Mám prázdniny. Budou prozatím krátké. Jen pár dní. Jsou ovšem trochu vynucené. Vyrazil jsem na necelý týden do Plzně, podívat se, jak se daří mámě a zapomněl jsem přitom na Moravě svoji kartu s kódy pro přihlášení do platformy Interactive Brokers. Vracím se v pondělí, tak se nejedná o žádnou tragédii. Možná naopak. Budu mít víc času a klidu.
Nemám otevřeny žádné pozice, které bych musel nutně hlídat. Dlouhodobé portfolio to bez mé několikadenní péče zcela jistě přežije. Opční pozice to zvládnou zřejmě také a ani v mém hlavním komoditním byznysu se za dva dni nic mimořádného zřejmě neodehraje.
Možná spekulace na růst ceny kávy, o kterém jsem mluvil před dvěma týdny v Brně, a také ve svém posledním víkendovém videu prozatím nenašla žádný vstup.
Došlo sice k prolomení trendové čáry, ale ti kteří prošli loni mým kurzem ví, že tohle není ten „trend line break“, který hledám. A ti letošní se to velice brzy dozvědí. K ostatním možným vstupům je ještě daleko. Včerejší silný propad, který vrátil ceny tam, kde byly v době, kdy jsem o kávě v brněnském Bobycentru poprvé mluvil, mě tedy nechává zcela klidným. Otevření obchodu v nejbližších dnech nehrozí.
Na své vyplnění čeká ještě další ze zamýšlených obchodů. O svém fundamentálním pohledu na trh se sójovými boby jsem mluvil již několikrát a o možnosti vypsání Call opce s exspirací v září jsem hovořil v již zmíněném videu. Tady se také nic nemění a nic mě nenutí být on-line a jednat.
Posledním místem, kde jsem aktuálně zaangažovaný je kukuřice. Tady se jedná o ryze fundamentální obchod, který není založený na COT reportu. Tento typ tradingu se teprve učím. Ve svém dřívějším článku jsem psal, jak jsem se v lednu v newyorské Madison Square Garden setkal s místním traderem a i o tom, že jsme si zápas NHL protáhli ještě asi o další hodinku a půl v nedalekém baru. Ben je zdatný šedesátník a na burzách si toho za více jak třicet let prožil hodně. Má mnohem větší zkušenosti, než já a když jsme diskutovali nad tím, co a jak obchodujeme, hodně jsem se naučil. Můj spolubesedník je založením komoditním fundamentalistou a jako své nástroje využívá kromě futures kontraktů také opce. Ale to je pouze vysvětlující odbočka.
Proč jsem long na kukuřici? A proč jen dvěma mini kontrakty? Druhá odpověď je jednoduchá. Benův přístup si teprve zažívám. Určitě v něm budu dělat chyby a nemám důvod ho na účtu obchodovat se stejně velkými pozicemi, jako obchody, ve kterých dobře vím, co dělám.
S tou první odpovědí je to trochu složitější.
V USA právě probíhá setí mnoha plodin. To je komplikováno špatným počasím a tak je oseto jen málo z celkové plánované plochy. To ukazuje i tabulka nahoře. Obchod jsem otevíral minulý týden (před 16. 4.) kdy byla díky počasí oseta jen tři procenta ploch. To se velice blíží historicky nejnižšímu číslu z roku 2001. Setí tedy pokulhává, a pokud by tato situace pokračovala, může dojít k tomu, že bude nakonec oseta menší plocha než se plánovalo. Jak jsem byl také poučen Benem, může v krizovém případě dojít i k tomu, že farmáři budou na dobré počasí čekat tak dlouho, až se nakonec rozhodnou vysadit namísto kukuřice sóju, která má kratší období od vysetí po sklizeň. To by ovšem bylo pro kukuřici velice bullish znamení.
I další týden svědčí o tom, že kukuřice je zaseto méně, než je historický průměr a v porovnání s minulým rokem, je situace mnohem horší. Graficky je vše znázorněno tady:
Můj obchod je tedy založen čistě na spekulaci, že počasí setí plodiny zpomalí a to zvýší její ceny. I proto volím prosincový kontrakt, který je již plně o nové sklizni. Jak je vidět z tabulky, další data se již tento týden nedozvíme a tak i na této frontě panuje klid. Toho, že před sebou neuvidím blikající čísla z TWS skutečně nemusím litovat. Takže vzhůru na prázdniny!
Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:
Vstupte do mého komoditního kurzu!
———————
Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.
Dobrý den Václave,
tento způsob zobchodování fundamentů se mi moc líbí. Je to velice jednoduché a má to svou logiku. Pokud farmáři tedy v časové tísni osejí ve finále více sóji než kukuřice, měla by, jak píšete, jít kukuřice s cenou nahoru. Z toho mi vyplývá, že naopak sója půjde s cenou dolů.
Napadlo mě ještě malé vylepšení. Zajímal by mě Váš názor na nákup spreadu ZCZ17-ZSF18 (nebo mini YCZ17-YKF18), ve kterém by vydělávaly obě nohy a mělo by to proto vydělat více, než nákup samotné kukuřice.
Martin
Zdravím Martine,
je to tak. Jen je dobré sledovat data ohledně sázení sóji, které nedávno začalo.Pokud by špatné počasí zpomalilo i tuto plodinu, pak by nemusel sójový komplex klesat nijak výrazně.
Ohledně toho spreadu… Jak to říct… Zasvěcení vědí, že já na spready zrovna nejsem génius 😀 :D. Ale logiku to, co píšete určitě má.
Vašek