SPREADY: Zdravá alokace, chamtivost a strach

     Zdravé riziko = klidný spánek

     Dnes si přátelé spreadového obchodování dáme trochu důležité teorie. Co je to zdravá alokace? Je to zjednodušeně řečeno určité procento z vašeho obchodního účtu, které riskujete na jeden obchod.

     Pokud je tato alokace rozumná a je dodržována, jako obchodník tím získáváte  dva benefity. Ten první je, že vás neohrozí větší série možných ztrát.

     Ten druhý je ten, že nápor na psychiku obchodníka je menší a je tedy lepší předpoklad dodržení obchodního plánu, tedy klidnější rozhodování o řízení obchodu.

Chamtivost, nepřítel obchodníka

       Chamtivost vás může po pár úspěšných obchodech lákat do větší alokace, riskovat více, aby jste vydělali více. Moje rada zní NEDĚLEJTE to.

       Snad ještě horší je, když to vyjde. Vede to k zbytečnému riskování a následně k možným psychickým komplikacím. Zvláště pokud máte otevřeno více obchodů v jeden čas.

       Ty se podle zákona pravděpodobnosti rozhodnou jít proti vám. Jste pak vystavení velikému tlaku, což mnohdy vede k nedodržení obchodního plánu, protože vás ovládne STRACH.

Strach – ničitel psychiky a obchodního systému

     Ano balancujete psychicky nad propastí. Můžete zmatkovat. To vše i v případě, kdy máte účet dost veliký, ale nejste psychicky připravení takový objem řídit. Postupujte proto rozvážně a tak jako při fyzickém tréninku, potřebuje i váš mentální systém „zocelovat“.

     Někdo se propracuje k velkým objemům kontraktů a někdo nikoliv. Pracujte ve vaší komfortní psychické zóně. To je moje rada pro vás. A věřte mi, že mluvím z vlastní zkušenosti. Na trzích jsem si toho za svůj život již dost zažil.

Praktický trénink na závěr

Schválně si zkuste představit, že máte hodit „žebrákovi na ulici“ do čepice konkrétní částku. Postupně ji zvyšujte. Kde je „práh bolesti“, kdy máte chuť zaklapnout peněženku? Karbaníci a hráči rulety to znají velmi dobře: v určitou chvíli přichází stav, kdy se zamlží oči a rozklepe brada 🙂 Do tohoto stavu se burzovní obchodník nesmí nikdy dostat. Proč?

Orosené čelo a třesoucí se prsty znamenají, že přestává fungovat logika. Ve stressu se velmi snadno přepnete do „panebožepomosorryjáužtonikdyneudělámkdyžmnevytáhnešztýhlebryndy“. A to je konec. Nejvyšší trader se samozřejmě pouze zasměje – ale vám do smíchu nebude. Zbytečně riskovat se nevyplácí.

     Námět pro samostatnou práci: Jedním z největších burzovních obchodníků byl podle mnoha zdrojů Jesse Livermore. Ví se, že za jediný den dokázal vydělat třeba 3.000.000 $. Byl to chlápek „s gulami“, že? Ehmmmm…. zkuste si vygooglit, jak Jesse Livermore skončil.

     Ahoj Roman, ať se daří

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.