Komodity: Vypusťte potvoru, ale opatrně

Přede dvěma týdny jsem ve svém pravidelném komentáři o dění na komoditních trzích hovořil o tom, že poměrně dlouhý růstový trend kávy si s velkou pravděpodobností vybere přestávku a zkoriguje směrem dolů.

kc

K této domněnce mě inspiroval tehdy aktuální COT report. Ten jasně ukazoval, že Commercials jsou na trhu skutečně extrémními prodejci kávy (viz. Horní řádek pod cenovým grafem). Producenti za současné ceny prodávají svoji úrodu obouruč, zatímco zpracovatelé mají dostatečné zásoby a drahou kávu kupují pro svůj byznys jen v těch nejnutnějších objemech.

Naopak, komoditní a hedgeové fondy jsou s rostoucím trendem stále agilnějšími kupci a jejich čisté pozice se již blíží historickým limitům, na nichž aktuální trend často nacházel svůj konec.
O tom, že je káva drahá svědčil i hodnotový indikátor (třetí řádek shora). Jeho úroveň se dotkla hranice nadhodnocení a potvrdila tak moje podezření, že je růstovému trendu kávy, alespoň na nějaký čas konec. Celou situaci dokonale podtrhla „jednička“  indikátor, který umí COT hezky replikovat a dokonce často filtruje okamžik vhodný pro vstup ještě lépe než samotný COT Index. Soulad COTu, jedničky a hodnotového indikátoru, je ovšem velice silný pattern, pro který se za normální situace už hodí vyrazit do boje. Zejména v situaci, kdy s viditelným růstem ceny kávy také viditelně klesá poptávka po komoditě.

kc-poptavka

Vývoj v dalších týdnech můj předpoklad potvrdil. Káva zastavila růst, aby se poté, zpočátku neochotně, vydala jižním směrem a případným obchodníkům přinesla tento obchod zajímavé zhodnocení.

kc-trade

Na grafu je vyznačeno datum, ke kterému byl COT sestaven a zároveň také úroveň možného, poměrně konzervativního vstupu do obchodu. Pokles cen kávy takovým traderům nadělil za o něco více jak týden prozatímní hezký zisk 2.260 USD, tedy bezmála 60.000 CZK za každý zobchodovaný kontrakt. Vánoční dárky vyřešeny.

Komoditní obchodování není žádná věda, pokud obchodník ví, co dělá. To, co je důležité, je zvládnout sebe sama a tu chamtivou potvůrku uvnitř, který nás neustále ponouká, abychom zkoušeli štěstí v dalších a dalších obchodech. Když se jí povede udržet na uzdě, máte přinejmenším z poloviny vyhráno. Hledejte vždycky nejdřív důvody, proč byste neměli obchod otevřít. A hledejte je hodně pečlivě. A teprve ve chvíli, kdy je nenacházíte, pak tu potvoru chamtivou vypusťte ven a nechte jí řádit.

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Patrik Horní napsal:

    Super dedukce a vstup s super výstupem. Je vidět že se učím od toho nejlepšího 😀 😉

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *