Trading: Jak to jde studentům?

„Žádný učený z nebe nespadl“, praví staré přísloví. V obchodování na burze to platí dvojnásob: Na sociálních sítích je každý chytrák, kritik, znalec, radílek … jenže to jsou, milí přátelé a kolegové, jen a jen tlachy.

Je jedno co si kdo kde plká, ale jak se mu to „okotí„.

Prachy jsou základ

„Počítají se prachy, ne řeči“. Tato slova tesat do kamene. Může vám kdokoliv ukazovat sebekrásnější modely obchodů, postupy… může vymýšlet „vědecké postupy“ koketující s raketovou vědou …

… jenže …

… co vám to konkrétně dá? Trading není vysoká škola, kde se počítají nabiflované postupy u zápočtů, zkoušek nebo státnic. Tady se počítá jediné: Peníze a výsledky

Je to přízemní kritérium? Ale kdepak, peníze jsou to jediné, proč obchodujeme. Je to řemeslo, ne adrenalin, ani to není hra na volné odpoledne.

Jde to naučit?

Setkáváme se dvěma typy dotazů:

 1. Když to umíš, tak proč to učíš druhé? Proto, že to umím. Proto, že mám co předat. A že čekám, že to druzí chtějí a že to ocení.
 2. Jde to naučit? Ano, jde. A jdeme se na to hned podívat:

Malá vzpomínka: Před časem jsem dal na můj FB aktuální situaci na trhu s dotazem, pro „zvídavé hlavičky“:

A musím říct, že mne překvapily ty fajn odpovědi – je vidět, že lidé, kteří učení se tradingu berou vážně, to prostě dají! Jdeme na první odpověď:


Tak to bylo naprosto správně posouzené, Jirko. Přesně tak, to jsou důvody, proč „honění trhu“ nechám jiným. A to jsme ještě v té době netušili, že přijde COVID-19, inflace, válka na Ukrajině, a že „Pan Trh“ rozdá znovu karty.

Také tento post mne velmi potěšil, protože tady Marek prokázal, že studuje opravdu pečlivě a poctivě to, co ukazuju:

Na Marka navázal Pavel s tipy na další ETFka, které by stálo za zvážení pro opční obchodování:

A na závěr Dejw s otázkou na konkrétní obchod, včetně výše prémi a marginu. Až na to datum 🙂 v pořádku, správná úvaha:

Kdo se učí, porazí inflaci i drahotu. Ostatním ujíždí vlak

Jak je vidět, studenti chápou a jedou „jako fretky“. Mám z toho nesmírnou radost – toto je odpověď všem morousům, kteří si nevidí na špičku nosu: Ano, trading lze předávat a učit efektivně – samozřejmě záleží nejen na „učiteli“, ale také na studentovi. Kdo maká, má.

Lenochům opět ujede vlak. Mimochodem, jak jsem už xy-krát upozornil: Právě jede ZDARMA vlak zvaný Komodity, kde vás strategie učí můj kolega Vašek Pech. Václav rozeslal už 4 lekce, před studenty je dalších 6 lekcí …. šance nastoupit do vlaku je ještě tady.

Každý svého štěstí (stroj)vůdcem 😀

Martin

Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře
 1. Tomáš napsal:

  Ahoj Martin. Nemám FB, tak som chcel reagovať aspoň touto formou. Chcel som Ti poďakovať za to, čo robíš, aj celej Finakademii. Vďaka Tvojím kurzom, aj kurzu EOT III od Dejva sa môj trading posunul skokovo dopredu. Z Tvojích stratégií používam hlavne Covered CALL, PUT s priradením a MES + prikupovanie hodnotových/dividendových akcií do portfólia. Tieto stratégie veľmi dobre fungujú a veľmi slušne odmeňujú :). Zažil som aj straty samozrejme, ale aj veľmi slušné zisky, kde som za pár minút zarobil niekoľko násobok svojho mesačného platu. Ale stále si spomínam na pár obchodov, ktoré neboli nijako obrovské, ale vryli sa mi do pamäti. Napr. sedel som v kaviarni, vonku lialo a ja som vypísal Covered Call na Nokiu za cca +18 USD – iba tak doslova za nič. A káva s koláčom bola zaplatená :). Alebo v jedno piatkové ráno ešte z postele som vypísal ATM PUT na MES kvoli priradeniu. Trh sa ale cez deň vyšplhal vyššie, takže som ešte po 16:00 vypísal ďalšiu ATM PUT. Trh nakoniec uzavrel tesne nad mojím Strike, takže som priradený nebol, no za ten deň voľna som mal +120 USD. A ešte jeden príklad, keď som šiel večer z práce. Bolo tak 21:30 a kým som šiel pešo domov, pracoval som s platformou v mobile. Cesta mi trvala 20 minút a zarobil som viacej než za celý deň v práci :). Samozrejme boli aj oveľa väčšie zisky, ale tieto 3 prípady sa mi vryli do pamäti. Vtedy človek vidí, že keď sa to naučí, všetko je zrazu jasné a jednoduché. Až človek nechápe, v akom svete doteraz žil… Ešte raz veľká vďaka za to čo pre nás robíte aj s celým tímom. 1*

  • Martin Kopáček napsal:

   Tomáši moc děkuji za feedback, tohle opravdu potěšilo! Volné peníze opravdu existují, když člověk ví, kde je hledat.
   Mám radost z výsledků, držím ti palce a ať ti trading dál dělá radost.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.