Zlato nadělilo za poslední tři měsíce již třetí zisk a tak pro mnohé z vás by mohl být tento článek trochu nudný. Poslední dva obchody jsem zde poměrně podrobně popisoval, ale dnes se tomu pokusím vyhnout a ukázat jen tu nejjednodušší podstatu mého obchodování. Když se něco opakuje, tak je to většinou za chvíli už nuda. Ale… co když vám to, co se neustále opakuje, přináší peníze. Bude to pro vás také nudné?
Jak určitě víte, obchoduji komodity již poměrně dlouhou dobu za pomoci analýzy údajů, které nám každý týden poskytuje COT report. Ten nám pravidelně sděluje, jaké pozice drží na trhu hlavní skupiny obchodníků. Sleduji pozorně údaje o všech třech skupinách, ale mými jasnými favority jsou ti, kteří jsou přímo spojeni s fyzickou komoditou. Tedy její producenti a zpracovatelé v reportu označovaní jako commercials. Jste-li pěstitelem pšenice, pak nejlépe víte, jaká je situaci přímo v terénu. Máte představu, jaká bude úroda, víte také, jaké jsou zásoby plodiny a znáte svoje náklady a to, jakou vám současná cena komodity na burze přinese marži. Podle toho se zachováte. Pokud stojíte na druhé straně a jste zpracovatelem komodity, pak jsou vaše informace a zájmy podobné. Vaším byznysem je produkt vyráběný z dané komodity. Když je její cena na burze nízká, pak silně nakupujete, protože víte, že vaše marže na finálním výrobku bude vysoká. Naopak, je-li cena vysoká a vaše zásoby komodity jsou dostatečně velké, budete nakupovat opravdu jen v nejnutnějším množství. Přesně tyto údaje pro každou komoditu se každý týden dozvídáme díky COT reportu. A právě jejich analýza mně přináší v posledních letech nemalé zisky. Pojďme se podívat, jak nám mohly takové údaje v posledních třech měsících pomoci například na zlatě.
Křivka pod cenovým grafem znázorňuje právě obchodní aktivity skupiny těžařů zlata a jeho zpracovatelů. Neozbrojeným okem je vidět, že pokud se commercials stali extrémními kupci komodity, křivka se probojovala do horního extrému (nad hodnotu 75), byl trh na svém dně. Těžaři zlata na nízkých hodnotách prodávali jen minimálně, zatímco zpracovatelé byli extrémními kupci. Když se ale ze silných kupců stali extrémní prodejci (křivka pod hodnotou 25), trh se brzy vydal jejich směrem a cena zlata klesla.
Graf končí v situaci vzniklé před dvěma týdny. Commercials byli po nějaké době opět silnými kupci zlata. Zpracovatelé měli dojem, že současná cena je pro jejich marže mimořádně výhodná a producenti pak měli za to, že je cena až příliš nízká k tomu, aby za ni své zlato prodávali. To je ta pravá situace, kdy má smysl uvažovat o obchodu a hledat možnosti spekulace na růst ceny zlata. Tak jsem také udělal.
I tentokrát, jak ukazuje další graf, se cena zlata pohnula vzhůru a dala tak mým úvahám za pravdu.
Na rozdíl od původního grafu, se tentokrát jedná o denní graf. Ve spodní části je pak opět vyznačena aktivita zpracovatelů a těžařů zlata. Ti jsou stále extrémními kupci. Je patrné, že cena zlata zareagovala i tentokrát na extrémní nákupy ze strany commercials silným růstem a mně přinesla zajímavou odměnu.
Jestli vás zajímá, kolik mohl takový obchod na základě pozic commercials zveřejněných v COT reportu, přinést peněz, pak přináším závěrečný obrázek. Jeden velký kontrakt mohl obchodníkovi přinést něco málo přes 2.000USD za přibližně jeden týden v pozici. To je myslím adekvátní odměna.
Jsem opravdu rád, že jsem se výtahem ve zlatě nesvezl sám, ale že se mnou byli také kolegové, které učím v rámci svého komoditního kurzu údaje COTu správně číst a analyzovat. Všem blahopřeji!
Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:
Vstupte do mého komoditního kurzu!
———————
Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.