Komodity: Co dělám, když „nic nedělám“

Co ty vlastně celý rok děláš, když nechodíš do práce? Cože burza? Tím se dá živit? Tam přece můžeš prodělat pěkný prachy? Jak se dají vydělat peníze na burze? Jaké máš zhodnocení na účtu? To jsou asi nejčastější otázky, se kterými se setkávám.  Pokusím se na některé z nich odpovědět i za cenu toho, že bude článek o něco delší než obvykle.  Začněme s tím jednodušším.

Burzou a tradingem se živit dá. Jen to stojí hodně času, píle a nervů. A není to hned. To, že si přečtu jednu, nebo pár knížek, to ze mě ještě burzovního profesionála neudělá. V kurzu jsem zdůrazňoval posloupnost: Přečíst – Pochopit – Zažít. Tím, že si přečtu několik knih o astrofyzice, ze mě ještě nedělá úspěšného astrofyzika. S jistou dávkou trpělivosti to zvládne každý. Složitější to už je s tím druhým krokem. Pochopit o čem astrofyzik píše už bude těžší. Třetí krok už zahrnuje získat s tím, co jste přečetli a pochopili praktické zkušenosti. Teprve tady jste na úrovni, kde můžete předpokládat, že vás burza bude živit.

Dají se na burze prodělat „pjekný prachy“? Ano, to zcela jistě dají. Zejména v tom případě, že obchodník vůbec netuší, co dělá. Pokud jste nejenom přečetli, ale také pochopili, pak už nemáte problém s tím, jak se na burze chovat. A s přicházejícími zkušenostmi už víte, jak řídit riziko. Dokážete s velkou pravděpodobností určit, do čeho zasahovat a čemu nechat volný průběh, protože to vlastně ovlivnit vůbec nemůžete. Jste ve stadiu, kdy vás spíše zajímá, ta otázka, jak vydělat na burze.

Jaké mám zhodnocení účtu? Víte, že letos ani nevím? Na velikost účtu jsem se již nějakou dobu nedíval. Snažím se dělat dobré obchody. Tečka. Když budu dělat dobré obchody, vím, že mně žádná katastrofa nehrozí. A navíc jsem mnohem klidnější. Proč?

– pokud jsem v průběhu roku ztrátový, nevím o tom.
– nestresuje mě, jestli mám letos nižší zhodnocení než v minulých letech.
– nemám ani pocit, že bych měl letos „zaútočit na rekord“
– ani mě nic nenutí aktuální „nekulaté“ zhodnocení dotáhnout na něco kulatějšího.
– a už vůbec mě netrápí, jestli si Kopáček vydělal letos víc, než já :)).

A co vlastně pořád dělám, když nechodím do práce? Okay, Come into my trading room… I když to už někdo napsal… 🙂

Ráno po páté do mě začne šťouchat packou pes, že už bychom mohli jít ven. Dokonce i v neděli. Baf neví, co je neděle… Kdo by mu odolal. Za dvě hodiny jsme doma. Další hodina patří administrativě. Odepisování mailů a podobné starosti. Další už patří tomu, co se děje na trhu. Jak si vedou mé pozice?

kc-daily

Zjišťuji, že short na kávě, o kterém pravidelně informuji na youtube nadále krásně pokračuje. Zisk na každý otevřený kontrakt je již přes 8.000 USD. To je dobré.  Posunu stop-loss a podívám se na graf zlata a cukru. To jsou komodity, kterými jsem se na základě stejného videa rozhodl zabývat. Ostatní komodity mě nechávají klidným a nevšímám si jich. Nikde ale nevidím důvod, proč bych měl něco dělat. Oba možné vstupy jsou ještě daleko, i když cukr se již začíná zvedat a propad zlata už přechází od naprosté katastrofy (dlouhé range) k normálnímu stavu. Jsme blízko silnému support, range se zkracují. Objevují se kupci. Ale nic víc.

Co píší chytří lidé? Je čas se podívat na to, co se dělo včera na trhu a jestli někdo nenapsal něco zajímavého. Ne jenom o komoditách. Mám svoje stálé portfolio složené z ETF a i konkrétních akcií. Na dvě hodiny se ze mě stává čtenář. Nacházím zajímavou podobnost v cyklickém vývoji zlata. Tak že prý teď plíživě ještě asi rok dolů. A já chci být long…

gold-cycles

 

gold-cycles_1

Že já to čtu. Někdy je lepší nečíst. Ne, dělám si legraci. Já chci přeci být na zlatě long jen nejvýše pár dnů, možná týdnů. O tom obrázky nic neříkají. Pro své stálé portfolio z ETF bych si to ale mohl zapamatovat. Jsou nějaké úrovně, na nichž bych chtěl v budoucnu nakupovat? Projdu graf a poznamenám si. Koneckonců příští rok už prý UP :).

Poledne, udělat si oběd, najíst se a pro změnu na hodinu a půl vyrazit ven. Bafouš už stejně hodinu prudí…

Amerika roste a všichni tvrdí, že je za růstem silný fundament. Ekonomika nebývale silně roste, jsem se dopoledne dočetl.

us-gdp

Obrázek vypadá přesvědčivě. Je to všechno tak jasné? Dočetl jsem se, že největší podíl na celkovém růstu o 3,2 % měl export a z toho, světe div se, měl na růstu největší podíl růst exportu sójových bobů. A jsme u komodit. Zapíšu si, že po bobech je asi silná poptávka. To je informace, která se může hodit. Opravdu stojí a padá ekonomický růst USA s exportu bobů? Kdyby to někdo napsal o Burundi… Ale USA? Nedá se na to podívat i jinak?

 

us-gdp1

No, meziroční pohled na americké HDP už tak slavný není. Dokonce bych řekl, že to je spíše slabé. Uvidíme další údaj, počkáme čtvrt roku. Rozhodně nejsem přesvědčený o tom, že růst US indexů má silný racionální základ. Na to je ještě brzy.

Indexy sice rostou, ale to neznamená, že roste všechno, s čím se obchoduje.  Je zřejmé, že trhy nakupují riziko a prodávají bezpečí. Od léta se nevyprodávají jen dluhopisy, ale také bezpečnější a dividendově zajímavé sektory, jako utility a spotřební zboží. Prošel jsem si před pár dny data a už třetí den se probírám akciemi z těchto sektorů. Navíc jsem si ráno přečetl, že i v sektoru zdravotnictví jsou slabá odvětví, mrknu se tedy i tam. Najít velkou, uznávanou společnost za dobrou cenu, to by se mohlo hodit. Třeba to nevyužiju, ale kdoví. Do večera a dalšího venčení je ještě pár hodin.

Nakonec jsem se zastavil u třech firem, které jsem později i nakoupil jako satelity svého dlouhodobého portfolia. Nike, Coca Cola a Medtronic jsou moje volby. Proč? Z fundamentálního pohledu jsou to všechno zdravé firmy nacházející se díky averzi k čemukoli z těchto sektorů s velkou pravděpodobností pod svoji férovou cenou. Proč zrovna tato volba, to ukáži na posledně jmenovaném Medtronicu (MDT).

mdt

Medtronic je i přes korekci, která je na první pohled silná, stále dlouhodobém růstovém trendu. Výprodeje přivedly akcii na úroveň, kde je nejen hlavní trendová čára, ale také silná, přirozená S/R úroveň. Super! COT report pro Medtronic pochopitelně k dispozici není, ale mám přece „jedničku“. A ta je velice kategorická. Můj úmysl zabývat se Medtronicem podporuje. Druhý v pořadí je hodnotový indikátor. A vidím, že i tady jsme tam, kde chceme být. UNDERVALUED. Zbývá vyřešit ještě jednu otázku: Je pravděpodobné, že výprodeje již alespoň dočasně končí? Je to možné, ukazuje poslední indikátor (End Of Trend). Ten se vyšplhal na hranici, kde většina trendů v minulosti končila. Nepoužívám ho jen takto osamoceně, ale i jeho druhá část, která na grafu již není, moji domněnku potvrzuje. Medtronic se tedy stane dočasně součástí proměnlivé části mého portfolia. Metoda prakticky stejná, jakou mě naučil Larry Willams používat u komodit.

A máme šest večer a další procházku. Když máte pejska a žijete většinu roku sami, máte tu výhodu, že můžete ven i v dešti a i když je kolem nuly. A dokonce i s teplotou…

Tak tohle tedy dělá Pech, když nechodí do práce a má pracovní den. Jen někdy nehledám v ETF, ale v podílových fondech, píšu články nejen na Finakademii, a nejen o tradingu. Naštěstí není každý můj den pracovní…   Ale i tak to mám rád. Díky burze můžu dělat to, co mě baví.

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Jose napsal:

  Zdravím Vašku, s velkým zájmem a pozorně sleduji Vaše články a uvažuji o Vašem kurzu futures. V minulosti jsem se futures krátce a nesystematicky zabýval u XTB, ale trošku jsem se toho zalekl, podobně jako Forexu. Takže obchoduji akcie a částečně ETF. Zajímal by mě Váš názor na současnou situaci u kakaa, které se mi zdá dost přeprodané a uvažuji o postupném nákupu ETN na kakao /NIB/. COT report potvrzuje buy signal? Děkuji. Josef

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Zdravím Josefe,
   to je vždycky otázka :). Odpověď na ní je ale asi na delší článek, než reakci ve fóru.Pokusím se to napsat jako můj čtvrteční článek,ok? Já kakao longovat nebudu, ale to nesouvisí s nastavení COTu reportu. Ten na long ukazuje. Můj způsob tradingu je ale trošku jiný a COT report je jenom jeho částí. Základní pohled na kakao jsem prezentoval na začátku října na https://www.youtube.com/watch?v=_Y_LYbvXaMo

   Mějte se super

   Vašek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *