SPREADY: Topný olej – bear spread HOM18 -HOK18

       Dnes se podíváme na topný olej, živé téma dnešních dní. Jaký je potenciál? Dočkáme se zisku?  Názory se různí. Já osobně jsem optimistický. Následující číslo, respektive rozpětí je mnou předpokládaný potenciál od dnešního dne k maximu spreadu.  Pracujte s ním prosím jako s jedním z mnoha názorů, neberte jej jako jistotu či doporučení !

Můj TIP

Předpokládám z dnešní ceny -0,0084 možný profit target v intervalu 0 až 0,0052, to je 353 USD až 571 USD

     Nyní pojďme k faktům. Na následujícím grafu vidíte můj vstup, SL a ten vyšší PT. Optimální okno sezonality neberu v tomto případě úplně vážně, neboť jsme v poměrně extrémní situaci dlouhodobého růstu a uvidíte to také na ostatních grafech.

Graf spreadu HOM18-HOK18

zdroj: www.seasonalgo.com

Graf COT index topného oleje

zdroj: www.tradingview.com

     Vrchní indikátor – hodnotový – již nějakou dobu usazen na vrchním extrému, tedy značí drahou komoditu. Spodní naznačuje chuť producentů prodávat a spekulantů nakupovat, opět vidíme extrémy.

Graf čistých pozic HOM18 – HOK18

     zdroj:www.spreadcharts.com

     Vrchní zelené pole značí, že spekulativní peníze zřejmě docházejí a spodní červené, že producenti „prodávají snad i rafinerie“ …    Jinými slovy, výrobci i zpracovatelé považují tuto cenu za velmi dobrou pro prodej, respektive cenu považují za vysokou.

Spekulanti nakupují, ale na tomto extrému je patrné zpomalování nákupního apetitu.

Grafy histogramů contanga na 3 a 5 letech

zdroj:www.spreadcharts.com

 

     Je jasně vidět, že prostor pro náš zisk je zde dostatečný. Plocha na růst contanga vpravo od aktuálního stavu je velká a zřetelně větší než na levé straně. Jistotu nám to nedává, ale větší pravděpodobnost jistě ano.

     To jsou tedy důvody proč spreadu věřím a v obchodě setrvávám. K dobrým vlastnostem spredového obchodníka patří  trpělivost.

Ahoj Roman, ať se daří

PS: Jestli se chcete mrknout, jak ten komoditní a spreadový byznys funguje, máte příležitost v neděli. Vašek Pech, komoditní obchodník, bude ukazovat svoje postupy atd. Program a přihláška zde.

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře
  1. Jan napsal:

    Dobrý den Romane, pěkný článek (analýza)! Mohu se prosím zeptat, co je zač ten hodnotový indikátor? (WVAX?) Děkuji!

  2. Roman Horký Roman Horký napsal:

    Ahoj Jane, jedná se o indikátor relativní ceny komodity. Naznačuje mi zda je komodita drahá nebo levná. Indikátor jsem si vytvořili, respektive kolegové z Finakademie. Účastníci kurzu k němu mají přístup. Ahoj Roman

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *