Opce: Peníze se sbírají, když trh koriguje

Roky 2020,2021, 2022, 2023. Jedna krize za druhou, války, inflace. Velká část lidí se těch turbulencí děsí. I letošní rok je jedna velká jízda. Když jsem s tradingem začínal, bylo mi také na rostoucím trhu „komfortně“.
Jenže v opčním tradingu jsem záhy zjistil, že nejlepší příležitosti  pro opční výpisy přicházejí v momentu, když trhy pořádně lítají.

Budeme si to ukazovat v bezplatném opčním kurzu, který letos pro všechny zájemce startujeme od 27.11. zde.

Volatilita je doping prémií

Když trhy klesají, roste tzv. volatilita. Index „strachu“ VIX nám ukazuje, jak moc se trhy „bojí“ při poklesu. Podívejme se na aktuální situaci:

Vidíme, že na covid, válku na Ukrajině atd reagují trhy růstem VIXu, čili růstem strachu.
A to má pro nás, opční obchodníky, jeden výborný efekt: ceny opcí jsou v době obav vysoké.

Lidově řečeno, za výpis opce dostaneme daleko víc peněz….

Praxe: Zisk +3.074.778 Kč

Na mém FB píšu, jaké opční pozice otevírám. Jak dopadl loňský rok, kdy se svět bál války na Ukrajině, energetické krize, kdy rostla inflace? Vytvořili jsme zisk +146.418$, čili +3.074.778 Kč. Tady máte náhled:

V čem je vtip?

Při poklesu jsem viděl, že ceny klesly důležitým úrovním – a zatímco běžní lidé řešili „jak ušetřit“ a jestli „bude chleba za 100 korun“, my jsme se dali do práce:

1) Mrkeme se na účet
2) spočítáme počet kontraktů
3) promyslíme si co v případě, že trh půjde proti nám:

  • můžeme rolovat vypsané opce: to znamená, že aktuální otevřené opce koupíme zpět a vypíšeme nové dál od trhu a dál v čase.
  • můžeme se nechat přiřadit: prostě neuděláme nic a nechám si připsat akcie (ETF) na strike, kde jsme vypsali opce
  • zabalíme to: trh se bude „kakat„, tak z něj vyskočíme, protože ne každý obchod vždy vyjde

První část zisku: Malá domů na malém účtu

Pro nováčky bude zajímavější ale obchodování na malém účtu: Tady jsme za rok 2022 získali vyšší procentní zhodnocení, plných 32%, ale protože je to malý účet, máme zde zisk +16.661$, čili +349.881 Kč:

Ostatně si to můžete celé pročíst na mém FB profilu – přidejte si mne do přátel, nebo do sledování. Píšu veřejně, najdete mne pod svým jménem a oblastí tradingu, Martin Kopáček Opce. anebo na kanálu Martin Kopáček – investor, kde vkládám podrobnější popisy strategií a obchodů.

Zisk +20.300 Kč doma, dalších +480.000 zisku je v otevřených pozicích

Jak vidíte na mém FB, dávám výsledky pořád k dispozici. I letos sbíráme peníze – pozice z tohoto měsíce jsme si ukázali ve včerejším vysílání:

Mrkněte na FB, pořádně rolujte, takových screenů jsem vložil od začátku roku hodně. I když trhy teď jsou spíš klidné, sbíráme pořád solidní peníze – a čekáme na propad a pořádnou jízdu s balíkem peněz.

Jak v praxi? Podívejte se na záznam z vysílání, kde jsme si ukázali postup pro otevření v přímém přenosu, přímo v obchodní platformě TWS od IB:

Lze vydělat i s malým účtem?

Samozřejmě. S malým účtem jsem začínal – a protože většina lidí začíná s malým účtem, ukazuji souběžně především obchodování opcí na malém účtu.

Mrkněte opět na můj FB, dávám tam mnoho let řadu ukázek toho, co s kolegy (které učím trading) obchodujeme:

Kolik máme riziko?

Když jsem před časem zveřejnil svoje tehdejší opční pozice, položil mi kolega obchodník pod příspěvkem dotaz na riziko, RRR …

Opce mají z podstaty negativní RRR. Proč by teda proboha někdo do toho lezl?, říkáte si …
Mňo 🙂 Ono to má taky druhou stránku – velmi dobře si umíme spočítat pravděpodobnost toho, že obchod vyjde. Zkušenější vědí, jo jo jo, jde o tzv. deltu.

Delta je pomocník

Delta vám poví hodně. Je v každé platformě – teda opční platformě – automaticky. Já ji chápu jako číslo, které mi říká, jakou mám pravděpodobnost, že můj obchod bude OK. Nevím, jak se to správně říká matematicky (matika není můj kámoš), ale funguje to takto:

  • delta 20 znamená, že je 80% pravděpodobnost, že opce expiruje bezcenná

tedy že vydělám bez nutnosti jakkoliv na pozici „sahat“

Hra života a krása tradingu

Neberte nic na tomto světě příliš vážně 🙂 Ani sebe, ani ostatní, ani peníze. Máme tu vyměřený čas, je škoda ho trávit teoretizováním nebo vysedáváním u kompu.

A už vůbec nedává smysl se klepat o peníze. Za ty roky mám vyzkoušenou jednu zásadu: Zadám obchod, promyslím ústupové plány. Až nastane situace, kdy je mám uplatnit, tak je uplatním.

Sbíráme peníze, když na trhu jsou, a užíváme života!

Martin

PS: Jestli je to pro vás španělská vesnice, budu otevírat bezplatný kurz, kde budu ukazovat moje postupy pro malé účty. Jako každý rok touto dobou, link na kurz máte zde.

Startujeme 27.11., přihlaste se zde, držte si klobouk (a hlídejte si pečlivě mail).

Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.