KOMODITY: Vydělat 1.000$ není tak složité

V uplynulém týdnu jsem uzavřel hezký zisk na vypsaných CALL opcích na březnovém kakau. Asi si říkáte, že obchodovat „deriváty na deriváty“ musí být určitě složité a zcela jistě také vysoce rizikové. Nebudu se s vámi přít a nechám to na vašem vlastním posouzení. Pojďme na to.

Při všech možných příležitostech říkám, že obchodovat komodity je mnohem jednodušší než obchodovat akciové indexy. Ve světě komodit hraje hlavní roli nabídka a poptávka. Žádné projevy členů FEDu, žádná každodenní makra a ani kvartálních reportů hospodářských výsledků se zde nedočkáte.

Začněme právě tou nabídkou. Teda zásobami kakaa. Ty ukazuje následující graf získaný z veřejně dostupných zdrojů:

warehouse-stock

Z grafu je evidentní, že se zásoby (nabídka) kakaa pohybovaly na dlouholetých maximech. Vysoké zásoby = velký růst ceny takové komodity je nepravděpodobný. Jsme přece v logickém světě komodit. To nám naznačuje, že bychom mohli prodávat CALL opce a za jejich prodej inkasovat zajímavé premium.

cc-range

Z dalšího obrázku vidíme, že se ceny kakaa pohybují již nějakou dobu do strany, a právě se nacházejí na hranici horní resistence, od které se v minulosti většinou odrážela směrem dolů. To je hezké, nicméně bych chtěl mít nějakou rezervu pro případ, kdyby tomu tak nebylo. Proto si vyberu vzdálenou CALL opci, za kterou na komoditním trhu získám, na rozdíl od akcií, stále velice zajímavé premium. Moje volba padla na CALL opci se strikem 2450, což je skoro 20 procent nad aktuální cenou. Máme tedy extrémně vysoké zásoby a k tomu, abych byl ve své pozici napaden by se musel cena kakaa zvýšit ještě o dalších téměř dvacet procent. To není vyloučené, ale je to poměrně nepravděpodobné.

Okay, jdeme dál. Další graf ukazuje tradiční sezónní vývoj.

cc-season

A na něm vidíme, že před sebou máme období, v němž ceny kakaa zpravidla klesají.  I to hovoří ve prospěch mého zamýšleného obchodu. Proč ceny zpravidla klesají?

cc_prodbyreg

Téměř tři čtvrtiny světové produkce pochází z Afriky a srpen je právě obdobím, kdy v Africe končí sklizeň (mid crop). A když končí sklizeň, končí také nejistota ohledně její velikosti a kvality. Sklady se plní jak starou úrodou, tak novou a kakaa je tedy dostatek, tak bude cena komodity co? Tak bude cena komodity obvykle klesat. Super, vše hraje pro můj obchod.

V neposlední řadě také můj hodnotový indikátor, který používám ve svém futures tradingu ukazoval, že je kakao zrovna drahé…

cc-willval

 

Kdykoli indikátor vyšplhal nad horní čáru, cena dříve či později poklesla.

Mám tedy takovou situaci:

 • Aktuálně se potýkáme s extrémní zásobou kakaa
 • Sklady se naplnily africkou úrodou a není nikde ani zmínka o tom, že by ta úroda měla být špatná
 • Sezónní vývoj ukazuje jasně směrem dolů
 • Kakao je opravdu drahé.

V takové situaci s velikou pravděpodobností nelze čekat další růst cen kakaa a výpis od trhu vzdálených CALL opcí s premiem 500$ za kus je vhodná strategie.

cca-sold-calls

Ceny kakaa se následně vydaly jižním směrem a potvrdily tak, i pro mě překvapivě brzy, správnost mé analýzy. Odměnou mi pak byla tisícovka dolarů za dva týdny v pozici.

buy

Obchodovat „deriváty na deriváty“ zase nemusí být tak mimořádně komplikované a riskantní, co říkáte?

 

 

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Lukáš napsal:

  Jaký byl margin na tyto 3 kotrakty?

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Lukáši, z hlavy to přesně nevím a už to ani nezjistím. Marginy na komoditní opce nejsou fixní, jako je to u futures. Čím dále je výpis od trhu, tím je margin nižší. Pokud se pak cena blíží k vypsaným opcím, margin narůstá. Pokud mně paměť neklame byl margin na ty tři vypsané opce do 2.000USD.

   Vašek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *