KOMODITY: POZOR! BLÍŽÍ SE KATASTROFA!

Omlouvám se za poněkud bulvární titulek, ale nemohl jsem odolat. Komoditní trhy jsou v posledních týdnech mimořádně volatilní. Cenové výkyvy jednotlivých komodit jsou extrémní. Třeba ropa jeden týden klesne o 4,5 procenta, aby další týden posílila a více jak sedm procent a v týdnu prozatím posledním pak ztratila čtyři procenta. Výsledek je takový, že je cena této komodity stále zhruba na stejné úrovni, ale extrémní výkyvy ji činí pro běžného smrtelníka prakticky neobchodovatelnou. Vysoké riziko obchodu (nutný velmi vzdálený Stoploss) a nulový pohyb ceny vypovídá jasně. Co si mám o takovém trhu myslet?
A neví to ani jiní! Investiční banka JP Morgan si myslí, že se ropa bude obchodovat kolem šedesáti dolarů za barel. Ve stejný týden říká Goldman Sachs, že se ropa podívá pod 40USD za barel.

A není to jenom ropa. Podobných výkyvů jsme v posledních třech týdnech svědky i na dalších komoditách. Zrniny, sója, kakao, cukr… Obchodování futures kontraktů jsem prozatím ukončil. Přinejmenším do té doby, než se věci uklidní a trh bude zase normální.
Dnes se budu zabývat americkým akciovým trhem. Chování hlavního indexu SP500 v prvním pololetí letošního roku nebylo zcela jistě normální. Nevím, jestli jste si toho všimli, ale „esenpíčko“ za celý půlrok zaznamenalo jenom dva dni, kdy jeho hodnota poklesla o více, jak 0,7 procenta! Přičemž za posledních 88let je počet takových dní v celém roce průměrně 43.

Historicky normální poměr mezi dny s růstem o více jak 0,7 % a poklesem o 0,7 % je 1,1:1, tedy jen mírně ve prospěch dnů růstových.  Letošní rok je zaděláno na poměr 5,5:1. To je už opravdu úlet. Hovoříme o více jak sedmé směrodatné odchylce a statistika říká, že k takovému stavu dochází každých 1,1 miliady let. Jak říkám, tento trh není normální a k normálnosti má skutečně daleko.

Co z toho všeho vyplývá? Je více než pravděpodobné, že ve druhé polovině letošního roku budeme svědky citelně většího počtu obchodních dnů s poklesem vyšším než 0,7 %. Neměli bychom tím být nijak překvapeni a měli bychom tedy akceptovat zvýšenou volatilitu směrem dolů.

Tomuto základnímu předpokladu odpovídá také tradiční analýza COT reportu. Zde používám prakticky výhradně Russell a nikoli samotné SP500. Důvodů k tomu je více a jejich rozebírání by bylo na samostatný článek.

tf-cot

Pohled na graf hovoří celkem jasnou řečí. Commercials jsou již několik týdnů extrémními prodejci. O tom vypovídá horní křivka pod cenovým grafem. Pro finanční komodity a zejména indexy používám často prostřední křivku, kterou jsme v kurzu nazvali „jedničkou“. Ta má velkou korelaci se COT indexem, ale v kritických chvílích dokáže být často přesnější. I ta je na pomezí prodejní indikace a potvrzuje možný budoucí pokles. Nejspodnější indikátor potvrzuje moji domněnku. Akcie jsou s velkou pravděpodobností drahé.

Samotná analýza COT reportu nám může dá podklad pro další uvažování. Nastavení (set-up) trhu je také, že je nakloněno spíše poklesu. Samo o sobě není prodejní indikací a důvodem k obchodu. Když se ovšem podívám na dosud velice přesnou předpověď budoucího vývoje, pak bych se už měl opravdu zamyslet.

sp500

Je patrné, že křivka v prostřední části obrázku mě nejednou dokázala včas upozornit na budoucí možný vývoj amerického akciového trhu. A pokud ji budu věřit i nadále, pak bych se měl připravit na blížící se významný pokles trhu, který by měl v létě přijít a nějakou dobu na trhu také zůstat. Podobně jako předpověď hovoří také tradiční sezónnost ve spodní části obrázku.

Protože je moje akciové portfolio poměrně rozsáhlé, vyřešil jsem situaci nákupem debetního put spredu s říjnovou exspirací. Nevím, jestli se americké akcie opravdu podívají níže. Nejsem jasnovidec. Mám před sebou poměrně závažné varování, které neberu na lehkou váhu. Za poměrně široký spread jsem zaplatil 200$, což je až nečekaně dobrá cena. Je na místě za ni poděkovat panu Vixovi. Když akcie nadále porostou, pak mi zmíněné premium, které jsem investoval zřejmě vrátí. Pokud padnou, mám krytá záda.

Jestli si myslím, že se konečně jedná o „ten armaggeddon“ co všechno změní a ukončí dlouholetý býčí trh? Ne, to si nemyslím. Není asi důvod si to myslet. Pokud pokles přijde, pak to bude nejspíše běžná, i když možná hlubší korekce.

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

 

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *