KOMODITNÍ SPREADY: Bližší pohled na kakao

Pozdrav z Thajska a všechno dobré. Je tady až moc teploučko, tak plodím článek na klimatizovaném pokoji. V ČR ráno kolem nuly a tady 32 ve stínu. Nevím co je lepší, raději to mám někde uprostřed. Tady mám ale jaksi na výběr. Tak k věci. Podrobněji se podívám na kakao, zejména na ten otevřený spread CCH21-CCH20.

To, co si budeme nyní ukazovat, můžete krok za krokem vidět také v neděli na online webináři. Přihlaste se tady a v neděli to uvidíte na vlastní oči 🙂

Aktuální vývoj a sezonalita

seasonalgo.com

Černá křivka ceny spreadu poměrně koreluje se sezonním vývojem, ale nyní se nacházíme na pomyslném rozcestí. Červený pětiletý patern již naznačuje růst, ale modrý patnáctiletý ještě do prosince pokles. Zasvěcenější vědí, že křivky sezonality nejsou ceny, tedy odvozovat přímo rozdíl cca 200 bodů není úplně správný postup. Je potřeba se podívat přímo na ceny a nastavení v zajímavých letech.

Nejhorší období pro spread CCH21-CCH20

seasonalgo.com

Vidíme ceny spreadů v modrých křivkách z let 2001 a 2002. Minimální cena bear spreadů tedy indikují maximální poptávku po kakau. Je to cena -182 v lednu 2002. Hůře za 15 let nikdy nebylo. Tak se tedy podíváme na jak vypadal COT v těchto krušných dobách, tedy spíš cenách při maximální poptávce.

COT pozice v zajímavých obdobích

spreadcharts.com

Zde jsem si vyhrál s pozicemi velkých spekulantů. V rocích největšího poklesu bear spreadu je vidět, že pokles zapříčinila velká změna poptávkyextrémních minim cenových, ale hlavně změna sentimentu v poptávce velkých investorů. Horní zelené pole a modré šipky. Na ceně jsou období mezi svislými čarami naznačeno šipkou žlutou.

Níže se podíváme na obrázek, který bude ukazovat cenový vývoj spreadu v letech 2015 a 2016. Tato období jsou výše naznačeno šipkami na pozicích Lerge Traders ( zelené pole ) a na ceně samotného kakaa.

Podobné roky 2015 a 2016

seasonalgo.com

Nyní se podíváme na podobné roky z hlediska COT indexu ( viz obrázem výše ). Všimněte si, že černá křivka již začíná svou pouť výše, než roky předešlé. Tedy cena spreadu by svoji pouť mohla ve finále zakončit také výše než ve znázorněných letech. Konzervativně ale na -20 bodech. Srovnatelně okolo 0 bodů. To je srovnatelně z dnešní ceny profit 600 až 800 USD. Nyní pohled na strukturu trhu.

Term Structure kakao

seasonalgo.com

Vidíme modře dnešní stav trhu a červeně průměr za pět let. Vyčíst z toho lze dvě zásadní informace. Poptávka na příští rok je zatím vyšší než v minulých letech a ceny leží níže. Je tedy prostor pro růst ceny i narovnání struktury trhu k průměru. Obě indicie tedy dlouhodoběji hovoří pro :

1 / Růst hodnoty bear spreadu ( zvednutí pravé strany term structure )

2/ Hovoří také proti výraznějšímu poklesu ceny kakaa, tedy pozitivní i pro PUT výpisy, neboť průměr leží výše

Tato zdánlivě protichůdná analýza musí být však chápána v širším časovém pásmu, předpokládám několik měsíců. Pro výnos PUT postačuje stabilizace cen na levé straně term structure a pro bear spready vyrovnání nabídka a poptávky s pomocí kontanga. Tedy mírný růst cen na vzdálenější části křivky term structure a tím, že se přiblíží k průměru reprezentovaným červenou křivkou. Křivky se dostanou do přibližně vodorovných pozic.

Pohled na histogram kontanga kakao

spreadcharts.com

Histogram ukazuje jednotlivé spreadové kombinace. Široké sloupce ukazují četnost výskytu dané hodnoty kontangatenké svislé čáry jsou aktuální hodnoty. Z toho je jasně zřejmé, že všechny kombinace jsou v negativním kontakgu – backwordation. Raději používám název negativní kontango, neboť je to logický název. Máme tedy prostor pro posun na pravou stranu histogramu, což je přesun do klasické struktury trhu, tedy do kontanga. To znamená profit pro bear spready.

Ceny trhu závěr 30.10.

barchart.com

Cena kakaa po závěru obchodních hodit z 30.10. Struktura nevykazuje žádnou bullish divergenci. Tedy to je pro bear spready pozitivní.

Na začátku obchodního dne, ale trh kolísal a nabídl mi levnější nákup ještě jednoho spreadu, tedy jsem za cenu -102 koupil. Zároveň jsem vypsal PUT opci na leden 2020 za níž jsem obdržel 300 USD, ta je navázána na březnový future kontrakt CCH20. Proč jsem to učinil je popsáno výše. Pozice se nyní vzájemně zajišťují a časem by měly profitovat obě. Kolegové z KSETu tento obchod dostali e-mailem.

Jak na to? Podívejte se v neděli

Jak jsem psal na začátku, tyto postupy si ukážeme v neděli na online vysílání. S kolegou Vaškem Pechem zde budeme ukazovat naše postupy krok za krokem.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.