KOMODITNÍ SPREADY: Síť na ropu

Zdravím opět při pátku. Na trzích je opět živo a mohou za to politici. Přestřelka mezi USA a Čínou nabývá na intenzitě a trhy zvyšují svoji volatilitu. Zejména citlivé komodity na averzi k riziku to ovlivňuje. Jednou z nich je ropa a na tu se dnes podíváme, lépe řečeno jak jsem na ni políčil.

GRAF ropy CLU19 – 2 roky

TWS platforma

Zářiový kontrakt na ropu WTI měl v průběhu dvou let maximum v říjnu 2018 a minimum v prosinci 2018. Jsou to podle mne významné hladiny na ceně 75 a 45 USD/barel.  Vysoká cena vadí TRUMPOVI a PUTINOVI, tedy alespoň proti ceně na úrovní 75 USD slovně intervenovali a nutili Saudy ke zvýšení produkce, aby nedošlo ke snížení hospodářského růstu. Ceny pod 45 USD zase nejsou už moc rentabilní pro těžaře a to zejména v USA, což je již nyní největší producent ropy. Pokud tedy nedojde k nějaké mimořádné události – válka, recese, sabotáž…. , tak by se měla cena v tomto cenovém kanálu pohybovat.  

Zvýšená IMPLIKOVANÁ VOLATILITA ( IV ) 

barchart.com

Zde je graf ropy za poslední rok a dole pod ním vidíte fialově vývoj očekávaní neboli implikované volatility. Zvýšení je jasně patrné po větších pohybech komodity. Tedy koncem minulého roku, začátkem června a samozřejmě nyní. Zvýšená očekávaná volatilita vede k nárůstu opčního prémia a to je jedna z věcí, které lze nyní využít. Obecně je však nutné říci, že pro menší účty je toto období rizikovější. Také není moc vhodné pro obchodníky s vyšší averzí k riziku. Psychologicky je to náročnější období.

Období nejistoty

V této době se vývoj opravdu špatně predikuje. Menší účty tedy spíše vyčkávají mimo trh nebo mohou volit užší spread a vzdálenější od trhu. Tím omezí vysokou volatilitu a sníží riziko. Případně sníží alokaci a části zisku mohou realizovat. Tedy já tak učinil na bear spreadu na ropě, kde v rámci KSETu jsem držel 2 spready a jeden ve středu prodal s profitem 260 USD, ale šlo to určitě i lépe, až za 310 USD. Jeden držím dále, ale reakce spreadů na poklesy se mi zdá poměrně vlažná. Je možné že tedy trh raději opustím.

Rozprostřel jsem síť

TWS platforma

Zde vidíte platformu ze čtvrtečního dopoledne. Ve sloupečku pozice vidíme  ( shora ) jednu pozici butterfly ( motýl ) složený z CALL opcí 66 – 62 – 58 ( strike ) a jeden motýl složený z PUT opcí 58 – 54 – 50 ( strike ). Tato pozice vydělává na časovém rozpadu hodnoty opcí. Ideální je pohyb v intervalu 51 až 65 USD/ barel ropy WTI s dodáním v září. Celá pozice stála 1.750 USD a cíl je prodej za cca 2.100 USD.

Úplně dole na obrázku je BEAR spread na ropu CLZ20-CLZ19, tedy agresivní široký spred, ten logicky vydělává při poklesu komodity. Nyní je již jen jeden, ale včera jsem jeden prodal se ziskem  889 USD ( v KSETu vědí ).

Tedy poslední spread na pokles držím a zároveň jsem na těchto poměrně nízkých cenách i vypsal PUT opce na strikách 52 za 1.240 USD a včera při poklesech k ceně 51 na ATM, což dalo při nárůstu volatility pěkné prémium 2.430 USD.

Koncept celkové pozice

TWS platforma

Tato tabulka obsahuje protichůdné pozice. Vzájemně se zajišťují. Tedy ideální směr je pohyb ceny ropy do strany. To platí i o pozicích butterfly výše. Výnos plyne z časového rozpadu opčních prémií na motýlech i PUT výpisech. Mírný růst je také v pořádku, cena bude v pásmu motýlů a PUT výpisy ve výši 3.670 USD budou OTM, tedy v „kapse“.  Pokud trh půjde dále níže a dostane se mimo rozsah motýlů. Budu profitovat na BEAR spreadu, ale samozřejmě méně než na výpisech opcí. Nebude to ideální, ale přepnu na „tříválcovku„, protože cena ropy pod 50 USD/barel považuji za dobrou i na poziční obchod.  Asi nejméně by se mi líbil velmi prudký růst ceny ropy nad 65 USD. Ale i tak bych zřejmě dosáhl zisku. Mám tedy políčeno v poměrně širokém pásmu a čekám.

BEAR spread CL

seasonalgo.com

 Zde vidíte černou linii prodaného spreadu. Inkasovali jsme již v KSETu celkem 1240 USD. Zatím držím poslední spread.

KSET pozice v zeleném k 8.8.2019

seasonalgo.com

Tabulka výše ukazuje aktuální KSET, pozice se však mohou lišit podle velikosti účtu a preferencí obchodníka.

TWS realizace obchodů 7.8.2019

TWS platforma

Drobná ztráta ve výší 88 USD vlastně není ztrátou, je to likvidace větší pozice butterfly sestavy. Celkem se jednalo o 8 ks levných motýlů v ceně 100 až 200 USD / kus. Celkem s poplatky za 1.250 USD. Prodej této sady proběhl za 1.760 USD. ZISK tedy celkem +510 USD ( po započtení poplatků ).  Testoval jsem nějaké myšlenky – pásmo levných motýlů. Ještě vylepšuju. 

TWS platforma

Ten poslední už se nevyplatí prodávat !!! Tak se mějte fajn a ať se daří.

Ahoj Roman

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.



Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.