Změna trendu? Brnkačka! :)

 Ing. Václav Pech, Ph.D.

„Jak můžeš poslední dobou to zlato tak přesvědčivě trefovat?“ ptal se mě nedávno jeden můj známý, prozatím v burzovních věcech nepříliš zkušený člověk. To, že jsem za poslední dva roky udělal na zlatě několik obchodů, z nichž všechny končily úspěšně je v jeho očích kouzlem, ale ve skutečnosti na tom nic neobyčejného a záhadného není.

Jak jsem již předeslal: neobchoduji technickou ani fundamentální analýzu. Obchoduji příležitosti. Hledám předvídatelný trh a na něm situace, které svědčí o tom, že se na něm s velkou pravděpodobností odehraje to, co očekávám. Zlato tomuto nastavení v posledních letech velice dobře odpovídá. Proto na něm mám poměrně také vysokou úspěšnost obchodů.

Pro své obchody využívám několik spolehlivých indikátorů, a pokud mi přinejmenším z větší části ukazují to samé, pak se teprve ponořím do hledání možných vstupů a budoucích výstupů. Při troše cviku je to práce na hodinu a půl týdně. Někdy už po půl hodině vím, že se v příštím týdnu budu věnovat něčemu příjemnějšími, než sledování cenových grafů. Trh prostě požadované příležitosti s vysokou pravděpodobností úspěchu nenabízí. Další kontrola zase za týden.

Zpět ke zlatu a indikacím. Podíváme se na jeden z ukazatelů, která pro své obchody využívám. Jeho cílem je ukázat dopředu možnou změnu krátkodobého, či střednědobého trendu. A ten hraje v mých posledních obchodech se zlatem velkou roli.

gold

V horní polovině je cenový graf zlata a ve spodní části pak zmíněný indikátor. Je patrné, že se hodnoty indikátoru a jeho klouzavého průměru obrací povětšinou na konstantních úrovních. Dosáhne-li horní hranice, je pravděpodobný konec růstového trendu, dosáhne-li spodní hranice, je možné, že se dočkáme růstu. Samo dosažení těchto hranic automaticky neznamená spuštění obchodu. Jen napovídá, že bych měl být pozorný a pokud souhlasí i ostatní, pak stojí za to komoditu sledovat pečlivěji.

Tenké černé čáry ukazují body, kdy indikátor ukázal možná konec poklesu a přechod k růstu. Červené silnější čáry pak vyznačují situaci opačnou. Pohled zpět ukazuje, že od roku 2012 bylo chování zlata velice dobře předvídatelné a není tudíž divu, že jsem generoval jeden úspěch za druhým. Koneckonců podzimní dno cen zlata jsem dopředu avizoval například zde.

Že tento indikátor funguje i na jiných trzích, než je zlato ukazuje akciový index SP500.

SP

Značení příležitostí k nákupům a prodejům je obdobné, jako u předchozího grafu se zlatem. I tady graf ukazuje vysokou pravděpodobnost úspěšných obchodů.

Jak to vypadá na trhu z pohledu indikátoru teď? Po půlhodině práce mám dojem, že budu mít celý týden odpočinek. Trochu smysl mně dává nastavení trhu jen na bavlně a japonském jenu.

Bavlna

U bavlny je ovšem graf ukazuje, že k hodnotě nad 130, kde se v minulosti odehrály hlavní bitvy o udržení růstového trendu je ještě poměrně daleko. Blíže jsme ke stovce, hranici nižších korekcí. Nicméně tam stále ještě nejsme. Navíc, v některém z minulých komentářů jsem psal, že trh s bavlnou z posledních let moc nemusím. Žádný výrazný pohyb a jak říká můj učitel Larry: „If you are not sure about the trend, do not trade that market!“. Takže asi spíše budu jen občasným nezaujatým divákem i přesto, že část mých indikátorů cosi skutečně indikuje. 🙂

JEN

Zde je situace vyjasněnější. Kritické hranice jsme už dosáhli. Ale ruku na srdce, kdo by byl dneska long na jenu? 🙂  Navíc i ostatní kolegové „indikátoři“  jsou k němu skeptičtí.

[reklama]

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.