KOMODITY: Silná sója a slabá pšenice…

 

Rád dělám fundamentálně podložené obchody. Tedy obchody založené na reálném základě, a ne pouze na základě toho, že se nějaký indikátor někde ohne. Jeden takový obchod mám právě ve svém portfoliu.

Hlavním fundamentem na trhu se zrninami je tzv. WASDE report. Je vyhlašovaný každý měsíc a jeho obsahem jsou odhady US ministerstva zemědělství ohledně budoucí úrody a aktuálních zásob. Poslední WASDE byla vyhlášena minulý týden a byla překvapivě velice příznivá pro sóju a sójové produkty, mírně pozitivní pro kukuřici a silně negativní údaje poskytlo ministerstvo ohledně pšenice.

Horní tabulka ukazuje situaci v USA, zatímco spodní tabulka pak mapuje globální zásoby. Pšenice je plodina pěstovaná hojně po celém světě, a tak je dobré věnovat pozornost nejen datům z USA (i když US jsou stále velkými pěstiteli i exportéry) ale také celosvětovým údajům. Co lze z tabulek vyčíst? Sledujme poslední dva sloupce.

USA:

  • Ministerstvo zvýšilo svůj odhad výnosů (yield) ze 45,6 na 46,3 bušlu z akru). Tedy nové pšenice přibude do sýpek zřejmě více, než se minulý měsíc předpokládalo.
  • Ministerstvo také zvýšilo stávají Ending stok (zásoby) z 933 na 960 a vyšší je také stock/use ratio. K vyšší než očekávané sklizni se logicky přidává i vyšší stav zásob.

Globální pohled:

  • I z celosvětové pohledu ministerstvo zvýšilo svůj odhad zásob pšenice ve světě a to jak Ending stock, tak také stock/use ratio.

S vyššími, než očekávanými výnosy a zásobami bude mít cena pšenice problém se podívat významně výše.

Prakticky opačně dopadla WASDE pro sóju.

U sóji je dobré věnovat hlavní pozornost datům ze Spojených států, které patří mezi několik málo klíčových exportérů. Snížený výhled výnosů oproti minulému měsíci se zde promítnul do radikálního snížení zásob. Cena bobů bude pravděpodobně jen těžko klesat. Odtud je už jen kousek k úvaze: „Co takhle koupit sóju a zároveň prodat pšenici?“ Intercommodity spread je na světě.  Sám jsem si ale pro svůj obchod vybral namísto divoké sóji klidnější kukuřici, jejíž data byla sice jenom mírně lepší oproti odhadům z minulého měsíce, nicméně pro její nákup hovořil ještě jiný faktor.

COT report ukazuje, že ohledně kukuřice jsou producenti a zpracovatelé na současných cenách nastaveni silně bullish. A takové situace v minulosti vedly k růstu ceny kukuřice, jak lze v grafu lehce najít. Pro zvolený spread odpovídá velice dobře také sezonalita.

Ta ukazuje, že před sebou máme s poměrně solidní pravděpodobností silné růstové období.  A nezanedbatelné není ani to, že spread je aktuálně silnější, než je jeho tradiční sezónní vývoj.

Pravděpodobnost výdělku v takovém obchodě je vysoká. Stojí za mnou fundament poslední WASDE. COT report říká, že mám v zádech také Commercials a do plachet mně může fouknout i tradiční sezónnost. A k dobrému výsledku stačí jen to, aby byla kukuřice silnější než pšenice. Nemusí tedy nutně hned růst…

Vývoj mně dává prozatím za pravdu:

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.