KOMODITNÍ SPREADY: Spread zemní plyn NGN19-NGK19

Blíží se konec roku a těším se na klidné svátky. Divoké obchody na spreadu se zemním plynem jsem vyměnil za klidnější. Tedy si to alespoň myslím. Jeden z nich si ukážeme. Je to NGN19-NGK19. Jsme dále od trhu s poměrně úzkým spreadem. Tedy relativně klídek.

Graf sezonalita NGN19-NGK19

zdroj:seasonalgo.com

Otevřený obchod byl na modré vodorovné čáře a černá křivka spreadu nám utěšeně roste. Barevné křivky značí možnou „světlou“ budoucnost spreadu. Jedná se o bear spread, tedy preferujeme pokles komodity a to bychom také rádi viděli na zemním plynu. Nicméně vystačíme si i se stagnací ceny komodity.

Co na to velcí spekulanti – čisté pozice Large traders

zdroj:spreadcharts.com

Tak čisté pozice jsou nám nakloněny, z extrému začínají klesat a prostoru mají dost. Je to zřetelně vidět na zeleném poli pod cenovým grafem v pravé části. Cena i stav nakoupených kontraktů je vysoko. Spread je pojat jako dlouhodobější, tedy to nám hraje do karet.

COT index a Commercials

Zdroj:tradingview.com

Graf je tentokrát složen ze tří položek. Ceny komodity – horní svíčkový graf. Dále to nejdůležitější, tedy COT index je vrchní indikátor – modrá křivka, která je na spodním extrému. To tedy značí prodejní apetit Commercials. To potřebujeme. Dolní indikátor je takzvaný hodnotový indikátor. Blíží se k nižším hodnotám, ale ještě je neatakuje. Tedy komodita ještě není levná, i když se pokles na indikátoru již projevil. Tedy opět pozitivní informace pro naší pozici. Nyní se ještě podíváme na to, zda není spread drahý.

Graf kontinuální ceny spreadu NGN19-NGK19

zdroj:seasonalgo.com

Opět nás zajímá pravé strana grafu, kde se aktuálně náš spread nachází. Svíce jsou měsíční a vidíme, že přes dosavadní růst, není zatím cena spreadu z historického hlediska vysoká. Rosteme z docela výrazných minim, pokusíme se tedy v obchodě setrvat co nejdéle a využít situace, pokud bude nadále příznivá.

Aktuální stav spreadu – TWS

zdroj:platforma TW

Osobně držím 2 ks spreadu. V KSET jsem doporučoval na účet 10.000 USD jeden kus. Jak vidíte, zatím nám dává 275 USD na spread. Není to mnoho, ale uvidíme. Předpokládám práci se stop lossem. Pokud se tak stane, myslím posun SL výše a snížení rizika a následně uzamčení částečného zisku. Budou Kseťáci včas informováni.

Přeju krásné a klidné Vánoční svátky a úspěšný Nový rok 2019. Vám všem a Vašim blízkým.

Ahoj Roman

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů