KOMODITY: Jak začít? Nespěchejte!

Občas slýchám, jaké jsem měl štěstí, že mě do komoditního byznysu uváděl právě Larry Williams. Nijak to nerozporuji. Maily, které jsme si vyměnili, často mířily do černého. A to i když, byly většinou poměrně krátké.

V týdnu rozesílal „Starý pán“ zajímavý mail, který je určený především začínajícím traderům. Myslím si, že právě pro ně je poučné nějaké věci slyšet od člověka, který prožil na burze půl století a jehož rukama prošlo spousty nováčků. Proto jsem se rozhodnul tento dopis zveřejnit v rámci svých pravidelných komoditních článků.

„Jste-li trader, nemůžete myslet krátkodobě. Trading je jako válka. Můžete vyhrát bitvu, ale to neznamená, že jste vyhráli válku. Válka pokračuje dál. Nezkušení tradeři jsou až příliš často zaměřeni na nejbližší obchod a na to, aby vydělali okamžitě peníze. Ztrácejí ze zřetele fakt, že se pohybují v dlouhodobém byznysu. Znáte nějaký byznys, který funguje tak, že vydělá rozhodující peníze v průběhu prvních dvou týdnů své existence? Nebo dokonce byznys, ve kterém můžete po prvním roce sebrat peníze ze stolu a pak z nich žít spokojeně až do důchodu?

Úspěšný byznys, stejně tak jako úspěšný trading přichází s trpělivostí a vytrvalostí. Rozdíl mezi výborným komoditními tradery a těmi ostatními, kteří do arény přicházejí a později z ní odcházejí je v tom, že ti velcí jsou v aréně desetiletí, protože vidí trading jako dlouhodobý byznys.

Je to jako běžet maratón… Uběhl jsem jich v životě 69 a tak s nimi mám určitou zkušenost. Chcete vědět, jak se běhá maratón? Vystartuje pomalu a ideálem je, když první polovinu poběžíte pomaleji než tu druhou.

Lidé, kteří právě vstoupili do burzovní arény se chovají přesně naopak. Vystartují příliš svižně. Obchodují příliš často a příliš rychle, na jeden obchod riskují nepřiměřeně mnoho a obchodují příliš mnoho trhů. Chtějí všeho dosáhnout hned teď. Příští měsíc jako by pro ně neexistoval.

Potkal jsem hodně lidí, kteří si chtěli z burzy odnášet pravidelně denní příděly peněz. Když jsem jim řekl, že to není možné (některé dny (týdny, měsíce…) jsou dobré a jiné zase špatné a byznys, který se pokouší dělat je maraton, a ne sprint na 100 metrů), většinou se otočili a šli hledat někoho, kdo jim řekne to, co chtějí slyšet.

Na burze se pohybuji 48 let. Viděl jsem přicházet i odcházet mnoho obchodníků, hodně tradingem zruinovaných existencí a také hodně těch, které burza učinila tak bohatými, že si to mnoho z nás nedovede ani představit. Rozdíl je ten, že bohatství je generováno na konzistentní základě, zatím co většina traderů peníze vydělá a rychle zase ztratí a většina z nich je ztratí bez toho, že by nějaké vydělala.

Vyjděte právě z tohoto: Obchodujte, jako byste běželi maratón, ve kterém je důležitý finiš, a ne vaše aktuální tempo. Pak máte perspektivu toho, že dosáhnete svého cíle.“

Zkuste se teď, po přečtení Larryho mailu, zamyslet. Jste na začátku své burzovní kariéry. Jaké si dáte cíle pro svůj první půl rok, nebo rok? Zapomeňte přitom na nějaká procenta! Ta teď nejsou důležitá. Nesprintujete. Chystáte se na maratón!  Budujete svůj budoucí byznys a je důležité, jaké postavíte základy. Řekněte si, co prostudujete a co se naučíte. Dejte si malý cíl, který od vás ale přece jenom bude vyžadovat nějaké úsilí.

Když jsem s komoditami začínal já, rozhodnul jsem se, že budu půl roku, každou sobotu dopoledne sledovat COT report. Jen sledovat a napsat si komodity, které by mohly být zajímavé. Po týdnu se potom podívat, co se stalo. Žádné vstupy a výstupy. Žádné složitosti. Žádné obchodování. Jen COT Index a snad i čisté pozice. Nic víc a nic míň.

Ani teď, po téměř patnácti letech na burze, nemám své cíle na začátku roku určeny nějakými procenty, nebo konkrétními částkami. Mám před sebou to, čemu chci porozumět a co se chci naučit. Procenta potom přijdou. O to nemějte starost.

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *