KOMODITNÍ SPREADY: Divergence a zemní plyn

    Zdravím přátelé. Dnes se zaměříme na jednu důležitou obchodní indikaci. Je to DIVERGENCE. Silný obchodní nástroj, pokud se zasadí do kontextu trhu. Je třeba určité zkušenosti, aby byla správně aplikována v tradingu. Dnes si její použítí ukážeme na velice divoké komoditě a tou je zemní plyn. Tato komodita dokáže být divočejší než ropa a to si ukážeme.

GRAF ceny 20 let

zdroj:barchart.com

    Zde vidíme 20 let cenové akce plynu ( NG ). Každý dílek je 1 měsíc. Všiměte si druhého vrcholku zleva. Není sice nejvyšší, ale o to nejde. Jde o měsíční pohyb, který činí přes šest bodů a bod je na zemním plynu 10.000 USD.  To je tedy za měsíc pohyb 60.000 USD. Tolik ropa nikdy za těch 20 let neudělala. Ješte se tedy podíváme na pětiletý graf, abychom viděli letošní řádění zemního plynu.

GRAF ceny 5 let

zdroj:barchart.com

    Zde se zaměříme na pravou část grafu. Včerejší a dnešní pohyby na plynu činily i přes 20% hodnoty s maximem 24%. Na jiných komoditách pohyby téměř nevídané. Proto je třeba plyn obchodovat s velikým respektem. Já osobně jsem na této komoditě v minulosti nechal v bear spreadu přes 7 tisíc dolarů. Ač byl včerejší a dnešní pohyb velmi výrazný, tak při pohledu na dlouhodobý graf ( oněch 20 let ), je to pohyb relativně malý. A nyní již k mému obchodu a divergenci, která mne do obchodu „pozvala“.

Objevená divergence

zdroj:barchart.com

    Při pravidelném průzkumu po otevření trhů okolo 16 hodiny, jsem narazil na BEAR divergenci u zemního plynu.  Tak jsem jej začal průběžně sledovat. Přes divoký růst se divergence v trhu stále držela. Tak jsem prověřil aktuální cenu, zda je příznivá.

Continuální graf

zdroj:seasonalgo.com

     Za posledních pět let je cena opět vlevo dole nízko. Vybraný spread je levný. Zvolil jsem NGH19-NGG19, tedy koupit březen a prodat únor. Jsou to poslední dva měsíce v topné sezoně. To bylo důležité a uvidíte to na dalších obrázcích. Tento graf je s týdenními svíčkami. Tedy vidíme, že minulý týden dosáhla cena spreadu opravdu zajímavou úroveň. Ten to graf je opět ze čtvrtka 15.11., tedy vidíte pozitivní vývoj na poslední, tedy už zelené svíci. Než si ukážeme, proč jsem volil tyto dva měsíce, ještě se podíváme na divergence v grafické podobě.

Divergence několikrát

zdroj:spreadcharts.com

    Zobrazil jsem poslední tři měsíce. Přechozí vývoj nebyl z hlediska divergencí zajímavý. Graficky si vždy znázorňujeme divergence na BULL spreadu. Důvod je prostý. Růst komodity by měl být souběžně doprovázen růstem komoditního spreadu. U BEAR spreadu je to opačné a to by nebylo přehledné. Pojďme tedy dále. Vidíme tři oblasti s divergencí, které jsem naznačil zelenými přímkami. První je počátkem října. Modrá křivka spreadu klesá a fialová křivka komodity roste. To značí následná pokles komodity ( pravděpodobný pokles ). Následně se spread otáčí vzhůru, ale komodita klesá. Tedy druhá divergence. Vidíme, že komodita má „zpoždění“ za spreadem. Je důležité pochopit proč. Spready jsou odrazem nabídky a poptávky, které následně ovlivní cenu samotné komodity. Vidíme tedy zpoždění cenové akce komodity za spreadem. A třetí divergence je „vrcholná na vrcholu“. Vidíte poslední tři dny, tedy pondělí, úterý a středu. Aktální den spreadcharts.com neukazuje. Pracuje s denním zavíracím kurzem. Nicméně jasně vidíte opravdu prudký růst komodity a  silný pokles BULL spreadu. Tedy velmi silnou DIVERGENCI. Ta mi ukázala, že komodita je slabší než se „tváří“ a tak jsem zobchodoval BEAR spread. Výsledek je tady.

Tři dny a tři obchody přes 50.000 Kč

zdroj:TWS

    Ulovil jsem 2.192 USD, což je asi 50.406 Kč. Nyní se ještě podíváme na ostatní položky mého obchodu, aby byl obrázek úplný. Proč tedy zrovna tento spread.

Proč NGH19-NGG19

zdroj:TWS

    Tento scan jesně rozděluje sezonu od posezóních měsíců. Krásne barevně i z hledicka výnosu. Můj spread v akci v zeleném a nad ním spread NGK19-NGJ19 ve ztrátě. Dnes už ale plyn ztratil okolo 20% hodnoty a vydělával hezky i tento spread.

Struktura trhu zemního plynu

zdroj:spreadcharts.com

     Zde je vidět jasná odchylka od běžného stavu trhu. Jen musí být člověk trpělivý a také na to musí mít účet, zkušenosti a pevné nervy.

    Ještě se podíváme na stav čistých pozic a sezonalitu.

NET pozice Large Traders

zdroj:spreadcharts.com

    Asi nikoho nepřekvapí, že velcí obchodníci jsou v extrémních pozicích. Sice je ještě náznak růstu, ale již zřejmě není moc „nábojů“ na další útok. Závěrem se podíváme na sezonalitu a techniku na spredu samotném.

Sezonalita spreadu NGH19-NGG19

zdroj:seasonalgo.com

    Zde tedy vidíme průběh spreadu. Do poloviny září největší nuda pod sluncem, ale pak to začíná. Pokles o 1.000 USD do začátku října. Do poloviny října nic a následně rychlý propad o další 2.000 USD. A jsme na nádherné ceně. Dostáváme signál od divergence, kontroluji cenu, sezonalitu, NET pozice. Teď ješte technický graf.

Technika – příprava obchodu

zdroj:seasonalgo.com

     Když jsem obchod otevíral. Cena byla někde na začátku té šikmé zelené čáry. Chtěl jsem na obchodu vydělat okolo 2.000 USD. Nyní když dopisuji článek, je již čtvrtek po závěru burzy a cena spreadu je zase na ceně -0,286. Spread je hodně volatilní a jedocela možné, že jej ještě zobchoduji. Uvídíme, prostor tu je. Ovšem riziko je také vysoké. Je to komodita, která vyžaduje respekt.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysuo postupech které používám, ke stažení zde:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů