KOMODITY: Zlato s trochou krve

Zlato má za sebou etapu silného růstu, v jejímž průběhu jeho cena prorazila silnou rezistenci, která letos již několikrát pokusy zlata o růst zastavila. V podobných trendech bývá zvykem, že je COT index, podle něhož si vybírám svoje obchodní příležitosti, ve své extrémní poloze mnohem dříve, než by bylo žádoucí. Obchodník tak musí být mimořádně ostražitý a trpělivý.

gc_cot

To je také případ zlata. Jak vidíme z grafu, pozice Commercials (křivka pod cenovým grafem) se ponořily pod kritickou hranici už asi před měsícem. Přesto jsem byl ovšem k prodeji zlata v diskusích se svými kolegy v kurzu až do posledního týdne spíše pesimista. Proč?

Mám pro takové situace, kdy je v silném trendu COT Index přilepený delší dobu k jednomu okraji grafu několik „udělátek“. Prvním z nich je hodnotový indikátor, který je ve spodní části grafu. To, že je zlato skutečně drahé ukázal až se zpožděním.

Okay, řeknete si. Ale i tak ukazuje drahé zlato už tři týdny. Dobrá. Je tomu tak. Pak vám ukážu další graf odvozený z obchodní aktivity skupiny large traders.

 

gc_ltsi

Na grafu máme zvýrazněnou hladinu na úrovni 100 a v cenovém grafu pak tečkované svislé čáry ve chvíli, kdy se indikátor dotknul zmíněné stovky. Velice často, ne vždy, se tak děje ve chvíli, kdy se dosud vládnoucí trend chystá svoji nadvládu definitivně ukončit. Není to úplně perfektní, ale co je na světě perfektní? Na pravé straně grafu vidíme, že se tento indikátor nad zmíněnou stovku probojoval až tento týden.  Byl jsem tedy rozhodnut zlato v tomto týdnu „prubnout“. Co kdyby upustilo nějaký ten dolar….

Jaký způsob obchodu si ale vybrat? Další graf ukazuje, že bylo potřeba být opatrný a nepodléhat příliš optimistickým pocitům. Mimochodem, věděli jste, že v tradingu je pesimismus vítaný? Syn mého učitele Larryho Williamse je lékařem a v jedné ze svých studií se zabýval povahovými vlastnostmi úspěšných traderů. Závěr jeho bádání je možná překvapující. Úspěšní obchodníci o sobě a svých obchodech velice často pochybují. Nejsou to tedy takoví sebevědomí egoisté, jak nám je občas media předkládají. Ale zpět ke zlatu.

4cast-gc

Na obrázku je kromě cenového grafu také křivka předpovědi dalšího vývoje ceny zlata. Jak je vidno, sehrála v minulosti skvělou úlohu. Předpověděla letos oba vrcholy (konec dubna i ten červnový) a trefila také významná dna, která trh se zlatem vytvořil. Již na úplném začátku léta, to ještě děti dávno seděly ve školách, ukázala, že červenec a srpen budou pro žlutý kov skvělým obdobím. Nyní ovšem vydává varování všem, kteří by chtěli spekulovat na výrazný pokles: „Září je také silný měsíc! Na jeho začátku nečekejte zázraky!“

Proto jsem se rozhodl pro vyloženě krátký obchod, který se navíc při pohledu na páteční cenový graf nabízel.

gc-12-17-daily-31_05_2017-08_09_2017

Pátek byl zajímavým dnem Jeho závěrečná hodnota byla velice blízko té otevírací. Kupci zlata se v posledním obchodním dnu týdne setkali se silnými prodejci a takové dni jsou často obdobím, kdy je trend na trhu ohrožen. Indikátor pod cenovým grafem se dostal pod hodnotu 0.2 a upozorňuje mě na to, že vzdálenost mezi open a close je skutečně velice malá a na trhu by měl přijít značná pohyb. Překoupený Williams %R indikátor pak říká, že by takový pohyb měl pravděpodobně přijít směrem dolů. Tedy ve směru mých úvah! Odsud je již blízko k umístění prodejního pokynu pod páteční low. Výsledek?

gc-blastoff

Cena zlata následující obchodní den skutečně významně klesla a pokles pokračoval i v úterý. Zisk se v průběhu úterka mohl vyšplhat a hodnoty kolem 1500 USD na každý otevřený kontrakt. To není vůbec špatné.

Krvavá a poučná historka na závěr. Zadal jsem v neděli večer prodejní příkaz pod páteční low a šel spokojeně spát. Přívlastek příkazu byl STOP, tedy prodej ve chvíli, kdy cena propadne pod stanovenou hranici. Problém byl v tom, že pokyn udělat přesně to, co měl. Proběhl první obchod pod hranicí 1344 a můj pokyn se s úsměvem a roztaženýma rukama vrhnul do trhu a hledal protistranu, se kterou by se mohl obejmout. Prvního takového kamaráda však naleznul až na ceně 1337,6. Obchod proběhnul, trh se za minutu dostal do normálu a já byl hned skoro 700USD v mínusu. Poučení: když zadáváte pokyn přes noc, nebuďte tak lehkomyslní jako já a zadejte příkaz STOP-LIMIT, který pokynu řekne, s kým se může napárovat a s kým už ne. Tedy prodej pod hranicí 1344, ale ne níže ne 1343!

Problém není ani tak to, že jsem byl po vyplnění sedm stovek v mínusu, ale zároveň se mi těch 700USD promítlo i do mého logicky umístěného stop-lossu příkazu a vedlo tak v případě neúspěšného obchodu moji ztrátu z nějakých 2.000USD na 2.700USD…

gc-short

Naštěstí byl obchod úspěšný a nadělil mně hezké tři stovky. Byly to ale hodně těžce vybojované tři stovky! ?. No, máme s Romanem na lednové newyorské derby!

nyr-derby

 

 

 

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Tomáš L napsal:

    Ten článek je super! Přečetl jsem si ho 2x jedním dechem. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.