KOMODITY: Sto litrů za měsíc

„To je nějaká pohádka, ne? Sto tisíc za čtyři týdny… Jak si to dokázal?“ ptal se mě minulý týden jeden z mých kamarádů. Pohádka to rozhodně není, ale tak snadné, jak si ten člověk zpočátku myslel to také nebylo.

Týden 1

 

Dobrý obchodní systém je základ

Bez toho, abyste měli smysluplný obchodní systém přizpůsobený vašim možnostem a vaší povaze není šance uspět. V mém případě jsem investoval do dvou týdnů strávených na Floridě v jejichž rámci jsem se účastnil semináře s Larrym Williamsem. Nebylo to levné, chtělo to odvahu investovat do jeho know-how čtvrt milionu a vypravit se sám na druhou stranu světa. „Do toho bych rozhodně nešel,“ říkal kamarád. „Nemáš čtvrt mega?,“ ptám se. „Ale mám čtvrt mega, ale co když to bude shit, nebude to fungovat? To bych vyhodil čtvrt milionu oknem. Nad tím si nepřemýšlel?“ Jasně, že mě to také napadlo. Nicméně bez pozitivní víry člověk nic nedokáže a moje důvěra v Larryho je opravdu vysoká.

Týden 2

Sebekázeň a dostatek času

Kolik času tomu musí člověk věnovat. Překvapím vás. Pět minut denně a půlhodina o víkendu na to, co nás „Starý pán“ naučil nestačí. Naopak, celé to dokáže docela rozházet večer. I když ne nutně. Já se rozhodně nepovažuji za „sovu“ Večer po osmé jsem většinou na jakoukoli intelektuální práci nezpůsobilý a to, co neudělám ráno, neudělám. Larry má kliku. Žije v jiném časovém pásmu, a tak je těžiště jeho práce soustředěno do hodiny, kdy jsou US trhy zavřené. Tedy pro nás na hodinu před půlnocí. Znám se a vím, že to je období, kdy je zbytečné, abych se na nějaké grafy díval. Musím si tedy přivstat. Baf mě rád a ochotně budí kolem páté ráno a po hodince toulání od patníku k patníku si sedám „ke stroji“ Do diáře zapíšu aktuální stav svých obchodních účtů. Překontroluji, jestli záznam o zadaných aktivních pokynech odpovídá tomu, co mám v platformě a hledám nové obchody. Poté, co je najdu si dám půlhodiny přestávku a než zadám pokyny, ještě všechny vybrané obchody jednou projdu a posoudím. Je pravidlem, že u čtvrtiny z nich při druhém pohledu už obchod nevidím.

Týden 3

 

Zvládání emocí

Rovnici E=mc2 jste už nepochybně někde viděli. Albert Einstein zcela jistě nebyl traderem, ale jeho rovnice má využití i pro nás. Jen si dosaďte za E emoce, za M peníze (money) a za C pak počet kontraktů. Velikost emocí v průběhu vašeho obchodu bude přímo závislá na velikosti vašeho obchodního účtu a počtu obchodovaných kontraktů. A emoce jsou záležitost, kterou bychom se měli ve svém obchodování snažit minimalizovat. Money management je vlastně to samé jako emotion management, jen si to každý neuvědomuje. Chamtivost a přehnaná touha po penězích zabíjí vědomosti. Každý si musí uvědomit, jaké emoce umí ovládnout a jak vysoké emoce již ovládají jeho. O sobě vím, že na jeden obchod nechci riskovat více, jak čtyři procenta účtu. A spíše méně. Nemohu tedy vzít každý obchod. Ne, že by 10% ztrátu nezvládl můj účet. Nezvládl bych to především já sám. Mimochodem, Larry nám minulý týden ukázal zajímavou psychologickou studii o chování profesionálních manažerů fondů. Jak se takoví lidí chovají, když mají za sebou sérii ziskových obchodů a jak se chovají poté, co naopak čelí sérii ztrát. Výsledky jsou asi takové: Po sérii ziskových obchodů mají profesionální manažeři tendenci obchodovat méně a díky tomu, jejich budoucí chyb nemají na portfolia fondu jen malý vliv. Naopak po sérii ztrát se i profesionálové pouštějí do aktivnějšího obchodování. Obchodují mnohem častěji a z tohoto důvodu mají jejich případná špatná rozhodnutí velký vliv na velikost portfolia jejich fondu. A jak je to u vás po sérii ztrát? Emoce nám napovídají, že bychom měli obchodovat, abychom díru na našem účtu zalepili, ale je to dobrá ráda?

Týden 4

 

Přiložené screeny z mého obchodního účtu ukazují celý můj čtyřtýdenní příběh a cestu za sto tisíci korun. Vlny zisků střídají vlny ztrát. Horská dráha, na jejímž konci čekala šestimístná prémie. Ale pro každého to není. Bez dobrého systému, dostatku času, sebekázně a nastavení emocí na svoji vlastní povahu to nepůjde. Trading nejsou jenom indikátory, vstupy a výstupy. Věc je o něco složitější. Ale zase ne o moc.

 

 

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

 

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

 

 

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů