Opce: Peníze se sbírají, když trh koriguje

Rok 2020 je jedna velká jízda. Trhy nám báječně nadělily … a kde se teda dají vydělat peníze?

Když jsem s tradingem začínal, bylo mi na rostoucím trhu „komfortně“. Jenže v opčním tradingu jsem záhy zjistil, že nejlepší příležitosti  pro opční výpisy přicházejí v momentu, kdy trhy pořádně lítají. Nahorů a dolů.
Proč?

Volatilita je doping prémií

Když trhy klesají, roste tzv. volatilita. Index „strachu“ VIX nám ukazuje, jak moc se trhy „bojí“ při poklesu. Podívejme se na aktuální situaci v době, kdy jsem tento graf poprvé publikoval:

Index VIX, index „strachu“, jak nám ho ukazuje naše obchodní platforma.

Proti normálu je index strachu stále výše než obvykle. Trhy se prostě po březnovém poklesu bojí. A to má pro nás, opční obchodníky, jeden výborný efekt: ceny opcí jsou vysoké.

Vysoká volatilita, čili vysoká kolísavost ceny, přináší doping cen opcí. Lidově řečeno, za výpis opce dostaneme daleko víc peněz….

Praxe: Pozice za +4.377.516 Kč

Potom jsem na mém FB prásknul, jaké opční pozice otevírám, držel jsem profit +196.000 $ = 4.377.000 Kč. Tady máte screen:

Jak to dělám?
Při poklesu jsem viděl, že ceny klesly důležitým úrovním – tak hurá do práce 🙂

  1. Mrknu na účet 2) od oka spočítám počet kontraktů 3) promyslím si co v případě, že trh půjde proti mně:
  • můžu rolovat vypsané opce: to znamená, že aktuální koupím zpět a vypíšu nové dál od trhu a dál v čase.
  • můžu se nechat přiřadit: prostě neudělám nic a nechám si připsat akcie (ETF) na strike, kde jsem vypsal opce (to jsem nyní udělal)
  • zabalím to: trh se bude „kakat„, tak z něj vyskočím, protože ne každý obchod vždy vyjde

Sbírám z trhu: +2.139.000 Kč do kapsy

Viděli jsme rychlý růst trhu a část opcí se rozpadla, část expirovala. A také se slušně zhodnotily přiřazené ETF. Tak jsem shrábl ze stolu +95.580$, což je bratru 2.139.000 kaček:

Prohledejte si můj FB 🙂 Vše tam najdete

Ostatně si to můžete celé pročíst na mém FB profilu – přidejte si mne do přátel, nebo do sledování. Píšu veřejně, najdete mne pod svým jménem a oblastí tradingu, Martin Kopáček Opce.

Lze vydělat i s malým účtem?

Samozřejmě. S malým účtem jsem začínal – a protože většina lidí začíná s malým účtem, ukazuji souběžně především obchodování opcí na malém účtu.

Mrkněte opět na můj FB, dávám tam řadu ukázek toho, co s kolegy (které učím trading) obchodujeme:

Kolik mám riziko?

Když jsem před časem zveřejnil svoje tehdejší opční pozice, položil mi kolega obchodník pod příspěvkem dotaz na riziko, RRR …

Opce mají z podstaty negativní RRR. Proč by teda proboha někdo do toho lezl?, říkáte si … Mňo 🙂 Ono to má taky druhou stránku – velmi dobře si umíme spočítat pravděpodobnost toho, že obchod vyjde. Zkušenější vědí, jo jo jo, jde o tzv. deltu.

Delta je práskač

Delta vám poví hodně. Je v každé platformě – teda opční platformě – automaticky. Já ji chápu jako číslo, které mi říká, jakou mám pravděpodobnost, že můj obchod bude OK. Nevím, jak se to správně říká matematicky (matika není můj kámoš), ale funguje to takto:

  • delta 20 znamená, že je 80% pravděpodobnost, že opce expiruje bezcenná

tedy že vydělám bez nutnosti jakkoliv na pozici „sahat“

Hra života a krása tradingu

Neberte nic na tomto světě příliš vážně 🙂 Ani sebe, ani ostatní, ani peníze. Máme tu vyměřený čas, je škoda ho trávit teoretizováním nebo vysedáváním u kompu.

A už vůbec nedává smysl se klepat o peníze. Za ty roky mám vyzkoušenou jednu zásadu: Zadám obchod, promyslím ústupové plány. Až nastane situace, kdy je mám uplatnit, tak je uplatním.

Sbírejte peníze, když na trhu jsou, a užívejte života!

Martin

PS: Jestli je to pro vás španělská vesnice, budu otevírat bezplatný kurz, kde budu ukazovat moje postupy pro malé účty. Jako každý rok touto dobou, link na kurz máte zde. Startujeme 30.11., přihlaste se, držte si klobouk (a hlídejte si pečlivě mail).

Martin Kopáček
Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.