Komodity: O třech větách

Končí rok 2016. Pro mnohé z vás to byl na komoditních burzách první ostrý rok. Rok, který nám všem opět hodně dal. Teď nemluvím o penězích. Ty jsou přirozeným důsledkem toho že víme, co děláme a děláme to dobře. Mluvím hlavně o zkušenostech, které jsou k nezaplacení. Oproti minulým dvou letům to bylo, jak jsem v průběhu roku několikrát zdůraznil, složité období.

Hlavním pozitivem je pro mě to, že jsem si opět potvrdil, že tři nejdůležitější věty, které jsem od Larryho Williamse pochytil stále platí a jejich dodržení je klíčem k tomu, jak vydělat na burze peníze.

  1. „Když nevíš, jaké bude počasí, nevyjížděj na moře!“

Když si člověk není něčím jistý, pak by neměl obchod vůbec otevírat. Je mimořádně užitečné, alespoň pro mě, hned poté, co objevím pomocí údajů COT reportu zajímavou situaci, začít okamžitě hledat protiargumenty. Hledat zárodky toho, proč by se zdánlivě jasné počasí mohlo nečekaně změnit.

Letošní rok nabídl jednu velikou změnu, která zvýšila moji opatrnost a požadavky na správné počasí. A zároveň citelně snížila počet mých obchodů. Vytratil se jasný a silný trend, který byl hned na několika trzích nahrazen pohybem do strany v poměrně úzkých rangích. A taková situace je známkou spíše silně proměnlivého počasí, v němž nemusí být radno se s jachtou od břehu přespříliš vzdalovat. Tato zdrženlivost mě udržela na břehu v situacích, kde bych ztratil nepříjemné peníze.

 

  1. „Když zrovna vyděláváš peníze, buď si jistý tím, se přijde období, kdy budeš na trhu zase ztrácet. A naopak, pokud máš zrovna ztrátové období, je prakticky jisté, že se odliv změní v příliv a ty budeš peníze vydělávat…“

Tohle bylo hodně důležité zejména v první polovině roku. Jak jsem psal zde nezačal jsem letošní rok nijak úspěšně. V lednu jsem trhu odevzdal peníze při svém obchodu na sójové oleji a hned na začátku února přišla další ztráta. Příliš brzy jsem vstoupil do „cukrového“ longu. A na počátku léta se nepodařil obchod s pomerančovým koncentrátem. Co bylo důležité je, že ztráty z těchto obchodů byly limitované a ani v jednom případě nepřesáhly 1.000USD na kontrakt. S jednou vyjímkou se k nim ani neblížily. Dva úspěšné obchody s kakaem a sójovou moučkou ztráty více než nahradily. Přesto nemohu nazvat toto období úspěšným. To ale není důvod k tomu, aby obchodník přestal dělat svoji práci. Pokud je vše tak, jak má být, počasí je jasné a prognóza neměnná, pak musí odrazit od břehu a vydat se „do práce“. A to jsem také dělal. Druhá půlka roku už byla jiná a korunoval jí královský obchod na kávě, o kterém jsem v předstihu informoval na své videokanálu. Aktuální zisk se pohybuje kolem 11.250 USD na jeden kontrakt.

  1. „Musíš respektovat silný trend“

Třetí věta mně zachránila především hodně nervů, ale zároveň také dost peněz. Pokud je na některé z komodit silný trend, pak se proti němu co? Pak se proti němu neobchoduje. A to ani v situaci, kdy máme jasné počasí a vše ohledně COTu sedí tak, jak má. A to dokonce i tehdy, kdy hodně moc chcete vydělat spoustu peněz! I letošní rok našel hodně potvrzení. Matně vzpomínám na široce diskutované shorty na cukru, longy na kakau a dalších komoditách. Jistě v tomto světle nepřekvapí, že se teď naprosto nezajímám o long na kávě, i když to COT report a nákupní choutky Commercials mohou naznačovat. Obchodovat proti trendu mohu a umím, ale proti tak silnému trendu si netroufám. Klidně si myslete, že jsem posera.

Všem přeji krásný a úspěšný rok 2017. A to rozhodně nejenom na burze.

 

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *