Trading: Jak to jde studentům?

„Žádný učený z nebe nespadl“, praví staré přísloví. V obchodování na burze to platí dvojnásob: tady je každý chytrák, kritik, znalec, radílek … jenže to jsou, milí přátelé a kolegové, jen a jen tlachy.

Důležité totiž není co si kdo kde plká, ale jak se mu to „okotí„.

Prachy jsou základ

„Počítají se prachy, ne řeči“. Tato slova tesat do kamene. Může vám kdokoliv ukazovat sebekrásnější modely obchodů, postupy… může vymýšlet „vědecké postupy“ koketující s raketovou vědou …

… jenže …

… co vám to konkrétně dá? Trading není vysoká škola, kde se počítají deklamace postupů u zápočtů, zkoušek nebo státnic. Tady se počítá jediné: Prachy!

Je to přízemní kritérium? Ale kdepak, je to to jediné, proč trading děláme 🙂 Ano, trading je nejčistší kapitalismus v pravém slova smyslu – tady není protekce, nefungují tu tlachy a výmluvy. Tady se prostě vydělává!

Jde to naučit?

Setkáváme se dvěma typy dotazů:

  1. Když to umíš, tak proč to učíš druhé? Proto, že to umím 🙂 Proto, že mám co předat. A že čekám, že to druzí chtějí a ocení.
  2. Jde to naučit? Ano, jde. A jdeme se na to hned podívat:

Malá vzpomínka: Před rokem jsem dal na můj FB aktuální situaci na trhu s dotazem, pro „zvídavé hlavičky“:

A musím říct, že mne překvapily ty fajn odpovědi – je vidět, že lidé, kteří učení se tradingu berou vážně, to prostě dají! Jdeme na první odpověď:


Tak to bylo naprosto správně posouzené, Jirko. Přesně tak, to jsou důvody, proč „honění trhu“ nechám jiným. A to jsme ještě v té době netušili, že přijde COVID-19 a rozdá znovu karty.

Také tento post mne velmi potěšil, protože tady Marek prokázal, že studuje opravdu pečlivě a poctivě to, co ukazuju:

Na Marka navázal Pavel s tipy na další ETFka, které by stálo za zvážení pro opční obchodování:

A na závěr Dejw s otázkou na konkrétní obchod, včetně výše prémi a marginu. Až na to datum 🙂 v pořádku, správná úvaha:

Kdo se učí, vydělá. Lenochům ujíždí vlak

Jak je vidět, studenti chápou a jedou „jako fretky“. Mám z toho nesmírnou radost – toto je odpověď všem morousům, kteří si nevidí na špičku nosu: Ano, trading lze předávat a učit efektivně – samozřejmě záleží nejen na „učiteli“, ale také na studentovi. Kdo maká, má.

Lenochům ujede vlak. Mimochodem, jak jsem už xy-krát upozornil: Právě jede ZDARMA vlak zvaný Komodity, kde strojvůdcem je můj kolega Vašek Pech. Rozeslal už 5 lekcí, před studenty je dalších 5 …. šance naskočit je ještě tady.

Každý svého štěstí (stroj)vůdcem 😀

Martin

Martin Kopáček
Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.