Kdo sleduje moje videa zveřejňovaná na kanálu youtube, nebo také na facebooku finakademie ví, že jsem v průběhu letošního roku ukázal několik situací, které zaváněly (a ještě zavánějí) obchodem. Z těchto situací trh ovšem dovolil vstoupit jen do tří obchodů. A na některé z nich si museli obchodníci poměrně dlouho čekat. Zkrátka ne každý set-up znamená obchod a ne každý set-up znamená okamžitý obchod. Trpělivost a opatrnost jsou základem úspěchu. I ve sportu často platí, že základem úspěchu ve velkých soubojích je obrana a trpělivost. Jak tyto situace dopadly?
1. Cukr
O lednovém obchodu s cukrem jsem psal již jednou a nebudu se zde opakovat. Kdo sleduje videa ví, že jeden ponechaný kontrakt už žádná další pozitiva nepřinesl.
2. Lean hogs
V únoru jsem se věnoval set-upu vytvořenému na vepřovém mase. Ten sliboval poměrně zajímavý obchod na krátkou stranu (spekulace na pokles cen masa)
Z obrázku vidíme, že se ceny vepřového nacházely v sestupném trendu. Růstová korekce vyhnala ceny až na úroveň trendové čáry a zároveň také k důležité resistance. Commercials byli, jak ukazuje COT Index na trhu silnými prodejci a údaj COTu potvrzovala také jednička, která vydala prodejní indikaci. Do třetice: FutTrend ukazuje, že je vepřové maso aktuálně skutečně drahé. Set-up máme, nyní je na řadě hledání vstupu.
Konzervativní vstup (není zdaleka jediný možný), který se snažím ve svých videích propagovat, nám dal možnost otevřít krátkou pozici po prolomení klikaté čáry viditelné na denním grafu.
Jak se obchod vyvíjel? Ceny masa se pohyboval v dalších dvou týdnech do strany bez jakéhokoli směru. Následně však vystřelili vzhůru. Ztrátový obchod? Možná. Vše závisí na moneymanagementu. U menších účtů by byl pravděpodobně SL postaven nad úrovní klikaté čáry a byl by prudkým pohybem vzhůru zcela jistě zasažen. Ztráta by činila přibližně 800USD na kontrakt. Obchodníci s většími účty mohli mít ale SL určen jako procenta z velikosti účtu. To jim mohlo dovolit umístit své SL příkazy až nad předešlé high trhu a tak ve svých pozicích ještě jsou. Jejich ztráta je v tuto chvíli téměř nulová a obchod stále pokračuje.
3. Mražený pomerančový koncentrát
O pro další růst cen FCOJ příznivém nastavení hovořím s kratšími přestávkami už od počátku roku 2017. Základní set-up sestavený na základě týdenních grafů je přímo školní.
Komodita se nacházela v růstovém trendu a právě procházela silnou korekcí. Ta se opět přiblížila k trendové čáře. Zároveň se z Commercials stali extrémně silní kupci. Pozici COT Indexu potvrdila jednička i hodnotový indikátor. Ten ukazuje, že pomerančový koncentrát je skutečně levný. Ok, hledáme vstupy.
Na obrázku je květnový kontrakt této komodity. Ceny na začátku března uzavírají nad klikatou čarou a dávají nám tak šanci vstoupit do trhu.
Odbočka: Nestalo se tak už v lednu? Nepřinesl by nám lednový obchod ztrátu, kterou schovávám? Pouze v případě, že by obchodník chtěl už v lednu obchodovat květnový kontrakt, který byl v tu dobu méně likvidní, než kontrakt březnový. Pak by odepsal několik set dolarů. Je to ovšem mírně nelogický postup.
Vraťme se zpět ke květnovému kontraktu. Úroveň vstupu by byla nad high posledního dne. Jak se obchod vyvíjel (v tomto případě vyvíjí)?
Aktuálně se radujeme z velice hezkého zhodnocení. Ceny pomerančů se vydaly prudce a poměrně rychle vzhůru a k dnešnímu dni se obchodníci, kteří uvažovali stejně jako já, mohou radovat z otevřeného profitu přesahujícímu 3.000 dolarů na každý kontrakt. Budou ceny pomerančů nadále růst? To nevím, ale stoploss pokyn posunutý pod klikatou čáru mně oznamuje, že ani můj zbývající kontrakt už ztrátový nebude a v každém případě i on bude velice ziskovým „trejdem“.
Sečteno a podtrženo pro obchody s jedním kontraktem.:
1) Cukr +1.400USD
2) Leang Hogs – 800USD
3) FCOJ +3.100USD
Rok 2017 začal poměrně dobře.
Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:
Vstupte do mého komoditního kurzu!
———————
Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.
Dobry den pane Pechu,
chtel jsem se zeptat na zaklade ceho urcujete s kolika kontrakty do obchodu vstoupite?.. Samozrejme odpoved znam, ze na zaklade money managementu a to konkretne podle predem urceneho % z celkove velikosti uctu, ktere chcete riskovat ( 1-5% )..
Ale prijde mi, ze kdyz je obchod ztratovy tak v nem jste s jednim kontraktem a kdyz je ziskovy tak jste v nem najednou s vice kontrakty a muzete si tak jeden dovolit uzavrit s peknym profitem a u druheho pritahnout SL na BEP ( nebo podle klikate cary ) a nechat ho rust..
Nemyslim to zle!!! O tento zpusob obchodovani se dlouhodobe zajimam a od zacatku roku 2017 dokonce i na svem real uctu ( aktualne jsem long v ZLJul17 s jednim kontraktem ).. S pozdravem
Jan Vysloužil
Zdravím Honzo, v základu dělám všechna videa i články pro obchod s jedním kontraktem, což je asi pro většinu obchodníků základní a nejčastější obchod. Tomu nakonec odpovídají i počty na konci článku.
Máte ale určitě pravdu, že nepříliš metodicky zmiňuji další kontrakty, které jsem třeba sám měl (anebo podle velikosti kontraktu a aktuální situaci na účtu neměl) a pak může vzniknout zkreslený dojem. Pokusím se na tom zapracovat.
Sám na ZL prozatím stále čekám. Vstup je hodně blízko, ale uvidíme. :).
Vašek