Komoditní spready: To je teda rachot!

Zdravím stálé čtenáře, a zejména nové kolegy a kolegyně. Chci vám všem poděkovat: zírám, jak vás náš kurz zdarma chytil „za duši“. Jeho cílem je představit náš způsob obchodování širšímu okruhu činorodých lidí, kteří mají chuť se něčemu novému přiučit a získat nové možnosti menších i větších příjmů do svého rozpočtu.

A jak vidím, jste to správné publikum. Dotazy chodí už od prvního dne, téma vás zajímá. Super, jdeme na to.

Jednoduchá matematika a logika, to je oč tu běží

Nehledejte složitosti

Obchodování komoditních spreadů nevyžaduje Alberty Einsteiny. Vystačíme si s jednoduchou matematikou a s logickým úsudkem, s tím Vám mohu pomoci a rád to udělám.

Pár vašich dotazů ke „kurzu zdarma“

Sleduji se zájmem Váš kurz a mám jeden dotaz. (upozorňuji, že opravdu nejsem finanční odborník tak se omlouvám pokud je dotaz prosťoučký… 🙂
Chápu co je graf pohybu cen jednotlivých komodit (zobrazuje aktuální cenu, 5-letý,15-ti letý průměr). Ovšem nevím jak chápat graf spreadu, když spread jsou 2 kontrakty. Co znamenají ty hodnoty v grafu? To jsou už rozdíly aktuálních hodnot těch dvou kontraktů?
Děkuji. S pozdravem Milan

Milane, ptáte se a sám si správně odpovídáte. Ano komoditní spread je prostý rozdíl mezi cenou koupeného a cenou prodaného kontraktu, tedy future kontraktu !!! Změna tohoto spredu – rozdílu je náš zisk. Tedy může to být i ztráta, a proto my si budeme ukazovat, jak zvýšit pravděpodobnost ziskových obchodů. O tom také burzovní obchodování je.

Určitě znáte pojem „Aha efekt„. Není nám to pořád jaksi úplně jasné a nejednou…… se nám rozsvítí. To se často stává, když si člověk myslí, že to je moc složité a pak najednou ……..AHA!

Dobrý den,mám dotaz,pochopil jsem správně,když chci na jedné komoditě otevřít více kontraktů,musím mít ke každé margin? Děkuji Mojmír

Ano Mojmíre, záloha na otevření obchodu, tedy margin je záležitostí každého obchodu a pokud jsi rozhodnut otevřít více spreadů najednou, musíš počet spreadů násobit požadovaným marginem.

Obecné doporučení zní, používat margin z 50%. Tedy pokud například obchodník má účet 20.000 USD, na margin by neměl použít více než 10.000 USD. Je třeba mít raději rezervu na cenové výkyvy.

Zdravím Vás, Romane,
nejprve Vám chci poděkovat, za Váš kurz, kterým nyní procházím ?, je to pěkně vysvětlené.
Chtěl bych se dotázat, u příkladu sójových bobů z Vaší lekce, kde je margin 279 USD. Pro představu bych potřeboval vědět, jakou částku lze vydělat, pakliže půjde trh dle našich předpokladů na tomto kontraktu? Druhá otázka je, zda mi bude stačit do začátku na otevření účtu 50.000 Kč? Třetí otázka je, jaké se dá očekávat roční procento zhodnocení takto velkého účtu.

Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi.
S pozdravem.
Martin

Takže Martine, děkuji za pochvalu. Doufám, že Vás bude více, kterým se kurz bude líbit a přinese Vám nové možnosti.

K první otázce snad jen tolik, že zhodnocení marginu o 100% je poměrně běžné zhodnocení.

Nyní bych přeskočil ke třetí otázce a to je, o kolik procent lze ročně zhodnotit účet. Lze samozřejmě docílit i zhodnocení 100% účtu a a více, ale zejména zpočátku je třeba se zabývat jinými aspekty burzovního obchodování. Poznat trh, jak to vše funguje, co sledovat a jak využívat indicie, které si představíme. Nedílnou součástí je psychologie. Je klíčem k budocím konstatním ziskovým rokům. Poznání sama sebe při obchodování, averze k rizikům, sebe kontrola a disciplína.

A závěrem k velikosti účtu obecně. Těch 50.000 Kč je spíše málo. Byť jsou komoditní spready finančně nenáročné, oproti jiným obchodním instrumentům, je jako rozumné minimum považováno 10.000 USD. Doporučím ale postup, který použilo s úspěchem mnoho kolegů: Učte se na demu, střádejte peníze.
Vemte brigádu, přesčas, podnikejte. Kašlete na cigarety (ne po cigaretách), místo vína čistou vodu. Kromě zdravotního efektu se dostaví i efekt finanční – celkem snadno si zvyknete postupně přidávat k účtu nové peníze – a k tomu vám začnou přibývat první zisky.
Pamatujte ale, že KAPITÁL NEDĚLÁ TRADERA. Dobrý trader začíná s malým kapitálem, a postupně ho zvyšuje.

Jak se buduje účet? Postupně a takto:

Výběr zisku na spreadu – zemní plyn ( zdroj : TWS )

Na závěr trošku motivace, že učit se (a šetřit si při tom peníze na účet) se vyplatí: Zde je obchod zavřený 3.4.2019 v Itálii. Je to cca 12.300 Kč. Byl součástí našeho programu KSET. KSET je pro absolventy kurzu, umožňuje on line sledování mých obchodů a mého zkušeného kolegy Vaška Pecha. Je to učení praxí : sledujete moje obchody, střádáte si vlastní kapitál a třeba ho už prvními společnými obchody rozmnožujete. Není to investiční doporučení … jen chytrému napovídám 🙂

Dvacet takových obchodů a máte 240.000 Kč … a to je už slušný účet, že?

Ropa naděluje

zdroj:barchart.com

Udělal jsem scan, když jsem viděl „sexy“ strukturu trhu na ropě. Zkušenější vidí tu jasnou bear divergenci. Ta se potvrdila. Vývoj dává na ropných spreadech vydělat.

zdroj TWS

Tento spread je široký a divoký, ale obchodování komoditních spreadů si můžete modelovat dle Vašich preferencí. V to je ta krása. Pak také můžete ochodovat i jiné instrumenty. Indície, které se naučíte číst, pak použijete i pro jiné obchody. Pokud se Vám tedy bude chtít vydělávat trochu více.

Pár našich „třešniček na dortu

zdroj TWS

Zavřený opční výpis na pšenici – zisk 344 USD = cca 7.900 Kč

zdroj:TWS

Zavřený opční výpis na hovězím – zisk 294 USD – cca 6.750 Kč

Tyto obchody jsou součástí tzv. „Tříválcové mašiny na peníze“. Je to naše oblíbená trojkombinace, kdy začínáme opcí, pak přejdeme do futures kontraktu a na závěr spojíme do spreadu.

Jak vidíte, tady jsme shrábli peníze už na „prvním válci“, na opci. Milých 14.000 korunek 🙂 Co je „Tříválcovka“ a kde se ji budete moci naučit používat? Sledujte náš kurz zdarma (dnes máte v mailu pátou lekci) a sledujte i lekce příští týden.

Na konci kurzu si uděláme společný webinář, kde si tohle vše spojíme dohromady a ukážeme si tu „Tříválcovku„.

Fajn den a studujte lekce pilně, ty peníze jsou v trhu i pro vás!!!

Roman

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře
 1. Profilový obrázek Martin Štěpánek napsal:

  Zdravím Romane, kurz je super a pro úplného nováčka obsahuje mnoho základních informací.
  Mohu se prosím zeptat, jak dlouho průměrně držíte pozice, jestli se jedná o intradenní obchody, týdenní nebo delší čas? A jak řídíte výběr zisků, dle vývoje na trhu, nebo stanovením % na obchod, případně v jaké výši?
  Děkuji
  Martin Š.

 2. Roman Horký Roman Horký napsal:

  Ahoj Martine, na otázku není jednoznačná odpověď. Ale většinou se jedná o pozice v řádu týdnů. Vyskytují se ale také obchody na pár dní nebo na půl roku. Vždy je to o komoditě, volatilitě na základě čeho dominantně obchod otevírám. Obchod lze nejsnadněji řídit posunem SL. Pokud si předem stanovíš PT a trh ho docílí, ber zisk a nesmutni nad případný dalším růstem. Zavřené obchody pusť z hlavy. Ahoj Roman

 3. Profilový obrázek Daneni zisku napsal:

  Dobry den Romane,
  Vas kurs hltam kazdy den a uz se tesim na svuj zacatek obchodovani. Samozrejme me jeste ceka spousta samostudia!
  Jedna vec mi ale vrta hlavou: jak se zisky ze spreadu dani? Je to komplikovane?

  Predem dekuji!
  Dan.

  • Martin Kopáček Martin Kopáček napsal:

   Zdravím, odpovím za Romana: Daní se 15%, v rámci přiznání k dani je to §10 tzv. ostatní příjmy. Komplikované to není. Normálně si vyjedete z účtu výpis a víte, kolik jste + nebo – a to je základ případnou daň.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.