Komodity: Už je čas na kakao!?

Kakao obchoduji velice rád. Je to příjemná komodita, u níž dobrá COT analýza měla vždy velkou váhu. V posledních několika měsících ale ty, kteří sledují jen a pouze signály vysílané COT reportem zřejmě dost zklamala. Commercials jsou na kakau od poloviny září nepřetržitě bullish a trh přesto dramaticky propadl.

Ve svém videu z počátku října, jsem nahlas zapochyboval o tom, jestli je nákupní signál, který tehdy COT Index vyprodukoval skutečně tím signálem, který bychom měli následovat, a vyjádřil se, že já long na této komoditě tentokrát nebudu.

cocoa-technika

Na grafu je rekapitulace toho, co se od té doby na trhu s kakaem stalo. Jsme svědky prudkého pádu cen komodity až do těsné blízkosti hranice, kterou nám vyznačila formace hlava-ramena, o níž byla ve videu také řeč.

Důvody poklesu?

1)      Předně zde sehrál velkou roli „brexit“ a následná pád britské libry. Hlavním kakaovým trhem je Londýn, většina objednávek na tomto trhu přichází z Londýna a hlavní měnou pro kakao je tedy britská libra.

2)      Změnily se i fundamenty. Po kakau už není takový hlad, jaký byl do začátku letošního podzimu. Stačí se podívat na dva grafy struktury trhu

term-structure-zari

Na počátku září byl trh s kakaem v nezvyklé situaci, které říkáme backwardation. Tedy každý další kontraktní měsíc je cena nižší, než předešlý. Proč je to nezvyklé? Pokud jsem producent a někdo chce koupit moje kakao s nejbližším termínem dodání, pak kakao jednoduše vezmu, naložím, zabalím a pošlu. A co když chce moje kakao odebrat až za půl roku? Než provedu výše zmíněný „poštovní“ proces, musím komoditu půl roku skladovat, starat se o ní a pravděpodobně ji také pojistit proti jejímu zničení. To vše mě přináší další náklady, které si pochopitelně přičtu k ceně objednaného kakaa. Proto jsou zpravidla ceny vzdálenějších kontraktů vyšší, než bližších. To je normální stav, kterému říkáme contango. Backwardation může způsobit jediná věc. O komoditu je ohromný zájem. Takový, že jsou její kupci ochotni za její okamžité dodání zaplatit opravdu vysoké ceny. Na počátku září byl tedy o kakao mimořádný zájem. A jak je tomu nyní?

term-structure-now

Křivka je naprosto jiná a zejména na jejím konci převládá contango. Zájem o kakao tedy během tří měsíců citelně opadl. Kakaa tedy bude zřejmě celkem dostatek. Za tuto informaci již můžeme doplnit „makro“ zprávy o tom, že farmáři ve dvou hlavních pěstitelských regionech (Ghana a Pobřeží slonoviny), jsou optimističtí ohledně úrody v roce 2017 a odhadují vyšší produkci kakaa. Stejná zpráva přichází i z Peru a následně také z Indonésie.

Jedinou otázkou je, zda propad cen kakaa již dosáhl hranice, kde bychom mohli uvažovat o vstupu do dlouhých pozic. Nakonec libra se už stabilizovala, technická analýza říká, že jsme dosáhli poblíž cílové ceny formace hlava-ramena a co když to s tou produkcí nebude zase až tak dobré.

Ti, kteří prošli mým kurzem, zcela jistě nepochybují o tom, že já spekulovat na růst kakaa nebudu. Jsou určitě věci, které respektuji a zde jsem opatrný. Jsem známá „konzerva“ a neobchoduji komodity kvůli dobrodružství.   

Neříkám ovšem, že se cena kakaa neobrátí nahoru. To se klidně může stát. Pohled na graf ukazuje, že Commercials jsou i přes nepříznivá makra stále extrémně bullish.

cocoa-cot

 A to, že bychom měli hledat bod pro nákup, by podpořila také „jednička“. A konec konců i indikátor EoT (není na grafu zobrazen) ukazuje, že je trend již pravděpodobně vyčerpaný. Snad jenom ten hodnotový ukazatel v posledním řádku grafu si pořád vede svou a vidí současnou cenu kakaa jako naprosto férovou.  Co s tím?

Tohle je už individuální záležitost. Každý si musí zvolit sám čemu dát přednost. Vyhraje silný trend, negativní, byť spíše dlouhodobý, fundament a neutrální hodnotový indikátor, nebo Commercials, jednička a indikátor konce trendu? Obě odpovědi jsou správné, a která z těch správných odpovědí byla správnější, rozhodne až budoucích několik týdnů. Pokud si mohu tipnout, Larry Willams bude nejspíš long. Já se budu jenom dívat, jak se mu daří. I o tomhle je trading.

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Jose napsal:

    Perfektní analýza Vašku. S nákupem ETF na kakao ještě vyčkávám. Připadá mi ale, že oproti futures /které jsou na margin a s vyššími komisemi/ mají konkrétní akcie nebo ETF /v případě kakaa NIB nebo CHOC/ určitou výhodu v nízkých poplatcích. Asi časem nakoupím pár NIB u svého brokera IB a pokud cena půjde ještě dolů, prostě přikoupím a zprůměruju nákupní cenu. Cena kakaa asi bude nějáký čas nízká /vzhledem k vysoké nabídce/ ale s postupným ředěním při poplatcích po cca 1 USD a pak trpělivým „vysezením“ vyšších cen /třeba půl roku/ se dá také na kakau s ETF vydělat. Alespoň v případě kávy jsem takto s úspěchem v minulosti postupoval postupným nákupem /JO/ a vysezením vyšších cen.
    Náklady na nákup a obsluhu futures mi oproti tomu připadají výrazně vyšší – i když se samozřejmě dá pak vydělat mnohem více. Ovšem pokud koupím kontrakty futures příliš brzy, může být problém.
    Ale s futures praktické zkušenosti nemám, možná se pletu. Uvítám Váš názor. Zdravím, Josef

  2. Michal napsal:

    Připojuji se k Josemu, výborná analýza.

  3. Václav Pech napsal:

    Chlapi, díky moc. jen u těch ETF pozor na contango. Dokáže u ETF sebrat pěknou část hodnoty.
    Vašek

  4. Slávek Volráb napsal:

    Dobrý den pane Pech. Váš článek je určitě bez chyby. něco mi ale nedává vůbec smysl. Proč by kvůli Brexitu tak výrazně měla klesnout cena kakaa. Spíš kvůli oslabení libry by měla logicky růst, když se s kakaem obchoduje v librách Když si přeci někdo nakoupí na pitu v Londýně kakao za libry v určitém kurzu, který se ale vzápětí kvůli výsledkům Brexitu prudce propadne, tak to je přeci potom další ztráta pro nakupujíci, tj commercials. Vždyť se ta ztráta kvůli propadu ceně libry pro commercials ještě navýší. Já být v kůži commercials, tak budu pořád a pořád nakupovat, abych alespoň umořil část ztráty z důvodu pádu libry, a v žádném případě svoje pozice neodprodával. To mi tak nějak příjde proti selskému rozumu.

    • Václav Pech napsal:

      Zdravím Slávku,

      ceny kakaa v GBP a USD jsou dvě jiné pohádky. Když si zobrazíte ceny komodity třeba od 1.6. do 31.8. 2016 uvidíte, že zatímco kakao v GBP bylo na konci léta výše, než před brexitem, tak dolarové kakao (které obchodujeme v USA my) se ocitlo díky brexitu a jeho důsledkům citelně níže.

      korelace GBP a kakaa je skutečně vysoká. Libra dolů= kakao dolů je skutečně obvyklý vzorec. Bohužel do odpovědi nemohu vkládat grafy. Zajděte třeba na http://stockcharts.com/ a do grafu vložte $COCOA a do indikátoru navolte price a vložte FXB (ETF pro GBP)

      Mějte se super

      Vašek

  5. Maria napsal:

    Dobrý deň pan Vašek, myslíte si , že už je čas investovať do kakaa, alebo ešte počkať? Oplati sa mi kupiť, ako dlhodobu investiciu? Ďakujem

    • Václav Pech napsal:

      Dobrý den, díky za dotaz. Odpověď na něj je docela složitá. Předně je otázka co byste měla koupit pro dlouhodobou investici do kakaa. Na kakao existuje burzovně obchodovaný fond (ETF), který se obchoduje pod tickerem NIB. Problém s ETF je ale ten, správce fondu má v portfoliu futures kontrakty, které v určitou dobu exspirují a následuje fyzické dodání komodity. Proto vždy před tímto termínem správce prodá starý kontrakt a nakoupí nový. Ten je ale většinou o něco dražší a tak se při této operaci na dlouhodobější investici malá část peněz „ztrácí“ a snižuje tak výnos investice. Proto jsou ETF u většiny komodit použitelnější spíše na krátkodobější obchody.

      Můžete koupit nějaký vzdálený futures kontrakt, ale to je poměrně hodně kolísavá záležitost. V průběhu investice může její hodnota kolísat o tisíce dolarů a ne každý je s takovýmto průběhem srozuměn.

      Můžete také koupit opci na futures kontrakt. Na kontrakt exspirující v květnu 2019 (tedy za dva roky) vás přijde opce počínající na aktuální ceně 2660USD. To je také vaše maximální riziko. V případě, že cena kakaa poroste, budete na ni participovat tak, jako kdybyste držela futures kontrakt.

      Já sám se snažím o krátkodobější obchody s horizontem od několika týdnů do několika měsíců. Můj aktuální pohled na kakao je docela rozpolcený a nejsem úplně přesvědčený, že je kakao už připravené k nákupu. Na druhé straně vidím určité náznaky, které by mohly znamenat blížící se dno cenového grafu a tak nákupní příležitost. Pokusím se k tomu ve čtvrtek napsat článek.

      Mějte se hezky

      Vašek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.