KOMODITNÍ SPREADY: Spready na sojový olej ?!

Zdravím opět při pátku. Dnes se podíváme na oblíbený spread na sojovém oleji. Rád jej obchoduji, protože je to levná komodita a nechá se tedy obchodovat poměrně variabilně. Jak to tedy nyní vidím.

Term structure ZL

spreadcharts.com

Zde vidíme dva roky struktury trhu sojového oleje. Trh je standardně v kontangu, což nepřekvapuje. Červená křivka ukazuje 5 let průměr a není tak skloněná, jako ta modrá, tedy ta aktuální. To naznačuje aktuální slabost komodity . Tak se tedy podíváme na nějaký spread, který by byl relativně nejslabší. Nedáme mu padáka, ale pokusím se promyslet, zda by se dalo na této kombinaci vydělat.

Histogram ZL

spreadcharts.com

Na grafu histogramu je zřejmé, že prostor nalevo od svislé žluté tenké čáry je větší než napravo. To značí možnost růstu BULL spreadu větší než u růstu kontanga, tedy BEAR spreadu. Jedná se o spread ZLH20-ZLK20 ( březen-květen ).

BULL spread ZLH20-ZLK20 a sezonalita

spreadcharts.com

Tak modře vidíme pohyb ceny spreadu. Modifikované průměry sezonality 15 a 5 let. Je zřejmé, že posledních pět let indikuje změnu v tom smyslu, že kontango je slabší. Tedy sezonalita je pořád spíše proti bull spreadu, ale v dlouhodobějším pohledu je nyní posun ke větší pravděpodobnosti úspěchu.

COT report Large Traders ZL

spreadcharts.com

COT report ukazuje trend rostoucích pozic, ale poslední z minulého týdne oslabení. Tedy rozporupná indikace. Jaká je tedy nyní cena spredu v zhledem k minulosti?

Kontinuální graf spreadu ZLH20-ZLK20

seasonalgo.com

Na kontinuálním grafu je jasně vidět, že síla kontanga tlačí spread do mínusu. Také to znázorňuje slabou poptávku a to zejména v posledních dvou letech. Bez urovnání obchodní války Čina – USA zřejmě silnější růst nelze očekávat nebo by se musela omezit výrazně nabídka komodity.

Závěrem je třeba říci, že investice do bull spredu ZLH20-ZLK20 je vzhledm k nízké ceně poměrně málo riziková. Pravděpodobnost zisku ale není velká. V případě výrazné změny na trhu, to ale může být velice zisková strategie. Tady nemám jednoznačný názor a tedy zřejmě zatím zůstanu mimo trh.

Ahoj Roman, ať se daří

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.