KOMODITY: Když dva dělají totéž …

Když dva dělají totéž… Znáte to. A což teprve když jich to dělá padesát… Ano, narážím na svoji padesátičlennou skupinu, v jejímž rámci jsem prošel třídenním floridským seminářem s legendou komoditního tradingu Larrym Williamsem.

Během těch let, co obchoduji na burzách jsem častokrát kroutil hlavou nad tím, že dva lidé se stejným know-how, obchodující s jeho využitím jednu a tu samou komoditu, na stejném časovém rámci, mají rozdílné výsledky. Když se jich zeptáte, proč jeden vydělává a druhý jen tak přežívá, pak jenom pokrčí rameny. Říkal jsem si, že to bude platné hlavně u nezkušených traderů. Ale už si to nemyslím.

Na Floridě nás bylo padesát a nezkušení obchodníci se tam prakticky nevyskytovali. Pět let živého obchodování bylo zřejmě minimum. Větší část tvořili matadoři s téměř dvacetiletou praxí. A stejně…

Máme na webu uzavřené diskusní fórum, a i z něj mám někdy pocit, že jsme byli na úplně jiných seminářích. „Jak si mohl vzít takový obchod? Vždyť přece POIV jasně ukazovalo, že na trhu je distribuce a další růst je velice nepravděpodobný. Jak si mohl být long? To rozhodně nebyl obchod pro mě,“ ptá se Bob a Artieho. A trh nakonec přece jenom long šel a jeden z obchodníků vydělal a druhý se jen divil a přihlížel. A hned máme odlišné výsledky.

Proč o tom píši? Má to přinést nějaké poučení? Ano, má. Problém je v tom, že o nějakém POIV nepadlo na Floridě v průběhu tří dní ani slovo. Bob si ho jednoduše přidal, protože s ním měl ve své kariéře dobré výsledky.

Někdo z naší skupiny zase považuje za primární indikátor Williams%R a při výběru obchodu se řídí hlavně podle něj. O tom „PrsentÁru“ jsme už na semináři mluvili, ale nemám dojem, že měl v rozhodovacím procesu kardinální úlohu. Pochopil jsem, že může při rozhodování pomoci tak, že může potvrdit, nebo zpochybnit informaci indikátoru, který jsme od Larryho na Floridě dostali. Nic víc, nic méně. A najednou máme skupinu s jedním know-how a zcela rozdílnými obchody a pochopitelně také výsledky.

Již delší dobu je mi jasné, že pokud jdou věci nechat jednoduché a fungují, pak je není potřeba měnit a zdokonalovat. A to platí i v tradingu. Příliš informací a poctivá snaha o naprostou přesnost někdy škodí. Je těžké neaplikovat něco, co jste se právě dozvěděli do toho, co sám (nebo sama) docela spokojeně obchodujete. Sám jsem to letos několikrát udělal a věci si spíše zkomplikoval, než že bych z nich měl užitek. Nedělejte to ani vy. Když se něco naučíte a funguje to, pak to nekomplikujte. Držte fungující věci jednoduché. Nepotřebujete ani o monitor s jinou komoditou, či jiným časovým rámcem více (to jsou už vlastně další dva monitory, a ještě by se asi hodil jeden na on-line zprávy…), nepotřebujete ani další nové a nepochybně skvělé potvrzující indikátory. Ani do stavebnice Lega nebudete přidávat cizí, i když nepochybně nádhernou kostku a nebudete přitom očekávat mimořádné výsledky. Jednoduchost je skutečně základ.

 

 

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

 

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

 

 

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.