KOMODITNÍ SPREADY: Je živo na energiích

Ahoj přátelé, kamarádi, kolegové a milé kolegyně. Tak už zase týden končí a to pěkným kvapíkem. Na energiích začíná být po čertech horko a venku také. V KSET jsme měli políčeno na bear spreadech v energiích, což je v souladu se sezonalitou a do nedávna i se sentimentem na trzích. Něco se změnilo? Možná ano, ale to se děje téměř neustále. Když cítím nebezpečí nebo trhu tak nějak přestávám rozumět, raději zisky vyberu a číhám na další příležitosti. Tak jsem to také udělal. Tak se tedy krapet podíváme na ropu.

KSET výběry zisku – spready na energiích 20.6.19

Interactive Brokers – TWS

Poslední řádek není výběr zisku, ale otevření nové pozice na zemním plynu. KSET vědí, že je to pozice pro větší účty a dlouhodobá. Poziční obchod.

Dlouhodobý graf 20 let

barchart.com

Z dlouhodobého pohledu si myslím, že je ropa nastavena v rozumném pásmu. Na grafu jsem naznačil střední pásmo, které se pohybuje v rozmezí zhruba 33 až 66 USD/barel ( WTI ) Extrémní minimum na 26 USD/barel je málo pravděpodobné, snad jen v případě ekonomického kolapsu světového hospodářství. Vrchní linie na úrovní 76 USD/barel je v současné době hladina vystavená minimálně slovním intervencím Donalda Trumpa a Vladimíra Putin. Ne že Putinovy vysoké ceny ropy vadily z hlediska příjmů, ale obává se ochlazení ekonomiky a Rusko dnes těží dost komodity na to, aby mohlo akceptovat nižší cenu i s ohledem na efektivnější těžbu ve srovnání s minulostí.

A to je nyní moje „hřiště“ na kterém tu ropu obchoduji. Pásmo 33.000 USD až 50.000 USD. Většina obchodů se nyní bude v tomto pásmu odehrávat. Chce to jen ty správné strategie a k nim potřebný účet a znalosti obchodních instrumentů. No a samozřejmě nespoléhat jen na energie a tvořit si efektivní portfolio. Zejména u pozičních dlouhodobějších obchodů je třeba rozložení do nekorelujících komodit či strategií.

Agresivní spread na ropě WTI

seasonalgo.com

Hodně široký spread na energiích CLZ20-CLZ19. Takové několikrát pákované ETF na USO. Jen je třeba jej v čas otáčet z BULL na BEAR a naopak. Z hlediska sezonality je to celkem zřejmé, ale zde je třeba zohledňovat i COT report a další arzenál komoditního a spreadového obchodníka. Denní pohyby v řádech několikaset dolarů jsou naprosto běžné. Spread mám rád a také jej obchoduji.

Co říká COT ?

Spreadcharts.com – COT Large Traders

Vodorovná červená linka naznačije hodnoty pravděpodobných zvratů velkých spekulantů. Nejsme sice na dně, ale blížíme se.

COT Commercials – spreadcharts.com

Commercials pořád silně prodávají. Tak co se na trzích děje? Blíží se schůzka OPEC+ a spekuluje se o dohodě USA – Čína. To může být silný motor pro růst ropy, neboť trh bude naladěn na oživení ekonomiky. Dnes ( ve čtvrtek ) roste ropa, akcie, zlato i dluhopisy. To není jaksi normální stav. U zlata je možným motorem oslabení amerického dolaru. Ale já to spíše vidím na rozpolcený trh. Situace je nejasná a trh „tvrdě“ rozdělený na býky a medvědy. Může to být opravdu šrumec. Kam poletí raketa?!

Ropa dnes končí obchodování posílením o cca 5,9%. Čekám na korekci spreadů. Držím výpis CL PUT august strike 49 a přidal jsem dnes výpis NG PUT 2,15 august.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů