KOMODITNÍ SPREADY: Sójový šrot – sójový olej?

     Ahoj přátelé. Parné léto pokračuje. Mám pocit, že se zmenšuju a scvrkávám. Lidé kolem mne se zpomaleně pohybují a snaží se schovat do stínu. Podobně se zřejmě chovají i komoditní spready. Slušné příležitosti se zrovna „nerojí“. Přesto se možná rýsuje jedna zajímavá příležitost. Jedná se o sójový komplex, zdecimovaný obchodní válkou USA – Čína. Tedy přesněji řečeno koukám nyní na mezikomoditní spread ZMZ18-ZLZ18. Jedná se o jeden z mých oblíbených. Tam je zřejmě vedoucí komoditou je sójový šrot. Jeho pohyby bývají prudší i jeho váha ve spreadu je pocitově větší. Oživení ceny sóji by mu tedy prospělo více než sójovému oleji. ZMZ má bod za 100 USD, ZLZ bod za 600 USD. To sice opticky vypovídá o opaku , ale procentní změna již říká něco jiného. Cena ZLZ je nyní okolo 29, to je 1% 0,29×600 = 174 USD. ZMZ je 339, to je 1% 3,39×100 = 339 USD.

Aktuální poměr ZMZ-ZLZ

zdroj:spreadcharts.com

    Graf nám ukazuje cenový poměr mez ZM a ZL za poslední rok. Trend je rostoucí a nyní jsme po korekci. Tato informace tedy není jednoznačná. ZM je spíše dražší, ale trend je s námi a po korekci jsme opět „připravení“ růst. Podíváme se tedy na to, co by nám mohla napovědět sezonalita.

GRAF sezonalita

zdroj:seasonalgo.com

     Zde vidíme, že spread vytvořil PA ( price action ) signál a sezonalita je poměrně příznivá pro budoucí období.  To je tedy plus. Naznačená podstatné SR úrovně naznačují případné SL a PT hladiny. Ještě se podíváme na pozice Large Traders na obou komoditách.

GRAF LT ZM

zdroj:spreadcharts.com

      ZM sice není na extrému, ale cena o pozice velkých spekulantů poměrně výrazně zredukovaly. Tedy pravděpodobnost růstu zde je. Navíc pozice vytvářejí jakousi rostoucí TL. Také může zafungovat.

GRAF LT ZL

zdroj:spreadcharts.com

     Zde na sojovém oleji na extrému jsme. Je proti. není to tedy ideální nastavení, ale hlavní je pro mne pohyb sojového šrotu.

Jak to tedy shrnout. Jedná se o riskantní obchod. Z pohledu COT NET pozic není ideální nastavení i když prostor tu je. Dlouhodobý poměr cen obou komodit je trendově příznivý. Z hlediska sezonality je obchod sezonalitou podporován. Technický signál spread vydal. Osobně jsem do obchodu vstoupil, ale opět podotýkám, že jednoznačná situace není. Tedy pokud bude obchod zvažovat, mějte na paměti, že je třeba větší opatrnosti.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysuo postupech které používám, ke stažení zde:

 

 

 

 

 

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.