KOMODITNÍ SPREADY: Trpělivost, disciplína a konzistence – klíč k úspěchu

    Řemeslo jako každé jiné

    Burzovní obchodování je řemeslo jako každé jiné. Ale má svá specifika, tak jako každá cílevědomá lidská činnost. Někdo je manuálně zručný a v kanceláři by neseděl za „zlaté prase“. Někdo je zase myslitel od přírody, ale zatlouct hřebík do zdi se rovná sebepoškozování. Každý jsme jedinečný i v těchto rozdílných disciplínách. Proto i v burzovním obchodování máme jiné priority, jiné přednosti a slabiny.

     Stejný obchod a deset různých výsledků

     Při rozhovorech o burzovním tradingu se často lidé podivují, když jim tvrdím, že pokud 10 lidí otevře stejný obchod, tak u každého dopadne jiným výsledkem. Často také slýchám tvrzení, že když na obchodě někdo vydělá, tak druhý musí prodělat. To je asi nejčastější „hláška“ lidí, kteří burzovnímu obchodování nerozumějí.

Zejména u komoditního a spredového obchodování je to slovy klasika „nepravda“ . Zajišťovatelé se zajišťují, neobchodují pro zisk. Tedy neprodělávají v pravém slova smyslu. Pokud někdo drží akcie a následně je prodá se ziskem dalšímu obchodníkovi, to neznamená, že ten prodělal. Následným držením může též generovat zisk.

   Bez porozumění jednotlivým trhům, je málo pravděpodobné dosahovat dlouhodobých dobrých výsledků. Bez ovládnutí základních vlastností jednotlivých obchodovaných instrumentů, je to stejné. Následná zkušenosti z praxe jsou neocenitelné a nikdo vás je nemůže naučit. Následné poznání sebe sama je pak důležité pro směr, kterým se vydáte a které nástroje budete používat.

   Obchodní systém je základ, ale není to samospasitelná věc. Bez trpělivosti, disciplíny a konzistentního postupu nedosáhnete vytoužených cílů. Burza jako místo pro distribuci volného kapitálu a zboží mezi výrobci, producenty, zpracovateli, bankami, fondy, drobnými spekulanty a investory. Je to prostor pro realizaci rozličných obchodních postupů a přístupů. Bez znalostí a zkušeností je to však místo pro hazardování s vlastními prostředky. Je to prostor pro celoživotní studium a pochopení logiky mezi nabídkou a poptávkou, kde nejvíce vyhrávají ti nejpřipravenější.

Psychologie – 70% úspěchu

   Trpělivost – obchodník musí vydržet čekat na dobrou příležitost. Někdy se jen sypou, někdy to trvá déle. Pamatujte však, že obchodujete pro zisk. Nikoli proto, abyste obchodovali. Ano, mělo by vás to i bavit, pak se budete rádi vzdělávat a profesionálně růst. Ale neobchodujte jen proto, že jste si již dlouho „neklikli“ !!!

   Disciplína – souvisí i s trpělivostí, ale týká se také dodržování stanovených stop loss příkazů, správné alokace, řízení obchodů či profit targetů. Pokud děláte vyjímky, nejste disciplinovaní. Jednou se vám to nevyplatí.

   Konzistence – přístup k obchodu by měl být u ověřeného obchodního sytému stálý. Posloucháme stejné ověřené signály a nedáme na pocity. Ty by měly být v obchodě maximálně potlačeny. Pokud budeme do obchodování zatahovat pocity a upřednostňovat je před fakty, zřejmě to nedopadne dobře. Ano, je to o hlavě. Psychologie je 70% úspěchu. Všechny tyto vlastnosti patří do této „škatulky“. Obchodní systémřízení kapitálu jsou nezbytnou součástí, ale bez pevné psychiky nebude to ostatní fungovat. Nebudete dodržovat ani systém ani správné řízení kapitálu.

Vzdělání – základ a start

Nikdo učený z nebe nespadl. Ani v řemesle, ani v tradingu. Určitě se shodneme, že každé profesi se musíme nejdřív učit. Učit a trénovat. V tradingu je to stejné – vše začíná u vzdělání.

Kolega komoditní obchodník Václav Pech v uplynulých 14 dnech ukázal zdarma svoje postupy, kterými si vydělává nemalé částky. Sledovalo ho přes 3.000 lidí.

Na neděli Vašek připravil online vysílání, kde předvede obchody, postupy – vše krok za krokem. Pro hodně z vás to bude start do nové reality. Doporučuji shlédnout, promyslet a začít.

Pamatujte na to. Držím palce.

Ahoj Roman, ať se daří

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.