KOMODITY: Co funguje a co ne

Dnes nebudu mávat čísly. Ani milionovými účty 🙂 Spíš zapojím svoji zkušenost. Mám už nějaký věk a na burzách se pohybuji téměř patnáct let. A tak mám snad alespoň trochu právo hodnotit to, čím jsem prošel a co mně na mé cestě k ziskovému obchodování na burze pomohlo a co mě naopak přibrzdilo. Tady je přehled obou stran mince.

Co nefunguje:

 • Neexistují zaručené cesty. Instantní návod typu „úspěšným traderem snadno a rychle v deseti lekcích“ je odsouzen k zániku

Takových návodů jsem už za tu dobu, co se na burze pohybuji viděl mraky.  Ale věřte mi, že snadné a „unisex“ návody k tomu, aby se z vás stal během půl roku úspěšný obchodník, nezaručují úspěch.

Klíčovým slovem jsou z mého pohledu zkušenosti. A ty vám žádný kurz, školení, nebo motivační článek dát nemůže. Pohyby cen akcií, dluhopisů, opcí a také komodit jsou do značné míry náhodné a poznat, kdy nastala situace, v níž má smysl vytáhnout peníze z banky a vložit je do nějaké komodity je z velké části dílem zkušenosti.

I ten nejkvalitnější kurz vám pouze otevírá dveře. Některý lépe, některý hůře. Zbytek je jen na vás a vaší vůli. Učitel vás provede cestou, otevře vám dveře do světa burzy. Ve světě za těmi dveřmi ale nevládne klid a bezpečí.

 • Dělám to proto, abych vydělal velké peníze

Když jsem ještě pracoval v jedné z našich bank, tak jsme se vždycky usmívali nad těmi, kteří si přišli založit účet na obchodování s cennými papíry a hned při první návštěvě se ptali na dvě věci:

 • Jak budou danit svoje zisky
 • Kolik ročně je normální na tradingu vydělávat

Nad odpovědí, že normální je, pokud nemají předchozí zkušenosti, v prvním roce moc neztratit a dožít se druhého roku, jen kroutili hlavami a mysleli si, že proti nim sedí ouřadové a ukrutní pitomci. Sami považovali za dobrý cíl zhodnotit své peníze o 20-30 procent ročně.

Tak to nefunguje. Už třeba proto, že nemáte právě výše zmíněné zkušenosti. Ty přijdou časem a s nimi se dostaví také lepší roky a později třeba také těch pětadvacet procent ročně. Po cestě člověk zpravidla potká spoustu nepříjemností. Třeba takový ztrátový rok, nebo dva. Hned za těmi dveřmi to není nic neobvyklého.

Pokud jste přišli na burzu jen proto, abyste vydělávali velké peníze, pak usoudíte, že to asi jednoduše nejde a těmi otevřenými dveřmi vyjdete nazpátek ven. Ty dva až tři ztrátové roky na začátku jsem měl také a pokud vím, tak Martin Kopáček na tom byl podobně. Ale dveře jsme za sebou nechali nadále zavřené. Jednoduše proto, že jsme ve světě tradingu nehledali jenom velké peníze. Měli jsme ho rádi, chtěli jsme mu přijít na kloub. Bavilo nás to!

To je to, co funguje. Ani nepamatuji, kolik jsme našli slepých uliček, na jejichž konci nás nečekaly peníze 😊. Dělat to jenom pro peníze je málo. Nestačí to k tomu, abyste se z podobných uliček a nezdarů oklepali a pokračovali dál

 

 • Koupil jsem si tipy úspěšného obchodníka, nebo senzační obchodní systém

I tímhle jsme s Martinem prošli.

Existoval před lety trader, říkejme mu Ječmen. Sám byl zřejmě úspěšným obchodníkem a za úplatu posílal přes ICQ (jo, je už to doba) vstupy a výstupy se svých pozic. Poté, co jsme znova zabloudili v nějakém labyrintu jsme se rozhodli si také půl roku jeho vstupů a výstupů zaplatit.

Výsledek? Nic jsme se nenaučili. Nejde o to, jestli jsme vydělali, nebo ne. Ohledně znalostí a zkušeností, jsme byli tam, kde jsme předtím začali. Představa, že budeme obchodovat podle ICQ ještě dva roky a Ječmen nám pak sdělí, že už ho to nebaví a žádné další aletry už posílat nebude, nás děsila. Za takové dva roky se nikam neposuneme a budeme pořád na stejném místě, dva kroky od dveří.

Bylo nám jasně, že když už cestu alertů, tak to nemohou být jen „holoalerty“ tipu BUY/SELL a konec. Mnohem důležitější než vstupy a výstupy je edukativní složka věci. Ani mě po této zkušenosti nezajímaly vstupy a výstupy do obchodů, které tehdy Larry Williams za 500USD měsíčně nabízel. Koupil jsem si radši za mnohem větší peníze jeho vedení a znalosti v rámci nabízených kurzů a pak i mimo ně.

 

Co funguje:

Co naopak funguje a může vás posunout dále a dovolit vám vydělat peníze na burze? Nechám odpovědět právě svého učitele Larryho Williamse: „Z mého pohledu je potřeba hledat, najít a studovat něco, čemu porozumíte a má to logický základ. Pak jsou zde dvě důležité věci.

 Za prvé: teorie vám musí dávat smysl a musí být průkazná. Nepřijímejte ničí teorie bez toho, abyste se nad nimi zamysleli. Je to skutečně logické? Může to v realitě fungovat? A pokud ano, opravdu je to pro vás pochopitelné?  

Za druhé: potřebujete najít někoho, kdo má s tím, co jste si vybrali zkušenosti, komunikuje s vámi a vy té komunikaci rozumíte. Od něj můžete získat jeho vědomosti a zkušenosti a postupně si je osvojovat.

V takovém případě jste na dobré cestě. Jestli to budu já, nebo někdo jiný, to není důležité. Mělo by to být o vás, a ne o mně. Vy potřebujete najít někoho, komu rozumíte, když s vámi mluví a má zároveň dobrý materiál a zkušenosti které může předat. To je správná cesta k tomu, aby se z vás stal úspěšný trader. “

 

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Michal Havlík napsal:

  Dobrý den,

  krásně napsané. Jsem také stejného názoru.
  Promiňte, že tento dotaz píši zrovna zde, pod tímto článkem.
  Zajímá mě, zda máte ještě někdy v plánu pokračovat se svojí rubrikou Komodity COT report. 🙂

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Michale, díky. Máte asi na mysli moje komentáře na YouTube. V nějaké formě zcela jistě ano. Přerušil jsem to proto, že jsem od května do poloviny října na dovolené a jen na datovém připojení a nahrávání videí na YouTube by mě snědlo hodně z mého limitu, který chci mít k dispozici pro burzu i jiné věci.

   Mějte se super
   Vašek

 2. albik12@seznam.cz napsal:

  Excelentní článek.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *