„Vždyť je to jen rozdíl, to se musí obchodovat podle front kontraktu“ ! Ano spread je „jen“ rozdíl, ale pouze z matematického pohledu. Ale za mne je to rozdíl zcela zásadní a rozhodně důležitější, než absolutní cena front kontraktu.
Obchody na futures se obchodují dle dle známých indikátorů – COT indexu, COT NET pozic, hodnotového indikátoru, technické analýzy a SÍLY POPTÁVKY. Zde obchodujeme cenu komodity. Je-li cena vysoká, tak omezujeme obchody na LONG stranu a hledáme v našich indikátorech známky situací, kdy se trh otáčí a čeká nás slušný opačný trend.
Obchody na komoditních spreadech využívají stejné indikátory, ale i nějaké navíc. To je zejména Term Structure, histogram contanga a divergence. Komoditní spready jsou obchodováním nabídky a poptávky. Respektive obchodujeme změnu nabídky a poptávky a to je úplně něco jiného než jen cena komodity. Matadoři již dávno zjistili, že pokles ceny komodity zdaleka nemusí znamenat růst BEAR spredů a růst ceny komodity růst BULL spreadů. Proto prosím berte opravdu s rezervou tvrzení, že obchodování spreadů podle front kontraktu je to jediné a zásadně správné řešení. Jednoduše „NENÍ“.
Pro obchodování komoditních spreadů je zásadní pochopit, že neobchodujeme cenu, ale nabídku a poptávku. Ta se může vyrovnávat na různých cenových hladinách. A ty mohou být opravdu zásadně odlišné. Rozdíl – je měřítkem této nerovnováhy. Je mnohem zásadnější než cena samotná, neboť rozdíl mezi nabídkou a poptávkou v konečné fázi formuje i cenu podkladové komodity. Nikoliv naopak. Nerovnováhu nabídky a poptávky modelují dvě veličiny – cena a nabídka nebo poptávka. Cenový růst snižuje poptávku, ale krátkodobě nemůže většinou ovlivnit nabídku. Nerovnováhy nabídky a poptávky se časem tedy vracejí k rovnovážné úrovni a to na různých cenách, neboť pouhá cenová změna je jen jedním z potřebných parametrů pro docílení rovnováhy.
Zde vidíte modře strukturu trhu k 8.7.2020. Celkově leží níže než červený struktura, která je průměrem pěti let a zelená je průměr patnácti let. Ceny jsou nyní na první pohled nižší, ale nabídka a poptávka v normál. Křivky jsem v podobném tvaru a sklonu s vyjímkou prvního kontraktu před expirací, který značí možnou změnu.
Zde již máme strukturu trhu z 19.8.2020. Vidíme jasnou změnu. Zvýšení poptávky, struktura je v negativním kontangu a ceny již znatelně výše. Důvod změny naznačoval již první kontrakt na minulé Term Structure. Další si ukážeme na dalších dvou grafech.
Na grafu je zřejmá vyhrocená pozice NET short – čisté záporné pozice dosahují vysokých hodnot na začátku července – vyznačeno krátkou modrou značkou pod zeleným polem na počátku července. Nyní je vidět již čisté pozice výrazně v kladných hodnotách. Staly se motorem růstu poptávky a tím i ceny komodity. Další změnu ceny na pokles indikuje divergence obrázku níže.
Tato divergence jasně ukazuje rozdíl mezi vývojem ceny komodity a vývojem nabídky a poptávky. Cena komodity nadále rostla – fialová křivka a modrá křivka bull spreadu, kterou se měří síla poptávky a již slábne. Následně se poroučí do poklesu i samotné kakao, tedy future CCZ20, tedy nejlikvidnější kontrakt.
No a ti bystřejší z vás již určitě vidí možnou příležitost na komoditním spreadu na kakao. Správně, budou vyhlížet ten pravý okamžik na vstup do bear spreadu. Ti movitější možná začnou již dříve budovat poziční dlouhodobý obchod. Je na každém, jak se situací naloží. Čas jistě opět tuto nerovnováhu vrátí do stavu rovnovážného.
Ahoj Roman, ať se daří
Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.
Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu: