Komodity: Pomeranče OUT!

Když jsem prováděl inventuru obchodů v roce 2017 hovořil jsem o obchodu s mraženým pomerančovým koncentrátem, který byl v té době v plném proudu s otevřeným profitem kolem třech tisíc USD. To již není pravda. Cena pomerančů se vydala dolů a zasáhla hodnotu posunutého stoplossu a z obchodu jsme vystoupili s nižším profitem, než jsem minulý týden, kdy bylo růstové tažení cen koncentrátu na vrcholu, oznámil.

fcoj-out

Ale ani zisk 1.800 dolarů, tedy v přepočtu přibližně 45.000 korun není zase až tak špatný. Časy bývaly lepší. Trhy zřejmě nadále pokračují v letargii minulého roku, kdy jsou velké pohyby vzácným úkazem. Co naplat. Měli bychom se přizpůsobit. A to jak strategiemi, tak také nástroji. Dobrý komoditní obchodník umí používat nejen futures kontrakty, ale také další nástroje, jako komoditní spready a komoditní opce. Ty by mohly být v době, kdy trh nedělá velké pohyby celkem zajímavým artiklem. Mimochodem, věděli jste, že pro fundamenty ohledně pomerančového koncentrátu jsou rozhodující čísla z Brazílie a Floridy? Třeba pomeranče z Kalifornie a dalších států USA se pro výrobu koncentrátu prakticky nepoužívají.

Hovořil jsem také o možném obchodu na vepřovém masu, na který jsem upozorňoval ve svém videu v polovině února. Jak ukazuje obrázek, byl tento obchod mnohem náročnější. Ceny se po dosažení avizované úrovně vstupu rozhodly pro mírnou růstovou korekci. Ta mohla části obchodníků přivodit ztrátový obchod, který jsem si také v rámci již zmíněného článku započítal.  Na fóru jsme ovšem řešili i to, že obchodníci s větším účtem mohli v pozici nadále zůstat, pokud mají definovaný stoploss jako procentuální část svého účtu. Jak si vede vepřové dnes?

beze-jmena

Graf několika mým známým v současnosti již naděluje ziskový obchod! Je vidět, že COT report opět zřejmě nelhal a ohlášení možného prodejního set-upu v polovině února bylo oprávněné.  Ne, nechlubím se. Já v tomto obchodu nejsem a na poklesu masa nevydělávám.

Poslední dobou mě zvedají ze židle názory spousty „zasvěcených“ diskutérů, o tom, jaké je zlo prodávat vědomosti v podobě kurzů. Zřejmě se bojí toho, že by jim mohlo to, že se něco naučí a budou něco nového umět, v jejich pohodlném a správném životě ublížit.

Mám v životě spíše opačný problém. Vím, že nejsem zdaleka dokonalý a že jsou oblasti, ve kterých se mohu zlepšovat. Proto hodně pracuji na komoditních opcích, na studium fundamentů z komoditních trhů a třeba také na zlepšení výstupů a třeba opětovných nástupů do obchodů. Fixní část z každého příjmu mám vyhrazenou na nákup dalšího know-how v podobě kurzů. A není to částka malá. Problém spočívá v tom, ji utratit. Tedy najít opravdu kvalitního a zkušeného mentora orientovaného na komoditní byznys a to, co mě v něm zajímá. Nemám problém poslat Larrymu Williamsovi 300USD za jeho hodinový webinář zaměřený na intermarket vztahy, který mě čeká o víkendu. Vím, že se jedná o oblast, na které posledních několik let usilovně pracuje a výstup může být zajímavý. Anebo třeba nebude. V takovém případě ho odložím do své lednice a počkám, až k tomuto tématu jednou dorostu. Ta doba jednou přijde.

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Radek napsal:

    Dobrý den, děkuji za hodnotný komentář. Bohužel ale musím říci, že poslední dobou u mne kvalita Vašich příspěvků značně klesla, jelikož ve videích zmiňujete, že si počkáte, že nevstupujete a když se trh vydá Vaším směrem, tak se následně „chlubíte“, jak to vyšlo a jak je to pěkně zobchodované. Tajně doufám, že právě tyto informace o vstupech/výstupech předáváte klientům ve fóru. Ale pro nezasvěcené to vypadá hodně lacině a bohužel mne to odradilo od zakoupení kurzu, byť věřím, že znalosti máte v našem regionu jedinečné. Raději bych ale mentora, který místo „chlubení se zisky“, diskutoval pouze strategii – ale chápu, to NEPRODÁVÁ a kor u nás v ČR.

    • Václav Pech napsal:

      Radku, díky za komentář. Ve svých článcích a videích nedávám zdarma alerty ke vstupu a výstupu do obchodů. A neprodávám je ani v rámci komoditního kurzu a pokud jste sledoval promo ke kurzu, tak jsem to ani nesliboval. To, co poskytuji, je kvalitní know-how o tom, jak analyzovat komoditní trh. To, co ukazuji ve videích je jeden set-up, který je z mého pohledu zajímavý. Je to jeden set-up a jeden způsob, jak ho obchodovat. Nic víc.

      Ti, kteří kurzem prošli toho umí přirozeně mnohem více. Umí pracovat s údaji COT reportu, umí sami najít příležitost na trhu a také ví, jaké vstupy a výstupy do obchodů je možné použít.

      Ví také, jaké vstupy do trhu používám nejčastěji a proč. Ví také to, že do trhu skutečně vstupuji až ve chvíli, kdy se trh rozjede, nebo to přinejmenším tak vypadá, mým směrem. To mě častokrát ochrání od ztrátových obchodů. Naopak, to občas snižuje citelně zisky v těch ziskových trejdech, kam se dalo „naskočit“ mnohem dříve. Všechno má své plusy a mínusy. Pokud se tak nestane a trh stagnuje, nebo nadále klesá, tak čekám a často čekám hodně dlouho. To je ovšem z videí patrné. Nevidím v tom nic nestandardního.

      Mějte se hezky

      Vašek

  2. Dalibor Hanzlik napsal:

    Moc pekne. Gratuluji. Jsem zacatecnik a koukam na grafy, ale v timing chart mam uplne jinak postaveny svicky na Orange Juice. Co asi delam spatne? Vstup tam je 6.3. na teto cene a vystup 24.3.

    • Václav Pech napsal:

      Zdravím Dalibore, díky za koment. Neděláte špatně nic :). Rozdíl je v tom, že Timingcharts ukazuje na grafu kontinuální kontrakt. Ten je dobrý pro analýzu, ale konkrétní vstupy pak už řeším na konkrétním kontraktu a proto mám graf z Tradingview, kde jsem si mohl květnový kontrakt zobrazit. Rozdíl je tedy v zobrazeném kontraktu.

      Vašek

  3. Juraj napsal:

    Ohladne tych kontinualnych grafov je dobre NT7.
    Pouzivam Kontinualny s Gapmi medzi kontraktami pre celkovy prehlad a na vstup a jemnejsiu analyze pouzivam tiez kontinualny ale s Offsetmi bez Gapov .Vypada to potom ako aktualny kontrakt ale s historiou.
    Problem je ,ze NT7 ma problem s tymi offsetmi. Ja to mam vyriesene nasledovne…
    Napr.. Tools-Options-Data- Historical data- DoNotMerge

    Tools -Instrument Manager – napriklad ZL- Edit -Merge polici – Use global setings.. pre aktualny kontrakt

    tools -instrument manager – ZL-Edit – premenovat napriklad na ZLNONBACKADJ a v V Merge Polici nastavit NON MERGE ADJUST -OK. Mam instrument ZLnonbackadj Kontinualny s Gapmi medzi kontraktami.

    Tools -Instrument Manager -ZL- Edit – premenovat na napriklad ZLLINKED a v Merge polici nastavit BackMergeAdjust-OK.
    Mam instrument ZLlinked kontinualny s offsetmi.
    Problem- zle offsety v NT7 ..
    Riesenie – v Instrument manager najst ZLLINKED -edit – Misc- Contract Month- a vymazat offsety vsetkych kontraktov-nechat prazdne policko. zavriet OK. (Dost pracne na napriklad 15tich instrumentoch)

    Nahadzat do watchlistu ZL,ZLNONBACKADJ a ZLLINKED .
    otvorit v grafe ZLLINKED (kontinalny s offsetmi) stlacit prave tlacidlo a zvolit Reload all historical data.. Ked to nacita ,samo nastavi v ZLLINKED spravne offsety .
    Je mozne to spravit aj v instrumente s originalnym nazvom ZL ale problem je ,ze pri dalsom spusteni NT7 nahodi znovu zle Offsety a robota je v…proste to nefunguje…

    Nazov si moze zvolit kazdy ako chce .. Takto mam v Instrument liste samostatny kontrakt (ZL) , historicky s original s gapmi medzi kontraktami (ZLNONBACKADJ) a treti historicky s Offsetmi bez gapov (ZLLINKED) co vo vysledku vyzera ako graf jedneho kontraktu ale s historiou..
    Takto si ich viem rychlo a pohodlne prepinat priamo na grafe z watchlistu a nemusim lozit do nastaveni .. Odporucam urobit zalohu NT7
    aby to clovek nemusel niekedy robit vsetko nanovo ..

    Skusal som to na NT8 ,ale tam nejde vytvorit klon originalneho Instrumentu premenovanim ..

    Co sa tyka pana Pecha -KnowHow a strategia dobra.. Samotny system na potvrdenie smeru a nacasovanie si musi kazdy prisposobit podla seba.
    Dolezite je ,ze clovek vie smer a technickou analyzou potvrdzuje(alebo nepotvrdi) a casuje vstup.. To je trading.. Hadat este aj smer je podla mna Gambling.
    Pan Pech je jeden z mala co vie co robi. Vecsina inych kurzov nema vyznam. Dobry system si casom a skusenostami vysklada a ma hocikto ,pripadne priceaction ..Ale dobru Strategiu a KnowHow nema skoro nik a preto preraba.. Dobre KnowHow na komodity ponuka pan Pech.

    Otazka: Pan Pech, obsahuje kurz Basic aj COT indicator pre NT7?
    Dlhu dobu zvazujem aspon zakladny kurz na zdokonalenie. COT pre NT7 by potesilo 🙂 .

    • Václav Pech napsal:

      Zdravím Juraji,

      díky za zkušenosti ohledně NT7! Navazování kontraktů je u některých komodit někdy opravdu alchymie :). Díky také za pochvalné vyjádření k mému přístupu obchodování komodit. Samotný COT pro Ninju v kurzu není. Já ho beru přímo u Larryho Williamse v balíku dalších indikátorů za nějaký pronájem. Mám dojem, že je COT také na Quandlu, takže neměl problém ho odtud tahat do Excelu a ten by možná mohl Ninja načíst. V tomto ohledu jsem skutečně naprostý amatér :).

      Vašek

  4. Juraj napsal:

    Clovek si tu chybu v nt7 ani nemusi vsimnut. Tiez mi to trvalo.No potom ma desila predstva zistovat offsety kontraktov a prepisovat rucne. NT ich ma chybne zo svojich serverov. Pouzivam Kinetick EOD a ked sa povodne offsety vymazu a necha sa prazdne policko (nie nula) ,reloadnu sa v grafe data ,nacita offsety od Kineticku (tie spravne). Skusal som to najprv upravit v povodnom instrumente ale pri restarte NT7 znovu nacitalo offsety zo servrov NT. Premenovanie a naklonovanie instrumentu napriklad LE na LEXXX to vyriesi a ostanu offsety od Kineticku. A kedze pozivam historicky s gapmi aj dorovnany offsetmi ,prepinam si ich priamo v Instrument liste a nemusim chodit do nastaveni NT7 a prepinat to.
    Komodity ako LE HE LB ZC ZW… maju casto velke rozdieli medzi kontraktami a obcas sa to obchoduje dost tazko. Preto pouzivam tie offsety aj ked clovek tam nevidi cenovu realitu v minulosti. Na to si pozriem kontinualny povodny s gapmi kedze pre orientaciu pouzivam rocny priemer plus urovne v minulosti .

    Ak niekto pouziva historicky graf dorovnany offsetmi v NT7 ,toto mu pomoze . Neviem ci existuje jednoduchsi a rychlejsi sposob ,na taky som neprisiel.. Toto je dost pracne ak clovek maze offsety na napriklad 15 komoditach.

    Co sa tyka vasho kurzu , ucite viac ako tu je nejaky patern, tu sa to prekrizi ,MACD je dole…To robi vecsina „mentorov“ . Obchodovat len na zaklade toho je viac tipovanie a hazard (nieze by niekto nezarabal tipovanim alebo pokrom..) . Ak mam obchodovat a nie tipovat napriklad pomarance ,je dobre vediet ake bude pocasie na Floride.. ci urodu nenicia nejake skodce a pod. na zaklade toho urcit smer a technikou len cakat na potencialny vstup a reakciu trhu na tie skutocnosti na zaklade fundametu. Alebo sa riadit napriklad COT kedze commercial tie fundamenty velmi dobre vedia. Pripadne fundament +COT .. Vy pan Pech mate v KnowHow tieto veci a ucite ako obchodovat komoditny trh .Nielen tu sa to prekrizi a pod(ale aj take kurzy mozu mat vyznam). Tak ako pan Dvorak ma skvele KnowHow na akciove trhy . Ze to nieje len o tom ,ze tu mame oscillator pod 20 , tu sa nam to krizi , podme do toho od forexu cez akcie po komodity . Pan Dvorak ako investor nie obchodnik tieto technicke veci podla vsetkeho ani neovlada a moc nepotrebuje.

    Takze sposob obchodovania aky ucite a vedomosti ake ucite pan Pech ,dava urcite viac ako vecsina kurzov a mentorov v sirokom okoli co ucia len nejaky zaruceny technicky system ,ktory nasadim na kazdy trh a funguje to.

    Nie ze by technicka analyza nebola dolezita .Dlho a pracne som daval do kopy co najlepsi a najjednoduhsi system na technicku analyzu ,ale system nieje vsetko . Kazdy system sa prilis casto myli a pohyb ceny zavadza aby som riskoval peniaze na trhu len na zaklade pohybov ceny a ze tu sa to odraza hore a indicator mi ukazuje toto a tu mam patern.. Nemam chut stavit peniaze len na nejake rsi,mfi,ichimoku,obv ,MA ,pinbar ,Inpulsiv/korektiv …

    Vy ucite nieco ine a viac ako vecsina.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.