KOMODITNÍ SPREADY:Ropné spready – přišel čas?

V KSETu to zmiňuji často, druhá polovina roku bývá pro ropu slabším obdobím. To má většinou velmi dobrý vliv na cenu bear spreadů, neboť posiluje contango. Nyní OPEC+ také postupně zvyšuje svoji produkci ropy. Tedy alespoň zatím je toto uskupení takto dohodnuto. To je další pozitivní aspekt k dobré sezonalitě.

Technický pohled na spread

seasonalgo.com

Černá křivka značí bear spread CLG22-CLF22. To je nakoupená kontrakt na únor 2022 a prodaný kontrakt na leden 2022. Červená a modrá křivka zobrazuje patterny sezonality za 5 let a 15 let. Červenou čárkovanou čarou jsem naznačil sestupnou trendovou přímku. První zelená šipka naznačuje proražení do směru sezonality. Druhá šipka testování minulého dna a další dvě šipky otočení na korekcích. Čárkovaná zelená čára naznačuje sezonalitu, respektive trend sezonality.

Struktura trhu – Term Structure

spreadcharts.com

Na grafu výše vidíme struktury trhu. Modrou je znázorněna aktuální struktura trhu. Na první pohled vidíme jiný sklon. Zelená 15-letá a 5-letá červená. Cenově je ropa WTI ( CL ) na průměrných úrovních. To vyplývá z polohy struktury trhu mezi dvěma průměry, tedy 5-let a 15-let. Sklonem však vyjadřuje zvýšenou poptávku, respektive minulou a dosud nevyrovnanou nabídku s poptávkou. Silný poptávka by se však měla stabilizovat a nabídková strana navýšit. Čas pak je „lékem“ na návrat k normálu, tedy vyrovnání sklonu struktury trhu. Je docela jedno jestli to bude poklesem začátku struktury trhu nebo zvýšením cen na pravé straně, tedy u vzdálenějších kontraktů.

COT Large Traders

spreadcharts.com

Na pravé straně zeleného pole je vidět poměrně ostrý vrchol na extrémních hodnotách NET long pozic velkých spekulantů. Od té doby dochází ke snižování alokací, jak je na grafu hezky vidět. Je to v souladu se sezonalitou, tedy podporuje to celkový obrázek a stavu trhu s ropu WTI. Tyto indikátory tedy zvyšují pravděpodobnost úspěchu tohoto obchodu, tedy bear spreadu na ropě WTI. Pamatujte, že se jedná jen o pravděpodobnost. Na burze jistotu nikdy nemáme.

Moje pozice

WTI

Zde je moje aktuální pozice. 4 ks bear spreadu CLG22-CLF22, strangle / výpis PUT opce strike 50 a výpis CALL opce strike 88 z říjnových opcí. A ještě výpis CALL opce strike 80 březen 2022. Součet pozid dává zatím mírný zisk +80 USD.

Ve střednědobém horizontu předpokládám pohyb ceny ropy WTI v rozmezí 50 až 80 USD/barel. Nižší cena by nevyhovovala kartelu OPEC+ a vyšší by podvazovala světové oživení a růst ekonomik. Pouze nějaké nesystémové riziko by v nejbližší době mohlo tento cenový kanál mohlo ohrozit.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.