo podle slov sedmnáctileté adolescentky vůbec těžké a byla to docela zábava.

Hledejte si dobré učitele. Získáváte roky zkušeností

Všichni úspěšní burzovní obchodníci vám to potvrdí: Nemá smysl objevovat „ameriku“. Daleko rychlejší růst burzovní obchodník zažívá, když je veden zkušeným mentorem. Tohle jsem poznal v dobách, kdy jsem začínal hrát šachy, kdy jsem začínal s tradingem. Kvalitní mentoři mi předali svoje desetiletí zkušeností. Jsem rád, že dnes předávám pomyslnou štafetu dalším kolegům. Výsledky absolventů mých komoditních kurzů  (včetně mého syna) ukazují, že společné znalosti se za desítky let kumulují.

Jsem rád, že mohu tuto štafetu předávat dál

Ing. Václav Pech, PhD

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Roman Kratochvíl napsal:

  To je pravěk tradingu

  • Martin Kopáček Martin Kopáček napsal:

   To je Romane skutečný borec, legenda tradingu. Až dokážete to, co Larry Williams, ozvěte se 🙂

 2. Roman napsal:

  Maria Unger vyhrál mistrovství v tradingu 3x, takže Larry nyní drží rekord jen v nejvyšším zhodnocení 🙂 To je jen pro přesnost.

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Díky za upřesnění :). Andrea Unger, i když dnes obchoduje převážně AOS, také patří mezi ty obchodníky, kteří se u Larryho učili.

 3. Ota napsal:

  Kdy bude Complete? 🙂

  • Martin Kopáček Martin Kopáček napsal:

   Dobrý den, Complete bude na přelomu únor/březen. Všichni, kdo mají Basic, budou moci vstoupit za doplatek ceny.

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Oto, pokud mě paměť neklame, tak by měl Complete startovat někdy v polovině března. Ale přesný harmonogram ví spíš Martin, nebo Lenka.

   Mějte se super

   Vašek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *