KOMODITY: Je káva drahá?

Začátek října je moje oblíbené období. Tradičně opouštíme republiku a míříme do naší španělské vily, do které jsem se na první pohled zamiloval. Nejde jenom o vybavenost, blízkost moře a klid, který tu většinou panuje. Důvodem proč jsem s tímto domem v takovém vztahu je nádherný výhled, který to po celý den mám.

Místo šesti monitorů jeden

Sedět před přírodní obrazovkou s osmimetrovou uhlopříčkou, přibližně padesát metrů nad mořskou hladinou je pohled, který se neomrzí. Když k tomu přidám v levé části obrazovky staré město, jehož dominantou je hrad, který příznivci seriálu Hra o trůny důvěrně znají, pak je to výhled dokonalý. Minulý rok jsem se s tímto výhledem a každodenním východem slunce nemohl rozloučit a neplánovaně jsem si pobyt ještě o nějakou dobu prodloužil. Mám rád pohledy z přiměřené výšky, dokáží odhalit věci, které mi přízemně se pohybující tvorové najdeme jenom těžce.

Trhy z ptačí perspektivy

Podobné je to s časovými rámci při sledování jednotlivých trhů. My tradeři jsme často upnuti na svoje kratší timeframe, kde tvoříme své obchody a různé klikaté čáry, které nám naše rámce nabízejí. To je zřejmě dostatečně účinné při krátkodobých „futures“ obchodech. Na to, abych byl v pozici několik dní, nebo možná týden až dva, mě měsíční grafu skutečně moc neinteresují. Jinak je to ale když se jedná o dlouhodobější opční (ale také futures) obchod s horizontem několika měsíců.

S Romanem Horkým jsme tady ve Španělsku vypili nejednu skleničku a pojem „komplýt“ se stal často používaným slovním spojením. Kromě toho, že jsme si užívali volnosti jsme ale také porovnávaly naše myšlenky na jednotlivé komodity. Roman už nějakou dobu provozuje svoji „tříválcovou mašinu“, tedy spojení obchodování futures, opcí a spreadů do jednoho obchodního systému.

Prvním krokem je zpravidla výpis nekryté opce na levném trhu. Jenže, jak poznám, že je trh opravdu levný? Komoditou, na níž jsme v průběhu našeho opalování vypsali put opce je káva. Káva je zřejmě přesně tím příkladem levné komodity. Proč? Pojďme se na to celé podívat z výšky.

Měsíční graf kontinuálního kontraktu kávy ukazuje situaci překvapivě jasně. Cenová úroveň, na níž se pohybujeme je skutečně mnoholetým a zásadním supportem. Na tento support v přesně definovaném downtrendu panujícím od roku 2011 cena právě doputovala. Okay řeknete si, ale support může klidně povolit a pokles může pokračovat. Zásoby komodity jsou veliké (přinejmenším se o tom píše v médiích) a tak support nevydrží. To je pochopitelně možné, ale pro takový obchod nepodstatné.

Pohled na čisté pozice velký spekulantů ukazuje, jak giganticky jsou již tito tvůrci trendů „zašortovaní“ Velikost jejich krátkých pozic nemá v posledních deseti letech obdobu a představa jejího razantního navyšování není asi úplně reálná. I hodnotový indikátor vztažený k brazilskému realu říká, že káva je spíše levná, než nebezpečně drahá.

Klíčovým grafem je ale graf ending stock, která ukazuje velikost světových zásob kávy. Oproti minulému roku jsou zásoby skutečně citelně výše. Na druhé straně v porovnání posledních deseti let se jedná o hodnotu spíše blížící se průměru, zcela nesrovnatelnou třeba s roky 2014 a 2015.

Když přenesu roky s nejvyšší zásobou kávy do grafu a podívám se na ceny, na nichž se komodita v té době pohybovala, pak je evidentní, že v tomto období byly ceny vesměs vyšší, než nyní! Aktuální ending stock je tedy nižší, než tehdy, zatímco ceny jsou srovnatelné, nebo dokonce také nižší. Káva skutečně není drahá a je trhem, na němž je při odpovídající velikosti účtu možné vypisovat i nekryté put opce, tak jak to tříválcová mašina předpokládá.

Posledním argumentem pro to, že to s kávou nemusí být tak tragické, jak se obecně říká, je i sezónnost a také typ letošní kávové sezóny. Káva, jak zkušení investoři dobře vědí, má typy sezón. První z nich je „ON“ kdy je úroda větší a druhá „OFF“, v níž kávovníky dávají zpravidla nižší úrodu. Tyto dvě sezóny se pravidelně střídají a na tu letošní připadá právě ono OFF období, v němž se zřejmě dočkáme nižší produkce, která by mohla mít na stav zásob kávy a její ceny pozitivní vliv.

Mašina v neděli

Spojení tří složek obchodu (opce-komodita-spread) je velmi silný nástroj. Samozřejmě existují tuny knih, stovky článků a linků na všechny možné i nemožné stránky. Ovšem jedna věc je teorie a druhá je praxe.

Právě praxí se člověk naučí víc, než stovkami hodin videí, reportů nebo uspávacích „trading-roomů“. Praxe, to znamená hledání příležitostí v trzích, správných vstupů a výstupů. O tom bude také nedělní webinář již zmíněného kolegy Romana Horkého, kde „tříválcovou mašinu na peníze“ rovněž zveřejní.

Učte se praxí, ne teoretizováním 🙂

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

 

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

 

 

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.