KOMODITNÍ SPREADY: Dlouhodobý BEAR spread na cukru?

    Zdravím opět kolegy a kolegyně. Dnes se s některými z Vás potkám v Praze na „dýchánku“. Už se těším. Kdo to nezaregistroval, tak ve skupině na FB nebo ve fóru jsou podrobnosti.

Osladíme si to cukrem?

     Dnes se podíváme na dlouhodobější spread, který by mohl být realizován na cukru. U dlouhodobé pozice nám efekt contanga vytvoří „polštář“ pro krátkodobé a třednědobé výkyvy. Chce to ale trpělivost a trochu větší SL. Podíváme se dnes na jeden, který jsem si připravil.

BEAR spread SBH20-SBK19

zdroj:seasonalgo.com

     Zde vidíme dlohodobý bear spread. Opět modře 15 let a červeně 5 let sezonalita. Až do konce dubna je sezonalita příznivá. Jsme daleko od front kontraktu, tedy i volatilita není vysoká. Jediným nebezpečím je velmi silný růst ceny cukru a stím spojená silná poptávka, která by zvedle term structure do negativního contanga – bacwordation. Pakliže se toto nestane, o ostatní se postará contango.

Graf nastavení SL na spreadu a úspěšnost

zdroj:seasonalgo.com

    Já tyto statistiky moc nemusím, ale za posledních 16 let byl SL ve výši 500 USD zasažen jen 4x. Tedy úspěšnost 75% se mi líbí. Podíváme se kdy to bylo a pak na graf ceny a term structure. A podumáme na tím.

Cena a NET pozice – kritické datumy

Datumy na zasažené SL byly 29.1.2003, 27.1.2006, 29.1.2010 a 22.3.2012 . Tady vidíme poslední dva datumy včetně grafů NET pozic LT a ceny cukru.

zdroj:spreadcharts.com

Nejdříve leden 2010. Cena cukru nad 29 a čisté pozice na 191.878 kontraktech. To je hodně a cena také vysoko. Musíme si uvědomit, že hlavně rychlý růst je nebezpečí, to je násedek silné poptávky a změny struktury trhu.

Březen 2012 – cena a NET pozice

zdroj:spreadcharts.com

     Zde překvapivě cena tolik nerostla, byť je na dvojnásobné úrovni proti dnešku. Nicméně vidíme dole silný růst čistých pozic v krátké době, což zřejmě „ohnulo“ strukturu trhu a zavinilo zásak SL. V dalším období i přes růsty ceny komodity i poměrně výrazně NET pozic se spread udržel v zisku.

Struktura SB trhu varuje

zdroj:spreadcharts.com

     Ale tohle se mi nelíbí. Contango je poměrně velké. To ukazuje, že cukru je dost. To by bylo fajn, ale víme, že dostatek a nedostatek osciluje. jedná se o dlouhodobý spread, tak bych se narad dočkal toho „narovnání“ struktury. Raději se poohlédnu jinde. Nemusím obchodovat za každou cenu.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysuo postupech které používám, ke stažení zde:

 

 

 

 

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů