KOMODITNÍ SPREADY: Hovězí jede nahoru, co spready?

Zravím opět příznivce tradingu a komoditních spredů. Dnes se podíváme na hovězí – LE. Držím spready – BEAR spready.

Dlouhodobý pohled hovězí

zdroj:barchart.com

Na první pohled vidíme kontinuální růst masa s různě velkými korekcemi. Významnější pokles byl jen v období let 2014 až 2016. Okolo 80 bodíků cena spadla. Dnes vidíme na pravé straně grafu cenu opět v drahém pásmu.

Střednědobý vývoj 6 měsíců

zdroj:barchart.com

Zde opět vidíme růst za toto období, který nyní za posledních sedm dní akceleroval a vypadá to na překoupený trh. Protože držím BEAR spready, nedělal mi tento vývoj úplně radost, ale sleduji nyní chování struktury trhu. To je pro mne důležitý ukazatel síly nabídky a poptávky. Co tedy vidím?

Divergence na pokles

zdroj:barchart.com

Cena hovězího masa dnes opět rostla. Co se mi ale líbí je skutečnost, že vidím bearish divergenci. Při růstu komodity, kdy zároveň je silná poptávka, roste nejvíce první kontraktační měsíc a následující měsíce vždy o něco méně. Zde vidíme opak. Roste contango !!! To je dobré znamení. Můj bear spread posílil při růstu komodity. To může značit konec růstového apetitu a následný pokles. Jeden den ještě není úplně jasný signál. Tedy se podíváme ještě na grafické vyjádření kratší historie.

Divergence graf LEM19-LEQ19

zdroj:barcharts.com

Zde modře vidíme cenu spreadu, ten znázorňuje sílu nabídky a poptávky. Fialová křivka je LEM19, tedy cena komodity. Poslední den není vidět, neboť spreadcharts znázorňuje close ceny spreadů. Ale dnešní výsledek si můžete dovodit z tabulky divergence výše v článku. Divergence pokračuje, tedy zítra ( v pátek kdy bude článek číst ) uvidíte další pohyb s divergencí. Fialová nahoru a modrá dolů. To už může být významná indikace i s ohledem na sezonalitu. Na ní se nyní podíváme.

Sezonalita spreadu LEQ19-LEM19

zdroj:seasonalgo.com

Jak vidíte, sezonalita je příznivá a společně s divergencí nám dává poměrně slušnou šanci na úspěch. Na grafu vidíme vstup naznačený modře. Červeně je stip loss, který zatím přes silný růst odolal, byť necházelo mnoho. Zelená čára nahoře označuje můj PT na -0,7, pokud se cena hovězího dostane do výrazné cenové korekce, tedy poklesu. Při stagnaci či mírném růstu budu situaci sledovat a cíl by byl zřejmě nižší v rozmezí -2 až -1,5.

Ješte trochu techniky LEQ19-LEM19

zdroj:seasonalgo.com

Cena spreadu, černá křivka, klesala a prorazila SR úroveň vzhůru. Zároveň klesající trendovou přímku ( červená přerušovaná ). Stalo se to před zvoleným sezonním oknem, ale to je poměrně normální jev. Někdy je ten signál dříve a někdy později. Tehdy se musí obchodník rozhodnout. V tomto případě by se vyplatilo počkat, ale to nikdy nebudete vědět jistě. Tedy alespoň já to nevím. Fialové šipky neznačují cenu spreadu 18.2.2019 a cenu 21.3.2019. Vidíte, že i přes výrazný růst ceny hovězího jsme na velmi podobných cenách. To je pozitivní informace pro možný další vývoj. Čas ukáže a burza rozhodne. Někdy jsou období dlouhé série výborných obchodů, někdy stagnace a někdy špatná období. Je třeba trpělivostidodržování pravidel alokace financí – MM. Pak v trzích přežijeme a vyděláváme.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.