KOMODITNÍ SPREADY: Výběr zisku na ZL a něco k ropě

Zdravím kolegové a kamarádi. Na trzích je opět rušno, tedy více něž obvykle. Vybral jsem zisk na bear spreadech na sojovém oleji a jsem aktivní na ropě.

Sbírám 1.795 USD

TWS

Vybírám zisk z obchodu, který jsem otevíral 15.1.2020. Do KSETu na účet 10.000 USD byly doporučeny 3 spready. Tam byl profit dle vstupu a výstupu 648 USD. Prodej 26.2.20202. za cenu 0,53, tedy 2 ticky pod původně plánovaným Profit Targetem.

Graf spreadu

seasonalgo.com

Na grafu výše je vidět černě vývoj ceny spreadu. Svislé pole začínající zelenou a končící červenou čárou vymezuje optimální sezonní sektor. Můj vstup byl po technickém signálu. Po nejnižší ceně spreadu se vydal vzhůru, následovala malá korekce a překonání předchozího růstu. Následoval tedy vstup. Výstup 26.2. kousek pod původním plánem. Sezonalita sice ještě nadále příznivá, ale cena spreadu již poměrně vysoká. Podívejte na obrázek níže.

Cena v historickém kontextu

seasonalgo.com

Obchod jsem tedy raději opustil. To ale neznamená, že spread nemůže původního cíle dosáhnout. Ale jelikož jsem v zrninách ještě poměrně významně angažován, a to na pšenici, tak jsem 2 ticky oželel.

Vysoká volatilita na ropě

TWS

V době kdy píšu tento článek se již trh trochu uklidnil. Cena ropy WTI se ustálila okolo 47 USD/barel, ale vidíte že se dotkla i ceny 45,88 a nahoře 48,78 a zobchodovalo se skoro MILION kontraktů na dubnovém dodání ( CLJ20 ). Nahoře v tabulce ( zeleně nárůst volatility ) vidíte index OVX, který značí VOLATILITU. Je nadprůměrná a IPLIKOVANÁ volatilita nafukuje prémia opcí. To mám rád. Pří výpisech dostanu větší „dávku“ dolarů.

Moje pozice na ropě

TWS

Zde je moje kompletní pozice na ropě. Je nastavená na LONG, ale obsahuje i částečné jištění na pokles. Jištění může mít různou míru. Od 100% po třeba jen 10%. Osobně používám částečné zajištění a mám několik možností.

Koupit opci

Vypsat opci

Koupit spread

Tak jako všechno v životě i v tradingu, má to svoje výhody a nevýhody. Prostě dvě strany.

Koupě opce – omezené riziko, ale platím časový rozpad opce. Při rychlém a velkém pohybu dobré jištění. Taky musím volit, jak daleko od současné ceny trhu budu kupovat a podle toho zaplatím. Dražší opce = větší časový rozpad

Výpis opce – omezené jištění proti velkému pohybu a velké riziko při tomto pohybu. Výhodou je pohyb do strany, časový rozpad mi jde do kapsy

Komoditní spread – výhodou je, že nemusím řešit časovou složku. Dle šířky mohu ladit velikost zajištění. Výhodnost mohu odvozovat od aktuální Term Structure.

Osobně mám rád COMBO bear spreadu a výpis PUT opce. Dává relativně nižší riziko a dociluje výdělku i u čopového pohybu komodity.

Časový rozpad – THETA

TWS

Na obrázku je šipkou v posledním sloupečku vidět čísla. Mínus je výpis, tedy čas pracuje pro mne. Když čísla sečteme a vynásobíme multiplikátorem ropy WTI, tedy tisícem, dostaneme sumu o kterou se rozpadne každý den hodnota opcí při nezměněné volatilitě a ceně. To je celkem nepředstavitelný stav, ale dostanu orientační částku, se kterou lze pracovat. Tedy u mne to činí -0,186 x 1000 = 186 USD/den.

Cenový pohyb a DELTA opcí

TWS

DELTA opcí mi udává, na kterou stranu spekuluji. Mohu ladit delta neutrální strategie, delta long nebo delta short. Podle zvolené strategie a situaci na trhu.

Jak jsem říkal – jsem LONG, tedy delta je záporná. Trh je divoký, tak se částečně jistím. Mám k tomu dva nástroje – bear spread a několik CALL výpisů v nižší vstupní DELTOU.

První položkou v tabulce je jistící bear spread CLZ21_CLZ20, který je široký a při poklesu nese nějaký profit. Čas mne zde nijak netrápí. Je jedno, jak jej budu držet dlouho. Vstup byl v negativním contangu a nyní jsme již v kladném, jištění dává +924 USD.

U žlutých teček jsou CALL výpisy opcí. Mají kladnou DELTU, ale nyní vždy nižší než u PUT výpisů. Jsou jen částečným jištěním. Dávají mi profit při poklesu nebo pohybu do strany časovým rozpadem DELTA.

U zelených teček jsou PUT výpisy opcí. Mají DELTA zápornou a podstatně větší než výpisy CALL. Jsou hlavním zdrojem budoucího profitu. Vynášejí hlavně při růstech, ale i při pohybech do strany. Ideální je mírný dlouhodobější růst. Zisk pak plyne z DELTY i THETA.

Pravděpodobnost bez emocí

Víme, že psychologie je jeden z hlavních parametrů, který rozděluje úspěch od neúspěchu. Člověk není stroj, ale potlačení emočního impulzivního jednání, je velmi důležité. Vyhrocené situace, jako jsou nyní, jsou velkou zkouškou obchodníka. Začátečník by tento typ trhu nejlépe neměl obchodovat. Zkušenější obchodníci by si měli pohlídat alokaci a emoce.

Na ropě tam někde dole leží bod zvratu. Nikdo přesně neví kde je a jak dlouho jej bude nynější virus ovlivňovat. Co ale víme, je to, že čím níže cena bude, tím větší je pravděpodobnost zvratu. Přátelé, říkám pravděpodobnost, jistota neexistuje. Cenu také nikdo neví, tedy já určitě ne. Proto musím mít rozložené síly na to, abych tento „závod“ mohl běžet ještě dlouho, pokud to bude třeba.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.