Komodity: Základem je strategie

Bez strategie ani ránu

Drtivá většina obchodníků je neúspěšná proto, že buď nemá jasnou obchodní strategii, nebo má strategii, která je tak složitá, že se nedá úspěšně obchodovat.

Když jsem studoval u Larryho Williamse a byl s ním v pravidelném kontaktu, tak se moje otázky nikdy netýkaly toho, co Larry zrovna obchoduje a jestli bychom třeba náhodou neměli koupit bavlnu. To proto, že jsem se u něho naučil stejnou strategii, kterou on sám obchoduje, a tudíž při pohledu na graf vidíme to samé. Jen snad díky padesátileté zkušenosti to Larry vidí o pětatřicet let ostřeji, než já :).

Jdeme na to step-by-step

1) hledáme na trhu určitý set-up, který nás probudí ze sladkého burzovního spánku. Pokud takové nastavení na trhu není, pak spokojeně spíme dál. Burza je jedno z mála řemesel, kde je nucení sama sebe do nějaké práce spíše na škodu. Nováčci a často i zkušení obchodníci hledají jako první část své strategie vstup do obchodu.

Vůbec se nezajímají o to, jestli to má v danou chvíli vůbec smysl. My se nejprve snažíme najít na trhu takovou situaci, ve které budeme mít velkou pravděpodobnost toho, že se ceny komodity pohnou nahoru, nebo dolů. K tomu využíváme COT report a indikátory, které jsou z něho odvozeny.

c1-cot

 

COT index poklesl pod limitní hodnotu a sdělil nám, že trh se zlatem je možná nastaven pro další pokles.

2) najdeme-li set-up, pak hledáme vstupy do pozice. Používáme několik vstupních technik. Naučte se to také. Některé techniky jsou agresivnější a hodí se pro rychle trendující trh, některé jsou naopak konzervativnější a dokáží vás ochránit před falešnými vstupy.

c2-entry

Jedním z často používaných vstupů do pozice je situace, kdy ceny zakončí pod v grafu naznačenou klikatou čáru. Poté vkládám vstupní bod několik ticků pod low takového dne.

3) když najdeme možný vstup do pozice, pak se zajímáme o to, jak budeme z obchodu vystupovat. Jakmile nastoupíme do vlaku, ujasníme si, kam umístíme záchrannou brzdu, která nám pomůže dopředu zažehnat nepřiměřené problémy. Počáteční umístění „záchranné brzdy“ ukazuje další přerušovaná klikatá čára na následujícím grafu.

c3-sl

Po vstupu do obchodu by měl obchodník také vědět, kdy chce z trhu vybrat profit, nebo jeho většinu. K tomu používám „udělátko“, kterému Larry říká Target shooter. Sám jeho autor říká, že deset z deseti jeho studentů podle ní dokáže shodně určit místo svého výstupu.

c4-shooter

Jak je vidět z mého posledního obchodu, nejsem vyjímkou. A je také vidět, že se target shooter tentokrát nemýlil a velice přesně našel zónu, kde je dobré obchod opustit.

c5-trade

Obchodník s velkým kontraktem zlata si mohl i s tak jednoduchou strategií přijít na zajímavé peníze. A ani se nebudu Larryho ptát, jestli byl na zlatě také short. Máme stejnou, jednoduchou a poměrně přesně definovanou strategii, z níž oba vycházíme a kterou ve svých kurzech učíme.

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Profilový obrázek Matulik Jiri napsal:

  Mohu se přidat. CAGO

 2. Profilový obrázek jan sklenka napsal:

  je to zajimave

 3. Václav Pech Václav Pech napsal:

  Je to skutečně zajímavá strategie, která mně hned „uhranula“ a změnila mi život :).

  Vašek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.