Na otázku, proč obchoduji primárně komodity, odpovídám skutečně často. Jediným důvodem je to, že komodity jsou poměrně dobře čitelné i pro obyčejného smrtelníka. Proč? Na většině komoditního trhu totiž pořád platí logická pravidla. Nabídka a poptávka a to, jak ji čtou a návazně jak jednají největší hráči. To je to o co tady jde. Na rozdíl od všech finančních výmyslů moderní doby, na trhu přírodních komodit s cenami příliš nepohne ani twitterový účet Donalda Trumpa ani tržní roztleskávačky v podobě analytických mozků navyšujících již tak vysoké cílové ceny pro jednotlivé tituly.
Platí to i v současné, skutečně nelehké situaci. Vyznat se fundamentálně v tom, co se odehrává na akciových indexech je složité i pro profesionály. Někdy na konci října byl Trump pro trhy to největší zlo. „Kdyby vyhrál Trump, přijde finanční katastrofa,“ ujišťovaly tehdy unisono všechny moudré hlavy. „Ještěže máme hodnou babičku Hillary. Ta jasně vyhraje a čekají nás jen ty nejlepší zítřky.“ O pár týdnů později se stejné moudré hlavy shodují: „Ten Trump, to je prosím „fundament roku“ a teď už mají trhy jenom jeden směr a ten je prudce vzhůru!“
Počkejte, ale indexy jsou podle poměrových ukazatelů už teď drahé a ziskovost amerických podniků se už druhým rokem snižuje, mohl by se někdo zeptat. „Klasické poměry jsou jen zjednodušený pohled, který je vytvořen pro ty méně bystré, aby byli schopni trh alespoň trochu chápat. S realitou nemají nic společného,“ zní analytická odpověď (tu jsem skutečně slyšel, není to výmysl autora). „Ten Trump to totiž teď všechno změní.“ Kdo se má v tomto vyznat? Indexy rostou proto, že se v budoucnosti možná něco stane, ale zatím přesně nevíme, jak to něco má a bude vypadat. Teda, vašnosti, som z toho volaaký zmetený…“
Pojďme se podívat do světa komodit, a to ve stejném období. Ve svém videu z počátku listopadu jsem upozornil na to, že se situace na trhu s kávou vyhrocuje a můžeme očekávat její pokles.
Jak jsem na to přišel?
Sledoval jsem nabídku a poptávku a to, jak na ni reagují a co konkrétně dělají velcí hráči. K tomu mně slouží COT report, kde právě tyto skupiny obchodníků vykazují kolik mají nakoupených prodaných kontraktů dané komodity. To je znázorněno hned pod cenovým grafem. Z cenového grafu vyplývá, že káva se nachází aktuálně v poměrně silně rostoucím trendu, který ji vyvezl až na důležitou S/R úroveň.
Co dělají moji oblíbenci? To vidíme hned pod tím. Křivka jejich pozic se pohybuje proklatě nízko až u samotné nuly. Pěstitelé a zpracovatelé kávy tedy „svoji komoditu“ na těchto cenách prodávají přímo “obouručně“. Když největší a nejinformovanější hráči na trhu silně prodávají, neměl bych o tom také uvažovat? Komodita je asi opravdu nadhodnocená. To potvrzuje nejnižší křivka. Ukazatel, který mám ve svém portfoliu právě k tomu, aby mně ukázal, jestli náhodou není komodita drahá. Ejhle, káva je drahá. K extrému ji toho moc nezbývá. Ano, tady bude možné uvažovat obchodu a spekulaci na pokles. Výsledek?
Trh s kávou se skutečně propadl a pohyb, který následoval odměnil naši myšlenku až deseti tisíci dolarů za každý kontrakt. Dobrá odměna za to, že sledujeme, co se v trhu děje. Ne to, není pohádka. Vše on-line zdokumentováno, spolu se mnou to v přímém přenosu sledovali moji studenti, moji čtenáři a odběratelé youtube kanálu finakademie.
Já jsem si „v kafi“ přišel „na své“ a pokud sledujete moje články, už taky máte pěkně vyděláno. Pokud vím, největší gratulace putuje za mým studentem Jirka H., který si na dvou konratech odnesl postupně 2.500$ a 5.000$. Jirko, zisk 185.000 korun ti velmi přeju, je to krásná práce!
A neplatí to pochopitelně jenom pro kávu. Ve stejném období a na stejných základech jsem otevřel obchod s cukrem.
Cukr se nacházel v solidním růstovém trendy, která se pokusila na počátku podzimu zlomit poměrně silná korekce. Ta dospěla až k trendové čáře. Copak dělají moji poradci? Pěstitelé a zpracovatelé cukru opět nakupují cukr jak smyslů zbavení. Považují tedy, se svojí hlubokou znalostí fundamentů trhu z touto komoditou, cukr za velice levný. Tomu odpovídá i hodnotový indikátor ve spodní části grafu. OK, neměl bych tedy také nějaký ten cukr koupit?
Stalo se a opět jsme neostrouhali.
Cukr na počátku roku skutečně vystřelil vzhůru a přinesl nám zisk kolem 1.120 USD na kontrakt. Většinu pozice jsme také již zrealizovali na naznačené S/R úrovni. Menší číst pozice stále držíme. Trh se aktuálně pohybuje do strany a není důvod z pozice vystupovat. Ztráta už nehrozí a přijde-li další zisk, není důvod se mu zuby nehty bránit. Vývoj obchodu je opět možno sledovat na mých příspěvcích na YouTube. Poslední video máte zde:
Svět komodit je tedy mnohem pochopitelnější a jednodušší, než si mnozí myslí. Zcela jistě v něm nepotřebujete žádné makroekonomické „mambo-jambo“ a nemusíte se obávat toho, co ten Donald zase napíše. To je důvod, proč obchoduji a propaguji komodity.
Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:
Vstupte do mého komoditního kurzu!
———————
Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.