KOMODITY: Záhadné kakao

Kakao je asi nejrozporuplnější komodita na trhu. Není tak divu, že se mně poslední dobou hodně lidí ptá na můj názor ohledně dalšího vývoje cen této oblíbené komodity. Kakao má za sebou opravdu dlouhý a hluboký pokles ceny, a tak mají podobné otázky smysl.

Ve svém říjnovém videu se mi povedlo hluboký pokles cen předpovědět a příliš jsem se v rámci této předpovědi nemýlil ani ohledně hloubky následného propadu. Pojďme se tady na současnou situaci společně podívat.

cc-cot

Na grafu vidíme, že se po zmíněném propadu cena ustálila na úrovni mezi 1800-2000 body a hledá tady směr svého dalšího pohybu. Prvním paradoxem je, že ačkoli jsou commercials (tedy subjekty přímo působící na trhu s fyzickou komoditou) na současných cenách silnými kupci (horní křivka pod cenovým grafem), samotné kakao se jeví poměrně drahé (spodní křivka).

To, co mě plní optimismem je pohled na čisté pozice fondů na trhu s kakaem.

cc-net-pos

Fondy mají na trhu snad historicky největší net short pozici za posledních mnoho let. S poklesem cen tedy navyšují svoje prodeje komodity a spekulace na další pokles cen. Vnitřně bych chtěl být u toho a být na long straně, až začnou tito velcí spekulanti své krátké pozice zavírat! Při zmíněné vyhrocenosti jejich současných pozic, by to mohl být pěkný výtah.

Myšlenku výtahu a blížícího se dna podporuje také divergence mezi čistými pozicemi fondů a vývojem ceny kakaa.  Ta již na navýšené prodeje fondů nereaguje a ani zvýšená aktivita prodejců nedokáže dotlačit cenu níže. Ve skutečnost cena kakaa spíše roste. Na trhu tedy musí operovat opravu velcí kupci!

Pohled na tradiční vývoj sezónnosti mě ovšem prozatím žádným nadšením nenaplňuje.
cc-season

Sezónní grafy jsou do značné míry obrazem poměru aktuálních fundamentů vůči „normální historii“. Pohled dozadu nám jasně říká, že s kakaem není něco v pořádku a vývoj ceny je letos citelně slabší, než sezónnost. I proto nemusí tradiční „nákupní body“ sezónního grafu fungovat. Naopak ty prodejní by měly být zřejmě dobrými „rádci“. Teď už ke grafu. Ten říká, že do poloviny srpna má cena zpravidla tendenci klesat a teprve pak se v minulosti zpravidla dostavil růst.

To, co mě ale prozatím straší nejvíc je stav poptávky po kakau, který ukazuje následující graf.

cc-poptavka

Ta, jak ukazuje křivka pod cenovým grafem i přes konsolidaci ceny neustále klesá. Proto se mám aktuálně na pozoru před vyšší futures pozicí v trhu s kakaem, který je v posledních týdnech mimořádně volatilní a jeho obchodování je pro obchodníky s průměrnou velikostí účtu je díky tomu složité. Pro vstup do pozice bych chtěl vidět alespoň nějaký zlom v pohybu poptávky po kakau. Snad může přijít, ve shodě se sezónním grafem, již v nejbližších týdnech.

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *