Komoditní spready: To je teda rachot!


Chci vám všem poděkovat: zírám, jak vás náš bezplatný kurz chytil „za duši“. Cílem vzdělávacího kurzu je představit náš způsob obchodování širšímu okruhu činorodých lidí, kteří mají chuť se něčemu novému přiučit a získat nové možnosti menších i větších příjmů do svého rozpočtu.

A jak vidím, jste to správné publikum. Dotazy chodí už od prvního dne, téma vás zajímá. Super, jdeme na to.

Jednoduchá matematika a logika, to je oč tu běží

Nehledejte složitosti

Obchodování komoditních spreadů nevyžaduje „Alberty Einsteiny„. Vystačíme si s jednoduchou matematikou a s logickým úsudkem, s tím vám mohu pomoci a rád to udělám.

Pár vašich dotazů ke tématům, které v kurzu probíráme

Sleduji se zájmem Váš kurz a mám jeden dotaz. (upozorňuji, že opravdu nejsem finanční odborník tak se omlouvám pokud je dotaz prosťoučký… 🙂
Chápu co je graf pohybu cen jednotlivých komodit (zobrazuje aktuální cenu, 5-letý,15-ti letý průměr). Ovšem nevím jak chápat graf spreadu, když spread jsou 2 kontrakty. Co znamenají ty hodnoty v grafu? To jsou už rozdíly aktuálních hodnot těch dvou kontraktů?
Děkuji. S pozdravem Milan

Milane, ptáte se a sám si správně odpovídáte. Ano komoditní spread je prostý rozdíl mezi cenou koupeného a cenou prodaného kontraktu, tedy future kontraktu.
Změna tohoto spredu – rozdílu tvoří zisk. A samozřejmě to být i ztráta, a proto my se budeme v kurzu učit, jak zvýšit pravděpodobnost ziskových obchodů. A vše budeme trénovat na demu, bez koruny rizika.
O tom také výuka obchodování je: Naučit se vše bez rizika, natrénovat na demu.

Určitě znáte pojem „Aha efekt„. Není nám to pořád jaksi úplně jasné a nejednou…… se nám rozsvítí. To se často stává, když si člověk myslí, že to je moc složité a pak najednou ……..AHA!

Dobrý den,mám dotaz,pochopil jsem správně,když chci na jedné komoditě otevřít více kontraktů,musím mít ke každé margin? Děkuji Mojmír

Ano Mojmíre, záloha na otevření obchodu, tedy margin je záležitostí každého obchodu a pokud jsi rozhodnut otevřít více spreadů najednou, musíš počet spreadů násobit požadovaným marginem.
A to si opět ukážeme při výuce na demo verzi.

Obecné doporučení zní, používat margin z 50%. Tedy pokud například obchodník má účet 20.000 USD, na margin by neměl použít více než 10.000 USD. Je třeba mít vždy rezervu na cenové výkyvy.

Zdravím Vás, Romane,
nejprve Vám chci poděkovat, za Váš kurz, kterým nyní procházím, je to pěkně vysvětlené.
Chtěl bych se dotázat, u příkladu sójových bobů z Vaší lekce, kde je margin 279 USD. Pro představu bych potřeboval vědět, jakou částku lze vydělat, pakliže půjde trh dle našich předpokladů na tomto kontraktu? Druhá otázka je, zda mi bude stačit do začátku na otevření účtu 50.000 Kč? Třetí otázka je, jaké se dá očekávat roční procento zhodnocení takto velkého účtu.

Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi.
S pozdravem.
Martin

Takže Martine, děkuji za pochvalu. Doufám, že Vás bude více, kterým se kurz bude líbit a přinese Vám nové možnosti.

Častá otázka je, o kolik procent lze ročně zhodnotit účet.
Lze samozřejmě docílit i zhodnocení 100% účtu a a více, ale zejména zpočátku je třeba se zabývat jinými aspekty burzovního obchodování. Poznat trh, jak to vše funguje, co sledovat a jak využívat indicie, které si představíme. Nedílnou součástí je psychologie. Je klíčem k budocím konstatním ziskovým rokům. Poznání sama sebe při obchodování, averze k rizikům, sebe kontrola a disciplína.

Zhodnocení marginu o 50-100% je poměrně běžné zhodnocení. Kdo chápe důležitost učení se a tréninku, může dosahovat velmi slušné výnosy.

Závěrem k velikosti účtu obecně. 50.000 Kč na obchodování je málo. Byť jsou komoditní spready finančně nenáročné, oproti jiným obchodním instrumentům, je jako rozumné minimum považováno 10.000 USD.
Doporučím ale postup, který použilo s úspěchem mnoho kolegů: Učte se na demu a střádejte peníze.
Neberte nikdy nic jako investiční doporučení, vše musíte sám dobře chápat a umět používat!

Pamatujte ale, že KAPITÁL TRADERA NEDĚLÁ .
Dobrý trader začíná tréninkem na demu. Neriskuje, učí se. Začínají s malým kapitálem, a postupně jej zvyšují.

Jak se buduje účet? Postupně a takto:

náhled do mojí obchodní platformy

Na závěr trošku motivace, že učit se a trénovat se vyplatí: Zde je ukázka jednoho drobného obchodu: Zisk je cca 12.300 Kč.

Dvacet takových obchodů a máte 240.000 Kč … a to je už slušný účet!

Pár našich „třešniček na dortu“

náhled do mojí obchodní platformy

Zavřený opční výpis na pšenici – zisk 344 USD = cca 7.900 Kč

náhled do mojí obchodní platformy

Zavřený opční výpis na hovězím – zisk 294 USD – cca 6.750 Kč

Tyto obchody jsou součástí tzv. „Tříválcové mašiny na peníze“. Je to naše oblíbená trojkombinace, kdy začínáme opcí, pak přejdeme do futures kontraktu a na závěr spojíme do spreadu.

Jak vidíte, tady jsme shrábli peníze už na „prvním válci“, na opci.
Milých 14.000 korun.
Co je „Tříválcovka“ a kde se ji budete moci naučit? Sledujte náš kurz zdarma (tento týden máte v mailu už 5 lekcí) a sledujte i lekce příští týden.

Na konci kurzu si uděláme společný webinář, kde si tohle vše spojíme dohromady a ukážeme si tu „Tříválcovku„.

Fajn den a studujte lekce pilně. Jak vidíte, dobrá finanční gramotnost přináší velmi zajímavé výsledky

Ať se daří

Roman

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře
  1. Martin Štěpánek napsal:

    Zdravím Romane, kurz je super a pro úplného nováčka obsahuje mnoho základních informací.
    Mohu se prosím zeptat, jak dlouho průměrně držíte pozice, jestli se jedná o intradenní obchody, týdenní nebo delší čas? A jak řídíte výběr zisků, dle vývoje na trhu, nebo stanovením % na obchod, případně v jaké výši?
    Děkuji
    Martin Š.

  2. Roman Horký napsal:

    Ahoj Martine, na otázku není jednoznačná odpověď. Ale většinou se jedná o pozice v řádu týdnů. Vyskytují se ale také obchody na pár dní nebo na půl roku. Vždy je to o komoditě, volatilitě na základě čeho dominantně obchod otevírám. Obchod lze nejsnadněji řídit posunem SL. Pokud si předem stanovíš PT a trh ho docílí, ber zisk a nesmutni nad případný dalším růstem. Zavřené obchody pusť z hlavy. Ahoj Roman

  3. Daneni zisku napsal:

    Dobry den Romane,
    Vas kurs hltam kazdy den a uz se tesim na svuj zacatek obchodovani. Samozrejme me jeste ceka spousta samostudia!
    Jedna vec mi ale vrta hlavou: jak se zisky ze spreadu dani? Je to komplikovane?

    Predem dekuji!
    Dan.

    • Martin Kopáček napsal:

      Zdravím, odpovím za Romana: Daní se 15%, v rámci přiznání k dani je to §10 tzv. ostatní příjmy. Komplikované to není. Normálně si vyjedete z účtu výpis a víte, kolik jste + nebo – a to je základ případnou daň.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.