KOMODITNÍ SPREADY: Sojový olej

Dnes si posvítíme na komoditu ze sojového komplexu. Mám otevřené bear spready na sojovém oleji. Jak to vypadá?

Sezonalita ZLV20-ZLN20

seasonalgo.com

Na obrázku je graf sezonality, kterou znázorňují červená a modrá křivka. Jedná se o patterny pět a patnáct let. Černě je znázorněna cena letošního bear spreadu. Svislé čáry, tedy ta zelená a červená je příznivé časové okno sezonality. Vodorovná červená čára značí nynější stop loss, který budu brzo posouvat výše. Nyní je nastaven na hodnotu 0,06 bodu.

Moje pozice

V současné době držím 9 spreadů a otevřený profit je 972 USD. Na obrázku níže uvidíte situaci podrobněji a také si všimněte, že spread právě prochází cenovou korekcí. Osobně předpokládám následný další růst.

seasonalgo.com

Fialová trend line byla impulsem ke vstupu do obchodu, respektive její proražení. Průměrný vstup za 0,15 a stanovený SL na hladině 0,06 bodu stanovil riziko 54 USD na spread. Profit Target zamýšlím na hladině 0,55. To znamenalo profit 240 USD na jeden spread. Tedy v mém případě 2.160 USD. Tedy jsem zhruba ve třetině „plánované“ cesty. Uvidíme co mi trh dovolí. Plánované RRR je tedy na hodnotě 4,44, což je pěkná hodnota.

COT index Large Traders ZL

spreadcharts.com

Zelené pole grafu znázorňuje čisté pozice velkých spekulantů v indexové podobě. Klesáme v poměrně extrémních hodnot 0,8 na současných zhruba 0,7. Tedy vyhrocenost NET LONG je vysoká a dává nám prostor pro pokles ceny sojového oleje, což je pozitivní pro vývoj bear spreadu.

Vývoj poptávky ZL

spreadcharts.com

Na grafu vidíme červenou křivkou znázorněnu poptávku po sojovém oleji a fialově průběh ceny. Rád bych upozornil na dvě podstatné věci. Na grafu jsem svislou zelenou čárou znázornil výrazný nesoulad poptávky a ceny sojového oleje. Vidíme, že poptávka ( červená čára ) stagnuje či klesá na rozdíl od vývoje ceny. To opět nahrává bear spreadům.

Druhá důležitá věc je viditelná od začátku května do současnosti. Za toto období vzrostla cena sojového oleje za 27,5 na nynějších 31,50, ale poptávka měřená bull spreadem se nachází na přibližně stejné úrovni. Krásná práce contanga. Slabší poptávky.

Zůstávám tedy v pozici a budu pracovat se stop lossem.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Tagy: contangodivergencekomoditní spreadyRoman Horkýstruktura trhu

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře
  1. Profilový obrázek Peter napsal:

    Sójové boby z Brazílie a USA jsou zadržovány při příjezdu do východní Číny a zpožděné jsou také dodávky z indonéského palmového oleje.

    Nejméně čtyři plavidla LNG směřující do Číny byla odkloněna nebo proplouvají na moři, protože koronavírus omezuje schopnost země přijímat dodávky a snižuje poptávku.

    Samozřejmě musíme být opatrní, pokud ve všech vykládacích přístavech v Číně existuje skutečná karanténa, máme skutečný důvod k vyšší moci.

    Bloomberg 7.2.2020

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.