KOMODITNÍ SPREADY: Je čas na sojové bear spready?

Zrniny již nějakou dobou silně rostou. Následně prošly korekcí a tak se zamýšlím, jestli už je čas. Tedy samozřejmě čas zamýšlet se nad bear spready a jejich nákupem.

Struktura trhu

spreadcharts.com

Struktura trhu nám ukazuje krásný náhled do minulosti a současnosti trhu se sojovými boby. Vidíme modrou křivku ceny současných kontraktů. Tedy aktuální ceny sóji pro aktuální měsíce dodání. Zelená křivka je průměr patnácti let. Červená pak pěti let. Z toho je zřejmé, že v posledních pěti letech byla cena podprůměrná, neboť červená křivka leží nejníže. Zelený dlouhodobý patnáctiletý průměr nad dní. Modrá aktuální je významně výše.

To je však jen částečná informace. Ještě větší důležitost pro spreadové obchody má aktuální sklon struktury trhu a jeho porovnání s dlouhodobějšími průměry.

Zajímá mne tato odchylka. Čím je větší, tím je větší možnost mého budoucího zisku.

Na struktuře trhu jsem naznačil zelenými svislými čárkami vybraný bear spread, který vidím jako dostatečně ziskový a přiměřeně rizikový. Jedná so o spread v rámci jedné sklizně. ZSH22-ZSF22 je koupený kontrakt na březen 2022 a zároveň prodaný kontrakt na leden 2022.

Technická analýza a sezonalita ZSH22-ZSF22

seasonalgo.com

Zde na grafu vidíme černou křivkou znázorněn cenový vývoj sledovaného spreadu. Křivka červená a modrá jsou patterny sezonality. Červená je pět let a modrá patnáct let. Pozor, nejedná se prostý průměr cen, ale důležité jsou jen směry a období v kterých probíhají a jakým směrem. Tedy ceny na pravé straně grafu se týkají jen aktuální černé křivky spreadu ZSH22-ZSF22.

Zelená přerušovaná čára je SR úroveň našeho spreadu a fialová trendová přímka se také vztahuje k aktuální ceně ZSH22-ZSF22. Proto když se podíváme na patterny sezonality, naznačují, že s z hlediska sezonality by spread nyní aktuálně mohl ještě mírně cenově oslabit. Následně se pohybovat do strany a silnějšího růstu bychom se mohli dočkat na začátku července. Ovšem jedná se jen o statistickou pravděpodobnost. Tak se k tomu také musí přistupovat. Jinými slovy, propad může být ještě třeba silný a růst může nastat i dříve nebo také nastat nemusí. Tedy ještě se podívám, zda mohu něčím situaci podpořit, abych se pokusil „vidět do toho více“.

Hodnotový náhled

tradinwiev.com

Na tomto grafu vidíme nahoře cenu sojových bobů za posledních pět let. Vpravo je samozřejmě aktuální cena. Konsoliduje po silném dlouhodobém růstu. Tvoří se podobná formace jako na levé straně grafu dole v roce 2018. Jakýsi strop, po kterém dochází k poklesu ceny. To by našemu spreadu vyhovovalo. Bear spread má pokles ceny rád. Je zde však jeden rozdíl, nynější svíce mají na obě strany poměrně dlouhé knoty ( stíny ). To sice značí, že okolo ceny 1400 je silných kupců i prodejců, ale také zvýšená volatilita a to je vždy větší riziko.

Pod cenou je graf nákupního apetitu commercials. Není v žádném extrému, ale je nad středem pásma, tedy spíš se nakupuje. Pod ním je černá křivka hodnotového indikátoru, který napovídá levnou komoditu. V tomto pásmu se ale může nacházet dlouho, nicméně obě tyto skutečnosti spíše sdělují, že je zřejmě ještě čas. S nákupem tedy spíše vyčkat. Ostatně zatím nám první graf technické analýzy kupní signál nenabízí.

Pohled na riziko

seasonalgo.com

Toto je kontinuální graf spreadu. Zobrazuje posledních 20 let. Těžiště mediánu ceny spreadu před expirací je v contangu, tedy tak jak je spread postavený, jeho hodnota je kladná. nyní se nacházíme na ceně okolo -25. Protože bod na sóje je 50 USD. Potenciál k NULE je 25×50 = 1250 USD.

Nicméně rok 2012 byl pro spread rokem nesmírně volatilním. Zde dosáhl svého historického minima na ceně -124,50 bodu. To je zdvižený prst pro tento obchod. Pro menší účty okolo 10.000 USD je nastavený SL více než vhodný. Pro poziční obchodníky je důležitá míra alokace a dobře nastavená „hlava“. Z hlediska pravděpodobnosti se tento scénář zdá nepravděpodobný, ale počítat bychom s ním jistě měli. Větší alokaci bych doporučoval vhodně zajistit. Stačí i částečně, pojistka by neměla „spořádat“ případný profit. Tedy riziko je historicky z nynější ceny 5.000 USD na spread. To není málo. Je to s pravděpodobností 5% ( 1/20 případů ). Ceny v úrovni -30 až -40 s pravděpodobností ( 4/20 ) to je 20% a s ohledem na rostoucí trh zrnin bych tato rizika navýšil.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.