Opce: „Je obchodování na burze složité?“

Nejčastější otázkou, kterou dostávám, je logický dotaz: „Je obchodování na burze složité?“. Kdo nerad čtete, skočte rovnou na konec článku, dal jsem to do videa. Pro čtenáře jsem odpověď zpracoval trošku podrobněji:

Na burze obchoduji 16 roků, podnikám od roku 1992.

Pokud bych měl srovnat burzovní obchodování a podnikání, je odpověď jednoduchá: Burza je jednodušší než podnikání.

Důvody? Zde jsou

Shrnu to, co potřebujete k podnikání:

  • Nápad, zboží/službu, často zaměstnance, fakturační systém (dnes obohacený o EET), často i sklad.
  • Neobejdete se bez marketingu, řeči o tom, že dobré zboží se prodává samo patří do 19tého století.
  • Budete se muset poprat s konkurencí, a to znamená dost vysoký vstupní práh – nováček to v byznysu lehké nemá.

Finanční stránka podnikání? OK, pokud nemáte zrovna eshop formou dropshopu, bude to něco stát.

Řemeslník nebo „továrník“ bude potřebovat minimálně statisíce (na vybavení obchodu, dílny, hospody) nebo miliony (malá továrna). A posouváme se k platbám za zaměstnance atd.

Nezapomínejme také na byrokracii – tři byznysy jsem prodal právě kvůli tomu, že mne nebavilo pořád se dohadovat s „kompetentními úřady“.

Bez peněz? Ano, jde to

K samotnému startu na burze stačí počítač a internet. Nepotřebujete kapitál – můžete začít v klidu na demoúčtu. Mne to sice nebavilo a i dnes jedu raději s pár kontrakty „na ostrém“ účtu, ale každý nováček si může na demu zcela bez rizika vše zkusit.

Otázka na tělo: Dovolí vám tohle nějaké podnikání? Můžete si vyzkoušet „nanečisto“ třeba provozování hospody? Nebo být truhlář „nanečisto“, bez nářadí, materiálu, strojů, dílny? Ano, start na burze lze i bez peněz.

Co když to nevyjde?

Ok, fabrika nevydělává, truhlář nemá zakázky, hospodský kouká do prázdného sálu….. Takže budete živnost prodávat, nebo likvidovat se ztrátou.

Když to nevyjde na burze na demu, nic neztrácíte. Burza prostě pro vás není, ale nestálo vás to nic víc, než čas. Jestli zkusíte obchodovat live a nepůjde to, tak vám pořád zbyly na účtu peníze – píšu o obchodování, ne o gamblování bez stop lossu nebo střílení od boku. Burza dává totiž jednu extrémní výhodu proti podnikání …..

… nemůžete ztratit víc

Na burze nemůžete ztratit při obchodování víc, než si předem určíte. Od toho je stoploss, u opcí se jistíme nákupy pojistných opcí atd. atd. Musel by jedině krachnout broker 🙂

Druhá věc jsou znalosti

Když víte, co děláte, pak to budete mít vždy snazší. Na burze, i v podnikání. Jenže, v byznysu vás může odrovnat konkurence, změna legislativy (EET a hospody) a podobně. To na burze není – není zde žádná konkurence a neblbnou zde úředníci. Když máte znalosti, na burze zvítězíte.

Burza je jednoduchá, nikoliv snadná. Ovšem když zvládnete chodit X-let do školy, tak základy opčního obchodování zvládnete také. Stačí selský rozum, trpělivost a vytrvalost.

No co to budu dál rozvádět, natočil jsem to raději do videa:

Kurz zdarma startujeme už v ponděl 30.11. – uvidíte, že opce jsou jednoduché a univerzální. 

Vyplatí se tajemství opcí pochopit – první 1.000.000 Kč jsem vydělal díky opcím v roce 2011 🙂

Ať se daří!

Martin

Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře
  1. Roman Kratochvíl napsal:

    Obchodování opcí na burze opravdu není složité.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.