Ztráty? Zaříznout. Zisky? Sebrat včas ze stolu

Většina lidí to dělá obráceně: drží ztrátové pozice, protože „to se vrátí zpátky“. Ukážeme si to na příkladu, který jsme zobchodovali už v květnu 2019. V té době nikdo netušil nic o covidu, šéfem zeměkoule byl Donald Trump a svět byl – z dnešního pohledu – idylické místo.

Firma SNH, kde jsme měli tehdy pozici, šla do kytek.
Různí „propagátoři pasivního příjmu“ vychvalovali na youtube „bezpracný příjem z dividendy“ …
… jenže!
… my jsme si prohlédli výkazy, zamáčkli jsme slzu v oku, a pozice jsme zavřeli:

Ztráta -2.800$ : SNH, past dividendy

zdroj: investing.com

Tato firma se mi líbila (i všem roztleskávačům z youtube) ze dvou důvodů:

  1. Výborná oblast působení. Domovy pro staříky – ne nějaké starobince, ale fajn bydlení, které si důchodce či jeho rodina ráda zaplatí. Penzistů je v USA dost, mívají slušné peníze. Takže postaráno o klienty i o byznys model.
  2. Dividenda. Točíte palcem a peníze vám přibývají na účtu. Ano, to je pasivní příjem, dividenda. Podíl na zisku. Komu by se to nelíbilo, že?

Bič a pryč!

A právě toto se začalo u SNH kazit. Sice vyplácela nadále vysokou dividendu, ale už žila „na dluh“. Tím pádem další vyplácení nebylo jisté a to u firem, kde mám podíl (čti: kde držím akcie) vidět rozhodně nechci.

Druhý důvod byla restrukturalizace majetku a byznysu. Přečetl jsem si zprávu (díky, strejdo Google za tvůj translator) a firma se mi přestala líbit. Jednoduché řešení: akcie jsem prodal, u tohoto byznysu v této firmě nechci být. Bič a pryč 🙂 je rozumné řešení, když se vám byznys přestane líbit…

Donald a tweety: Otevřený zisk +195.000 Kč

Na druhé straně nám ve stejné době udělal velkou radost Mr.President zeměkoule. Donald Trump byl mocný muž a jeho tweety hýbaly světem … a také trhem.

Poté, co ohlásil další kolo hry „kdo ho má delšího“ s Číňany, trhy šly do kytek. OK, není pro nás nic radostnějšího! Volatilita narostla, takže jsme s kolegy vypsali první sérii opcí. Tady to máte z mého tehdešího „fejsbůčku“:

Naházel jsem si první kolo putek, celkem na účtu za +8.900$ za prémia. Ano, to je +195.000 korun. A když trhy půjdou proti? Můžu se nechat přiřadit (ano, měl jsem za ty roky už slušný účet), můžeme rolovat, můžeme vzít samozřejmě i ztrátu. To rozhodne Pan Trh.

Donnie jel dál, opět jsem to okomentoval tehdy na FB, mrkněte se na toto:

Donald a tweety: Zavřený zisk +132.000 Kč

Mezitím jsme si trošku zaskalpovali na naší „Opční 60ce„. Jak vědí lidé, kteří se mnou obchodují společně, jde o skalping/swing opční obchodování, kde jdeme na základě grafu.

Ideální stav nastává, když se nám graf spojí s důvodem pohybu – fundamentem – což zde byla nervozita ohledně Donnieho. Donnie nezklamal, tweetnul a trhy jely dolů jak namydlený blesk.

Vzhledem k tomu, že to je samořejmě proti vypsaným putkám, tak jsem šel opačně, putky jsem nakoupil. Pár kousků, ale volatilita a pohyb udělal své. Během dvou dnů byly moje long put pozice +6.000$ a tak jsem zavřel. Tím byl zisk +132.000 Kč doma.

Za týden začínáme

Pro nováčky je tohle „španělská vesnice“. Jestli teď máte stejný pocit, pak klííííídek ! Všechno si budeme podrobně vysvětlovat od pondělí 27.11., kdy startuje náš opční kurz zdarma.

Regněte se, sledujte pečlivě mail (hlavně u seznamu mají maily tendenci padat do spamu). Hlídejte si lekce … a ještě před startem vám pošlu několik mailů pro inspiraci.

Ať se k nám peníze dál kutálí !

Martin

PS: Včas zastavit ztrátu, včas sebrat peníze ze stolu, držet se party zkušených kolegů. Je to jednoduché.

Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.