Spready: „Sniper čeká na kořist“

Ne nebojte se, není to styl : Rozkaz zněl jasně, zastavit muže s brašnou…. Právě naopak. Čekáme na naši příležitost: V klidu a cíl musí být vidět co nejlépe. Podmínky pro zásah by měly být na naší straně s maximální pravděpodobností.

Politiku a pohádky necháme stranou

Burzovní obchodování totiž není o jistotách, to necháme politikům. Naším cílem je rozumná pravděpodobnost. Co je rozumná pravděpodobnost dost závisí na tom, jaké instrumenty na burze obchodujete. Jako obchodník komoditních spreadů jsem spokojen s pravděpodobností nad 50%, respektive s takovou úspěšností mých obchodů.

Samozřejmě bych se nebránil úspěšnosti 100%, ale na pohádky už nevěřím. Věřím ale v to, že lze na trzích najít situace, kdy moje šance na úspěch jsou výrazně vyšší než oněch 50%. K tomu mi pomáhají léty obchodování ověřené „pomůcky“, které se naučí používat každý, kdo má dosti vůle a trpělivosti. Ukážeme si to už tuto neděli přímo v praxi.

Spready v praxi

V mém “zaměřovači“ se ocitl jeden spread, který ještě není v té pozici, ve které bych chtěl stisknout spoušť. Jedná se o spread na sojový olej ZLZ18-ZLQ18. Tento spread má několik fajn vlastností. V první řadě je to levný spread, broker nepožaduje vysokou zálohu na jeho obchodování, je tedy vhodný i pro malé obchodní účty. To ovšem vůbec neznamená, že se na něm nedá dost vydělat. Podívejte se na tento spread (zdroj: seasonalgo.com)

Další fajn vlastností je to, že není po většinu doby příliš volatilní a že je tedy relativně bezpečný. Tyto dva parametry tento komoditní spread předurčují jako ideální „produkt“ pro začínající obchodníky, kteří se s trhem teprve seznamují.

Tento konkrétní spread disponuje ještě jednou příjemnou vlastností – má poměrně dlouhé časové okno příznivé sezonality.

             A nyní se již podíváme na to, proč ještě nejdu do akce.

1/ sezonalita naznačuje, že ještě v blízkém období může dojít k oslabení ceny spreadu ( viz. obrázek spreadu výše )

2/ velcí spekulanti v sojovém oleji ještě navyšují pozice, což našemu spreadu nesvědčí (viz tento obrázek, zdroj: spreadcharts.com)

3/ histogram contanga ještě naznačuje možnost poklesu spreadu (zdroj: spreadcharts.com)

4/ nedostal jsem signál ke vstupu do obchodu

Trpělivost přináší … dolary

A nyní přichází zkouška naší trpělivosti. Sniper taky nepálí „jako u Verdunu“. Ideální je jeden přesný zásah a pak se rychle stáhnout se do bezpečí. A když příznivé podmínky nenastanou a spread nám „uteče“? Není přeci konec světa a burza nám nabízí každý den spoustu obchodních příležitostí, o kterých dnes ještě ani nevíme. Jistě společně najdeme v budoucnu mnoho dalších zajímavých obchodů …

Takže v klidu tiše ležím, abych nynější cíl nevyplašil. Prst mám na spoušti a čekám 🙂

Mrkneme se na naše obchody v neděli.

Ahoj, Roman

 

 

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *