KOMODITY: 100.000 Kč za měsíc

„To je nějaká pohádka, ne? Sto tisíc za čtyři týdny… Jak jsi to dokázal?“ ptal se mě před časem jeden z mých kamarádů.

Pohádka to rozhodně není, ale tak snadné, jak si ten člověk zpočátku myslel to také nebylo.

Moje klasické obchodování komodit je jednoduché: budeme si je ukazovat v neděli 17.2. ve 20:00 v online vysílání.

Dnes vám ale ukážu „top level“ komoditního tradingu, kam se můžete časem dostat taky: 100.000 za měsíc. Jdeme na to:

Týden 1

Dobrý obchodní systém je základ

Základem úspěchu je VŽDY smysluplný obchodní systém, přizpůsobený vašim možnostem a vaší povaze. V mém případě jsem investoval do dvou týdnů strávených na Floridě v jejichž rámci jsem se účastnil semináře s Larrym Williamsem.

Proč? Stále se učím, protože tak se člověk udržuje „na špičce“ pelotonu. Nebylo to levné, toto know-how mne stálo čtvrt milionu korun. K tomu cesta na druhou stranu světa, hotel, atd. atd.

„Do toho bych rozhodně nešel,“ říkal kamarád. „Nemáš čtvrt mega?,“ ptám se. „Ale mám čtvrt mega, ale co když to bude shit, nebude to fungovat? To bych vyhodil čtvrt milionu oknem. Nad tím si nepřemýšlel?“ Jasně, že mě to také napadlo. Ale pozitivní víra + vystoupení z komfortní zóny je předpoklad pro koncentraci na úspěch.

Týden 2

Kolik času máš?

Kolik času tomu musí člověk věnovat?

Moje klasické obchodování komodit je „na pána“: O víkendu omrknu COT a grafy, to je tak na 2 hodiny 🙂 A přes týden se podívám na trh tak na 5 až 10 minut – zadám připravené obchody z víkendu a jen se před koncem dne podívám na vývoj. Je to časově nenáročné a opravdu „na pána“.

Ale co tento druhý systém? Překvapím vás: Pět minut denně a dvě hodiny o víkendu na to, co nás „Starý pán“ naučil, nestačí. Berte to jako výlet do světa, kde pracuje víc, než těch mých typických „2 hodiny + 5×10 minut týdně“:

Sebekázeň a dostatek času

Já se rozhodně nepovažuji za „sovu“. Večer po osmé jsem většinou na jakoukoli intelektuální práci nezpůsobilý a to, co neudělám ráno, neudělám přes den vůbec.

Larry má kliku. Žije v jiném časovém pásmu, a tak je těžiště jeho práce soustředěno do hodiny, kdy jsou US trhy zavřené. Tedy pro nás na hodinu před půlnocí. Znám se a vím, že to je období, kdy je zbytečné, abych se na nějaké grafy díval.

Musím si tedy přivstat. Můj pes Baf mě rád a ochotně budí kolem páté ráno a po hodince toulání od patníku k patníku si sedám „ke stroji“.

  • Do diáře zapíšu aktuální stav svých obchodních účtů.
  • Překontroluji, jestli záznam o zadaných aktivních pokynech odpovídá tomu, co mám v platformě a hledám nové obchody.
  • Poté, co je najdu si dám půlhodiny přestávku a než zadám pokyny, všechny vybrané obchody ještě jednou projdu a posoudím.

Je pravidlem, že u čtvrtiny z nich při druhém pohledu už obchod nevidím.

Týden 3

Zvládání emocí podle Einsteina

Rovnici E=mc2 jste už nepochybně někde viděli. Albert Einstein zcela jistě nebyl traderem, ale jeho rovnice má využití i pro nás. Jen si dosaďte za E emoce, za M peníze (money) a za C pak počet kontraktů.

Velikost emocí v průběhu vašeho obchodu bývá přímo závislá na velikosti vašeho obchodního účtu a počtu obchodovaných kontraktů. A emoce jsou záležitost, kterou bychom se měli ve svém obchodování snažit minimalizovat.

Money management je vlastně to samé jako emotion management, jen si to každý neuvědomuje. Chamtivost a přehnaná touha po penězích zabíjí vědomosti. Každý si musí uvědomit, jaké emoce umí ovládnout a jak vysoké emoce již ovládají jeho. O sobě vím, že na jeden obchod nechci riskovat více, jak čtyři procenta účtu. A spíše méně. Nemohu tedy vzít každý obchod.

Ne, že by 10% ztrátu nezvládl můj účet. Nezvládl bych to především já sám. Mimochodem, Larry nám minulý týden ukázal zajímavou psychologickou studii o chování profesionálních manažerů fondů. Jak se takoví lidí chovají, když mají za sebou sérii ziskových obchodů a jak se chovají poté, co naopak čelí sérii ztrát.

Výsledky jsou asi takové: Po sérii ziskových obchodů mají profesionální manažeři tendenci obchodovat méně a díky tomu, jejich budoucí chyb nemají na portfolia fondu jen malý vliv.

Naopak po sérii ztrát se i profesionálové pouštějí do aktivnějšího obchodování. Obchodují mnohem častěji a z tohoto důvodu mají jejich případná špatná rozhodnutí velký vliv na velikost portfolia jejich fondu.

A jak je to u vás po sérii ztrát? Emoce nám napovídají, že bychom měli obchodovat, abychom díru na našem účtu zalepili, ale je to dobrá ráda?

Týden 4: V cíli se 100.000 Kč

Přiložené screeny z mého obchodního účtu ukazují celý můj čtyřtýdenní příběh a cestu za sto tisíci korun. Vlny zisků střídají série ztrát.

Horská dráha, na jejímž konci čekalo 100.000 korun. Jaký je recept na úspěch? Dobrý obchodní systém, dostatek času, sebekázeň a nastavení emocí na svoji vlastní povahu.

Jak začít?

Cesta začíná vaším vlastním rozhodnutím: „Ano, chci dosáhnout úspěchu. Chci víc, a půjdu si za svým cílem!“.

Trading nejsou jenom indikátory, vstupy a výstupy. Když vše doplníte zvládnutím svého ega, ochotou se učit a také trochou vytrvalosti … výsledek se dostaví.

Začíná to vystoupením z komfortní zóny , pochopením principů a tréninkem. Jak vystoupit z komfortní zóny a uspět? Ukážeme se v neděli 17.2. na tomto online vysílání.

Těším se na vás!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů